Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реставратор: Изследване установи вулканична пепел в мазилките на видинския храм "Св. Димитър"

Снимка: Радио Видин


Вулканична пепел се съдържа в пясъка, използван за мазилките на катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски" във Видин. Изненадващото разкритие правят италиански и български учени, които през 2007 година изследват мазилките и стенописите на видинския храм. Поводът е дипломната работа по специалността "Реставрация", която защитава в Академията по изящни изкуства в Италия Калин Тодоров, понастоящем реставратор в Регионалния исторически музей в София. За тема на своята научна разработка той избира катедралния храм на Видин:

"Провокира ме това, че такъв тип и стил на изписване на иконописта, и то съвременен, е рядко срещан за Западна Европа. Там с Ренесанс няма как да ги учудим, затова реших да направя нещо, което да бъде по-интересно, тъй като със скулпторите няма как, просто конкуренцията от другите кандидати беше много голяма и реших да направя нещо, което да е по-различно и да им привлече вниманието, тъй като комисията беше съставена основно от професори в Централния институт по реставрация в Рим, председател на комисията бе Джозепе Базиде, директорът на първия институт в света по реставрация  и консервация."

Калин Тодоров и неговият научен ръководител проф. Чиро Пичоли, който е и директор на лабораторията по реставрация и консервация на Археологически парк "Помпей", решават да проведат проучване в катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски". 

"Първото нещо, което ме накара да направим, е едно проучване на стила, на архитектурата. Установихме, че след Освобождението желанието на българите е било да направят нещо голямо, да покажат, че вече са свободни и започват този проект. За съжаление, тогава не е имало такива архитекти, които да строят такива големи сгради, тъй като след Освобождението не е имало и такива школи. Затова са направили конкурс и печелят италиански архитекти." 

Задачата на Калин Тодоров е да вземе проби от мазилките и стенописите, които да бъдат изследвани.

"Направихме анализ и тогава с учудване моят професор забеляза, че в пясъка има вулканична пепел, което за мен бе категорично невъзможно, и му казах, че това не може да бъде, във Видин няма вулкани. Той беше категоричен и затова продължихме прочуването. Оказа се, че италианските архитекти, след като направили чертежите и започнали градежите на храма, изследвали пясъка в Дунав. В този период той бил с много високо съдържание на сяра и не бил подходящ за мазилки. Затова освен част от камъните, които са вградени в интериора на храма, са си докарали и пясъка от Италия и оттам идва тази вулканична маса, която намираме." 

Според реставратора видинчани трябва да се гордеят със своя храм и да го пазят:
Наистина е уникален и това не го казвам аз, а го казват специалисти от най-високия ешалон в реставрацията." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28