"Видях условието за конкурса и веднага направих асоциация за българските народни носии и българските шевици. Стори ми се интересно да търся информация за тях. В есето си описвам всяка част от българската носия и от ризата, символиката, шевиците и тяхната символика... Научих, че произходът на шевиците е древен и имат важно значение за здравето на хората....Получих сертификат и историческа книга за древните цивилизации.."
Ментор и ръководител на проекта на Кристиян е преподавателят Ели Цветанова, която също получи грамота за своята активност и съдействие.
С организирането на този конкурс Асоциацията си поставя за цел да обедини всички българи по света да се върнат към изконните български традиции, в случая българската шевица и всяка година на празника на светите братя Кирил и Методий българите по света да облекат дрехи с мотиви от българските шевици - каза директорът на Културна Асоциация "Асен и Илия Пейкови", Рим Мариола Георгиева:
"Тази година имахме изненада от Видин и то страшно приятна, невероятна. Изтръпнахме от гордост, че имаме такива талантливи деца. Журито беше затруднено. Името на конкурса дава пространство на въображение. Имаме три възрастови групи и всяка възрастова група има първа, втора и трета награда. Всяка първа награда за всяка възрастова група печели бродирана риза с шевица и грамота..."
В конкурса взеха участие и две мултимедийни презентации, дело на няколко младежки екипа от ПГ "Асен Златаров", Видин. Те се наричат "По пътя на традициите" и представят интереса и връщането на младите хора към българските народни традиции като фолклор, философия и история.
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..
Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..
Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..