170 уязвими лица от община Мездра ще получават топла храна по домовете си всеки работен ден до края на годината. 33-ма от потребителите на тази социална услуга са от гр. Мездра, а останалите 137 са от 16 съставни села на общината - Боденец, Брусен, Горна и Долна Кремена, Дърманци, Зверино, Злидол, Крета, Лик, Лютиброд, Лютидол, Моравица, Ослен Криводол, Ребърково, Руска Бела и Царевец. От пресслужбата на Общината уточняват, че целеви групи по програмата са лица с ниски доходи, под линията на бедност, определена за страната, за времето, в което са поставени под задължителна карантина; уязвими лица, в т. ч. и възрастни над 65 г., без доходи и с доход под линията на бедност, определена за страната, които живеят сами и нямат близки, които да се грижат за тях и в условията на извънредното положение, обявено за страната, не са в състояние да си осигурят прехраната и лица, които поради възрастта си, поради трайно увреждане или в резултат от заболяване не могат да се самообслужват и не могат да осигурят сами или с помощта на близките си своите ежедневни потребности от храна.
Топлият обяд включва супа, основно ястие, хляб и поне веднъж седмично - десерт. Той се приготвя в реновираната кухня-майка в Комплекс социални услуги за деца и лица с увреждания - гр. Мездра и се доставя до домовете на потребителите. Координатор на проекта е общинският отдел „Образование, социални дейности и здравеопазване“.
От стартирането на програмата в началото на месец май до края на годината предоставянето на услугата ще продължи общо 167 работни дни. Средствата, отпуснати на Община Мездра за изпълнението на този вид социална дейност, са в размер на 82 331 лв.
За удължаване на срока на договора по Целевата програма "Топъл обяд у дома в условията на извънредна ситуация" Община Мездра е сключила допълнително споразумение с Агенцията по заетостта. Програмата се финансира от държавния бюджет.
Граждани и гости на Белоградчик се събраха на площад "Възраждане", за да отпразнуват най-светлия Християнски празник - Великден. В празничната програма се включиха школа по народни танци и вокалната група към Детски комплекс. По случай празника пред изпълнения площад се представиха и от вокална група "Чаровни години". Финал на празничната програма..
Моторист пострада тежко навръх Великден и е откаран във Военно-медицинска болница с тежки наранявания, съобщиха от Областна дирекция на МВР във Враца. В неделния следобед, около 16:20 часа, в Ребърково микробус е блъснал мотоциклет. 64-годишен от Ботевград шофирал товарен автомобил "Фолксваген Транспортер". На кръстовище в селото той помел 47-годишен..
Прокуратурата ще се занимава с 24-годишен мъж от врачанското село Чирен, който извадил пистолет и гърмял в местно заведение в нощта на Възкресение , съобщиха от полицията. Сигнал за екшъна подал 53-годишният собственик на заведението. Той повикал властите, тъй като около 3 часа клиент извадил пистолет и стрелял във въздуха. Макар да не е насочил..
През март 2025 година в област Враца са регистрирани 44 пътно-транспортни произшествия, от които от МВР определят като тежки 13 сблъсъка. При катастрофите са ранени 16 граждани. В сравнение със същия месец на предходната година, ПТП-тата са с 28 по-малко, загиналите са с 2 по-малко, а ранените са с 8 по-малко. През месеца за установени нарушения на..
На 16 април 2025 година в град Вършец се проведе публично представяне и обсъждане на проекта за Бюджет на Община Вършец за 2025 година. Проектът за бюджет на община Вършец е разработен в съответствие с всички национални и местни законови актове и си поставя няколко основни цели: - Запазване обема на публичните услуги, предоставяни от общината,..
Празничен водосвет ще бъде отслужен от Видинският митрополит Пахомий днес на Алботинския манастир . По традиция всяка година, това се прави на втория ден от Великден на поляната до манастира, като след това програмата продължава с кратка фолклорна програма, каза за Радио Видин Пролет Борисова - секретар на Народно читалище "Просвета-1928" село Градец:..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден. От днес започва Светлата седмица. Наименованието й се свързва със светлината, която донася на света възкръсналият Христос. До събота всеки един от дните носи името "светли". Днес е вторият ден на Великден - денят на Възкресението, който Църквата нарича..