Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пчели, пчелари и мед в условията на пандемия

Снимка: Петър Младенов


Пандемия и коронавирус - под този знак минава годината. Икономиката забуксува, в отделни сектори имаше и фалити, косвено бе засегнато и селското стопанство. Как пчелите се отнесоха към пандемията- в "Земята, която ни храни" говорим с Петър Младенов, председател на видинското пчеларско дружество "Димитър Балев". 

"Може би е ясно, че пчелите не се заразяват от коронавирус, има публикации, че и пчеларите не ги хваща... Иначе пандемията стартира точно когато започнаха активните пролетни мероприятия, затруднението беше най-вече заради придвижването до пчелините, но се прояви разбиране... По отношение на чисто пчеларските дейности нямаше големи проблеми..."

Според пчеларя климатичните промени се отразяват на силата на семействата и съответно на добивите, а пчелите са "индикатор" за това, което се случва около нас: 

"Трябва да се промени начинът ни на мислене, защото когато е нарушен баланса по цялата верига, това се отразява на пчелите... Годината бе най-нелогичната и най-лошата през моята практика, в целия регион- България, Източна Сърбия, Южна Румъния- изглежда този регион е обхванат от климатичен катаклизъм, който в пчеларството е сериозен проблем."

Заради неблагоприятните климатични условия, в много региони добивите от мед са значително по-ниски, в сравнение с минали години, коментира Петър Младенов: 

"Ако допреди години 40-50 кг от кошер се смяташе за нормален добив и отправна точка за калкулация при пчеларите, то сега 20 кг се смята за добра реколта..."

Според Петър Младенов цената на меда е пословично ниска и няма никаква логика защо това е така, щом като в съседна Сърбия мед се търгува на двойно по-висока цена. 


Започна приемът на заявления за подпомагане по Националната програма по пчеларство за 2021 г. Финансовият ресурс е над 6 милиона лева, документи се приемат в областните дирекции на ДФ "Земеделие" до 6 ноември. Пчеларите ще имат възможност да кандидатстват за различни мерки, които включват дейности за борба срещу вароатозата, за извършване на лабораторен анализ на меда и закупуване на кошери, пчелни семейства и майки, ще бъдат подпомагани и при закупуването на дребен пчеларски инвентар, подпомага се и подвижното пчеларство. 
Пчеларските сдружения и организации също могат да кандидатстват за подпомагане- една от мерките е за "Изследване на проби от хранителните запаси на пчелните семейства /мед, прашец/ за остатъчни количества вещества от пестициди над пределните норми". От тази възможност именно ще се възползват и пчеларите от видинското сдружение "Димитър Балев". Петър Младенов смята, че това е една възможност да се доказва наличието на пестициди в произведения мед. Иначе секторът е системно и традиционно недофинансиран, а в много от нормативните документи са необходими промени- кои са те и какви са отношенията с арендаторите в региона- чуйте още в звуковия файл.


Красимир Каменов се разходи из видинския пазар и не забеляза драстично поскъпване на меда, а хората споделиха, че ще продължат да си купуват. 

И понеже сме в сезона на вирусите, не забравяйте, че пчелният мед е най-добрият антибиотик, при това вкусен. Откъдето и да го погледнем, домашният мед от сигурен производител е за предпочитане. А който смята, че е скъп- да си вземе кошер и да види лесно ли им е на пчеларите... 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Конкурс кани млади художници да нарисуват Белоградчишките скали

Млади творци от цялата страна са поканени да творят в конкурса "Белоградчик - скалната столица на България" . Творбите им ще бъдат оценени от жури и най-добрите ще бъдат показани в изложба. Конкурсът се организира за трета поредна година по инициатива на съпругата и дъщерята на скулптора Вълчо Вълчев - Йоанна Кемилева и Теодора Вълчева. Организатори са..

публикувано на 26.04.24 в 16:47

Шевиците в живота на Диана Минкова от Видин

Миналият уикенд във Видин се състоя занаятчийски базар и нямаше как да не отидем до там, за да се срещнем с някой творец. Намерихме доста талантливи местни занаятчии, с които ще ви срещаме в една поредица в идните петъци. Днес ви запознаваме с Диана Минкова от Видин, която още от времената, в които много жени бродираха гоблени, се влюбва в..

публикувано на 26.04.24 в 16:00

Йоркширският териер Оливър и обратният път към дома

Да си вземеш куче или друг домашен любимец не е лесно решение и никога не бива да бъде такова. Защото веднъж отвориш ли дома си за своя домашен любимец, той бързо става част от семейството и получава своето място в сърцето ти. И неусетно започваш да поставяш нуждите му преди собствените, така че си готов дори да се върнеш по спешност от пътуване,..

публикувано на 26.04.24 в 15:50

Видинските математици първи в състезанието "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации"

Отборът на ППМГ "Екзарх Антим I"- Видин се класира на първо място в Областния етап на Националното ученическо състезание "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации". Той ще представя област Видин на националния кръг. Събитието премина на два етапа - теоретична и практическа част.  Теоретичната част се проведе в конферентния център на..

публикувано на 26.04.24 в 14:16

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15