Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пчели, пчелари и мед в условията на пандемия

Снимка: Петър Младенов


Пандемия и коронавирус - под този знак минава годината. Икономиката забуксува, в отделни сектори имаше и фалити, косвено бе засегнато и селското стопанство. Как пчелите се отнесоха към пандемията- в "Земята, която ни храни" говорим с Петър Младенов, председател на видинското пчеларско дружество "Димитър Балев". 

"Може би е ясно, че пчелите не се заразяват от коронавирус, има публикации, че и пчеларите не ги хваща... Иначе пандемията стартира точно когато започнаха активните пролетни мероприятия, затруднението беше най-вече заради придвижването до пчелините, но се прояви разбиране... По отношение на чисто пчеларските дейности нямаше големи проблеми..."

Според пчеларя климатичните промени се отразяват на силата на семействата и съответно на добивите, а пчелите са "индикатор" за това, което се случва около нас: 

"Трябва да се промени начинът ни на мислене, защото когато е нарушен баланса по цялата верига, това се отразява на пчелите... Годината бе най-нелогичната и най-лошата през моята практика, в целия регион- България, Източна Сърбия, Южна Румъния- изглежда този регион е обхванат от климатичен катаклизъм, който в пчеларството е сериозен проблем."

Заради неблагоприятните климатични условия, в много региони добивите от мед са значително по-ниски, в сравнение с минали години, коментира Петър Младенов: 

"Ако допреди години 40-50 кг от кошер се смяташе за нормален добив и отправна точка за калкулация при пчеларите, то сега 20 кг се смята за добра реколта..."

Според Петър Младенов цената на меда е пословично ниска и няма никаква логика защо това е така, щом като в съседна Сърбия мед се търгува на двойно по-висока цена. 


Започна приемът на заявления за подпомагане по Националната програма по пчеларство за 2021 г. Финансовият ресурс е над 6 милиона лева, документи се приемат в областните дирекции на ДФ "Земеделие" до 6 ноември. Пчеларите ще имат възможност да кандидатстват за различни мерки, които включват дейности за борба срещу вароатозата, за извършване на лабораторен анализ на меда и закупуване на кошери, пчелни семейства и майки, ще бъдат подпомагани и при закупуването на дребен пчеларски инвентар, подпомага се и подвижното пчеларство. 
Пчеларските сдружения и организации също могат да кандидатстват за подпомагане- една от мерките е за "Изследване на проби от хранителните запаси на пчелните семейства /мед, прашец/ за остатъчни количества вещества от пестициди над пределните норми". От тази възможност именно ще се възползват и пчеларите от видинското сдружение "Димитър Балев". Петър Младенов смята, че това е една възможност да се доказва наличието на пестициди в произведения мед. Иначе секторът е системно и традиционно недофинансиран, а в много от нормативните документи са необходими промени- кои са те и какви са отношенията с арендаторите в региона- чуйте още в звуковия файл.


Красимир Каменов се разходи из видинския пазар и не забеляза драстично поскъпване на меда, а хората споделиха, че ще продължат да си купуват. 

И понеже сме в сезона на вирусите, не забравяйте, че пчелният мед е най-добрият антибиотик, при това вкусен. Откъдето и да го погледнем, домашният мед от сигурен производител е за предпочитане. А който смята, че е скъп- да си вземе кошер и да види лесно ли им е на пчеларите... 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28