След седмица ще отбележим поредната годишнина от Сръбско-българската война. Във видинското село Неговановци все още има хора, които могат да разкажат историята на намиращото се до селото "Сръбско гробище". До 70-те години на миналия век там имало десетина гроба на сръбски войници. А хората закопавали своите мъртви в другото гробище, което наричали "Край село". Преданието разказва, че по време на Сръбско-българската война от 1885 г. група сръбски войници са се окопали край Неговановци, готови за военни действия. Млади момчета от селото - 16-17- годишни, сформирали малка конница и ги заобиколили в гръб, преминавайки в сухото дере между селото и съседното село Винарово. Завързал се кратък бой, докато младежите не предложили на сръбските войници да се оттеглят на сръбска територия.
В битката тогава загинали десетина сърби, които били погребани от местното население на мястото, където били изровени окопите им. Така в селото се появило "Сръбското гробище".
Във времето, когато старото гробище се изпълнило докрай, постепенно и в "Сръбското гробище" започнали да никнат нови могили и на починали от Неговановци. Традицията в селото повелява, целият род да запази свой периметър, за да бъдат всички роднини заедно и в отвъдното. Така постепенно времето и ерозията заличават старите сръбски гробове и само наименованието "Сръбско гробище" запазва в народната памет спомена за една братоубийствена война.
Сръбско-българската война започва на 14 ноември 1885 година, когато Сърбия, недоволна от акта на Съединението, обявява война на България.
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..
Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..