Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Тодор Вълов - 52 години отдаден на пациентите и медицината

2
Д-р Тодор Вълов
Снимка: радио Видин
В "Калейдоскоп" ще ви представим д-р Тодор Вълов, специалист "Уши, нос и гърло". Тази година той бе отличен с престижното звание  "Почетен гражданин на Видин", на духовния празник на града - Димитровден, за своята дългогодишна дейност като лекар и отдаденост в работата си. Както повечето хора, отдадени на каузата да помагат д-р Вълов не приема тази награда лично за себе си, а по-скоро като награда за видинската болница и за специалистите от отделението, в което той работи. На шега казва "Аз съм женен за отделението". Той има 52- годишна професионална дейност и продължава да помага на колегите си, защото млади специалисти в отделението не идват.


Доктор Вълов е роден на 24 ноември 1943 година в село Раковица, община Макреш.
 Като дете с живее с баба си и дядо си, те го възпитават и го учат на труд, на смятане и на българската азбука. От малък обича да чете, вечер на светлината на газена лампа чете  на цялата фамилия романа на Димитър Талев "Железният светилник", а  след това  прочетеното се обсъжда.  Летата прекарва на колибата, където се гледат свинете и кравите. Има брат - Рачо Миланов, който е с четири години по-малък. Завършва основното си образование в училището в село Раковица, с отлични оценки. Продължава да учи във Ветеринарния техникум в Ловеч, където образованието е солидно и това му дава възможност по-късно да се ориентира към медицината. Следват две години казарма. Освен сериозната военна подготовка, той се подготвя за кандидатстване с биология и анатомия. Подава документите си във Ветеринарния институт в София и във ВМУ - Пловдив. Приет е и на двете места, но записва медицина в Пловдивския университет. През цялото време се занимава със спорт, волейбол, щанги, овчарски скок. Докато следва, работи, за да може да се издържа. След завършването си е разпределен в болницата в Кула. По това време се освобождава място за специалист по УНГ в болницата в Белоградчик. След дълго ходене по мъките е назначен на мястото. През 1970 година е изпратен да специализира по специалността в Пловдив. В Белоградчик попада на амбициозен и млад колектив, лекарите непрекъснато работят, обикалят с линейки по селата за профилактика. Този период е бил изпълнен с  много работа, много пациенти, много дежурства. Д-р Тодор Вълов се определя като възпитаник е на ИСУЛ - София. Там изкарва три- месечен курс и през 1975 година  взима и специалност  "Оториноларингология".  Работи активно в Белоградчик, почти като джипи. През това време се запалва по лова, едновременно  става ловец и  партиен член,  за да може да продължи да израства в професията си. 16 години от професионалния си път отдава на болницата в Белоградчик и казва, че това са едни от най-хубавите му години. През 1977 година за празника на здравния работник е определен за отличник  и е предложен от Министерство на здравеопазването за награда. През 1986 година става началник на отделение УНГ във видинската болница след спечелен конкурс.  Въвежда нови методи в отделението -  операция на гласни връзки, започва да се работи и с общи упойки. През 2004 година е определен за  "Лекар на годината" от Лекарския съюз, а през  2017 година получава почетен знак. Има син и дъщеря, внучка и внук. 



ДЕТСТВОТО

"В една стара къща съм роден и отраснал. Отдолу имаше земен под... Бях с баба ми и дядо ми и прабаба ми. Чел съм на лампа, но зрението и сега ми е добро... Летата, имахме колиба, нивите ни бяха към Бранковци... Там беше всичко... пак без ток... от малък дядо ми ме е учел на всичко... Едно лято бях цяло лято в Балкана... Бях много смел, познавах всички дървета... Биех се с почти всички... Това са ми най-хубавите спомени... Повече ми вървяха техническите науки... Някъде 7 клас разбрах на един крос, че съм много добре със спорта."

РАБОТАТА

"В Белоградчишката болница се събрахме млади лекари, малко идеалисти, това е времето 1970,1971,1972 година. И се работеше всичко, тогава играехме футбол, ходехме на профилактика с линейки по селата, работеше се и събота, колективът беше добър. Кой купил кола, кой жилище - всички черпеха и беше по-добре, въпреки че имахме много дежурства. Нямаше очен, аз съм бил и очен... военни комисии, по селата обикаляне, обикаляхме училищата, имаше много пациенти, почнах да оперирам доста, ходел съм на катастрофи, шил съм срязани пръсти от буркани, а сега вече няма начин - вика се хирург... Явих се на конкурс във видинската болница, спечелих го  и станах началник на отделение по уши, нос, гърло... Като курсове в София съм ходел повече от година... Различни курсове - имаше операции, туморни заболявания, за чужди тела, възпитаник съм на ИСУЛ, кабинет нон - стоп на повикване. Бяхме ентусиазирани и се работеше много, апаратури, всичко, бяхме доста добре. Имаше дружество за Северозападна България и се  събирахме поне веднъж в годината с доклади и научни съобщения. Имаше по-често симпозиуми и всеки изнасяше доклади, а сега всеки се е свил...  Отделението ни имаше 45 легла, сега сме на 7 легла. Патологията се промени, правят се все още операции, за да съществуваме... Чужди тела вече не ги правим, но съм вадил и ред такива случаи - спукани тъпанчета се получават от шамар, от чистене от кибритена клечка, от фиба, от кламер, от ключ за кола, от вретено... Въобще бъркат си в ушите кой с каквото се сети, народът обича да се самолекува... Лошото е, че няма единен регистър, не знаеш при колко лекари са минали пациентите..."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00