Доктор Вълов е роден на 24 ноември 1943 година в село Раковица, община Макреш. Като дете с живее с баба си и дядо си, те го възпитават и го учат на труд, на смятане и на българската азбука. От малък обича да чете, вечер на светлината на газена лампа чете на цялата фамилия романа на Димитър Талев "Железният светилник", а след това прочетеното се обсъжда. Летата прекарва на колибата, където се гледат свинете и кравите. Има брат - Рачо Миланов, който е с четири години по-малък. Завършва основното си образование в училището в село Раковица, с отлични оценки. Продължава да учи във Ветеринарния техникум в Ловеч, където образованието е солидно и това му дава възможност по-късно да се ориентира към медицината. Следват две години казарма. Освен сериозната военна подготовка, той се подготвя за кандидатстване с биология и анатомия. Подава документите си във Ветеринарния институт в София и във ВМУ - Пловдив. Приет е и на двете места, но записва медицина в Пловдивския университет. През цялото време се занимава със спорт, волейбол, щанги, овчарски скок. Докато следва, работи, за да може да се издържа. След завършването си е разпределен в болницата в Кула. По това време се освобождава място за специалист по УНГ в болницата в Белоградчик. След дълго ходене по мъките е назначен на мястото. През 1970 година е изпратен да специализира по специалността в Пловдив. В Белоградчик попада на амбициозен и млад колектив, лекарите непрекъснато работят, обикалят с линейки по селата за профилактика. Този период е бил изпълнен с много работа, много пациенти, много дежурства. Д-р Тодор Вълов се определя като възпитаник е на ИСУЛ - София. Там изкарва три- месечен курс и през 1975 година взима и специалност "Оториноларингология". Работи активно в Белоградчик, почти като джипи. През това време се запалва по лова, едновременно става ловец и партиен член, за да може да продължи да израства в професията си. 16 години от професионалния си път отдава на болницата в Белоградчик и казва, че това са едни от най-хубавите му години. През 1977 година за празника на здравния работник е определен за отличник и е предложен от Министерство на здравеопазването за награда. През 1986 година става началник на отделение УНГ във видинската болница след спечелен конкурс. Въвежда нови методи в отделението - операция на гласни връзки, започва да се работи и с общи упойки. През 2004 година е определен за "Лекар на годината" от Лекарския съюз, а през 2017 година получава почетен знак. Има син и дъщеря, внучка и внук.
ДЕТСТВОТО
"В една стара къща съм роден и отраснал. Отдолу имаше земен под... Бях с баба ми и дядо ми и прабаба ми. Чел съм на лампа, но зрението и сега ми е добро... Летата, имахме колиба, нивите ни бяха към Бранковци... Там беше всичко... пак без ток... от малък дядо ми ме е учел на всичко... Едно лято бях цяло лято в Балкана... Бях много смел, познавах всички дървета... Биех се с почти всички... Това са ми най-хубавите спомени... Повече ми вървяха техническите науки... Някъде 7 клас разбрах на един крос, че съм много добре със спорта."
РАБОТАТА
"В Белоградчишката болница се събрахме млади лекари, малко идеалисти, това е времето 1970,1971,1972 година. И се работеше всичко, тогава играехме футбол, ходехме на профилактика с линейки по селата, работеше се и събота, колективът беше добър. Кой купил кола, кой жилище - всички черпеха и беше по-добре, въпреки че имахме много дежурства. Нямаше очен, аз съм бил и очен... военни комисии, по селата обикаляне, обикаляхме училищата, имаше много пациенти, почнах да оперирам доста, ходел съм на катастрофи, шил съм срязани пръсти от буркани, а сега вече няма начин - вика се хирург... Явих се на конкурс във видинската болница, спечелих го и станах началник на отделение по уши, нос, гърло... Като курсове в София съм ходел повече от година... Различни курсове - имаше операции, туморни заболявания, за чужди тела, възпитаник съм на ИСУЛ, кабинет нон - стоп на повикване. Бяхме ентусиазирани и се работеше много, апаратури, всичко, бяхме доста добре. Имаше дружество за Северозападна България и се събирахме поне веднъж в годината с доклади и научни съобщения. Имаше по-често симпозиуми и всеки изнасяше доклади, а сега всеки се е свил... Отделението ни имаше 45 легла, сега сме на 7 легла. Патологията се промени, правят се все още операции, за да съществуваме... Чужди тела вече не ги правим, но съм вадил и ред такива случаи - спукани тъпанчета се получават от шамар, от чистене от кибритена клечка, от фиба, от кламер, от ключ за кола, от вретено... Въобще бъркат си в ушите кой с каквото се сети, народът обича да се самолекува... Лошото е, че няма единен регистър, не знаеш при колко лекари са минали пациентите..."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Христос се роди! Прославете Го! Възлюбени в Господа чеда на светата Врачанска епархия, Днес, когато празнуваме раждането по плът на нашия Спасител Иисус Христос, прославяме Господа и възкликваме: „Бог е с нас” (Ис. 8:10; Мат. 1:23). Сърцата ни са обзети от чувство на радост, благодарност и удивление, защото Той дойде в света, за да извърши..
Традиционният фолклорен събор "Бъдник" събра на площад "Бдинци" във Видин читалища от областта, жители и гости на града. По време на 16-тото издание на проявата беше украсена двуметровата сурвачка, бяха пресъздадени автентични обичаи, деца месиха коледни краваи. По традиция бе организиран и конкурс за обреден хляб, тази година с първо място бе..
Певецът от българския Северозапад, Валентин Велчев от Враца, се съгласи две негови песни да бъдат включени в новия български филм "Почивката". Двете песни са "От Враца до Дунава" и "Аз съм Валентин". Жанрът на новия филм е комедиен, в него участват актьорите Димитър Кирязов и Силвия Йорданова, познати ни от поредицата "Светът на..
Ако пред големите вериги хранителни магазини, не намираш място за паркиране, опашката пред магазина за месо стига до улицата, а около себе си виждаш повече опаковъчна хартия отколкото паднали листа, а портмонето ти е все по-леко като перце, значи няма какво да се чудим, на прага сме пред коледните и новогодишни празници. Защо обаче последните..
Забелязали ли сте как през празниците всичко сякаш се върти около подаръците ? Особено при децата - чакат с нетърпение големите кутии под елхата. Понякога това може да засенчи истинската магия на празника . Но пък подаръците не са само материални неща - те носят послание, грижа, внимание. Децата често не осъзнават това. За тях подаръкът..
През октомври ви разказахме за дългогодишния проблем на жителите от няколко жилищни блока във Видин, които нямаха осигурен достъп до улица . С разрешаването на този казус се зае Мартин Цеков , един от жителите в засегнатите сгради, който успя да привлече вниманието на институциите. След месеци на усилия и забавяния, сред които и..
Подготовката за празниците върви с пълна сила - трапезите се пълнят, а пазаруването на храни достига своя пик. Магазините са оживени, пазарите - препълнени с хора, които търсят най-доброто за празничната си трапеза . Именно сега от Българската агенция по безопасност на храните засилват контрола върху предлаганите продукти. Целта е..