Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международна организация издирва традиционните храни и напитки на Северозапада

Снимка: Людмила Савова


Издирване на традиционни местни храни, вина и други напитки предприе в Северозапада координаторът на международното движение Slow Food за България доц. Десислава Димитрова. Крайната цел е създаването на документален филм, който да представи Северозапада като интересно място с неразкрити възможности.

Десислава Димитрова е родом от Видин и изследването й е поводът да се завърне в родния край:

"В момента се завръщам във Видин, защото дълги години животът ме заведе на други места в България и сега имам възможността да преоткрия мястото, в което съм израсла... Пътувайки към Видин, минахме през региона на Враца и региона на Монтана и виждам, че има много хора, които вярват, че могат да успеят, и всъщност това е отговорът на въпроса как се случва, дори и в Северозапада."

От детството си в Северозапада доц. Десислава Димитрова е съхранила вкуса на ястията на своите баби. 

"Имам късмет аз съм отгледана от две баби, за които храната беше преди всичко емоция. Едната ми баба е от Монтана, тя пееше, докато готвеше. От нея си спомням баниците с печени кори и невероятния вкус на препечената долна коричка на тиквеник, сиропиран след това. Другата ми баба е от Златия, Ломско. От нея ми остана връзката със земята и емоцията от това, и най-съкровеният спомен от този период е нежността на затоплените на слънцето домати през лятото."

Десислава Димитрова

Храната е голям издайник, смята координаторът на Slow Food за България:

"От нея не можеш да скриеш нищо - нито какъв човек си, нито как се отнасяш към хората, нито за какво мечтаеш. Също така храната  е споделяне. Храната, приготвена с горчивина, не е вкусна."

По професия доц. Десислава Димитрова е ботаник в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, където развива направление, свързано с хранителните растения: 

"Благодарение на моята работа в Slow Food развиваме през последните десетина години едно направление, което се нарича "Етноботаника", тоест как растенията се използват в бита на хората. Ние сме се съсредоточили върху хранителните растения, не само защото има връзка със Slow Food, но и защото в научната и изследователската литература има малко информация в тази посока."

Хората щедро разкриват своите кулинарни тайни, което е едно сърдечно "добре дошла" обратно в родния край, каза още доц. Димитрова. Тя покани всеки, който желае да сподели своята специфична рецепта, да го направи във фейсбук страницата на Slow Food. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинският съвет във Видин одобри ползването на спортните площадки в училищата

Толя Иванова от СДС, избрана за кмет на видинското село Слана бара на проведените на 23 юни избори, положи клетва на заседанието на Общински съвет- Видин, което се проведе днес. Кметът на Община Видин Цветан Ценков заяви, че следващия месец няма да има заседание и направи предложение: "Преди да направя предложението да ви пожелая успешна работа и..

публикувано на 09.07.24 в 17:16

Върви прием на заявления за първо класиране след 7-и клас

Седмокласниците могат да подават заявления за първо класиране в избраните от тях учебни заведения. Общо 19 са професионалните паралелки и 9 са профилираните паралелки в област Видин , каза началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) - Видин Веселка Асенова :  "Електронно е подаването. Има училище-гнездо в ОУ "Иван Вазов" -..

публикувано на 09.07.24 в 15:00

Ученичка от Видин подреди изложба с фотографии от Брюксел

Единайсетокласничката Мария Петкова подреди изложба с фотографии в  СУ “Цар Симеон Велики“ във Видин , направени по време на пътуването ѝ до Брюксел . Снимките са 20 на брой и отразяват погледа на момичето към белгийската столица и Европейския парламент, който е разположен там.  Пътуването до Брюксел е наградата на Мария, която..

публикувано на 09.07.24 в 13:00

Обновена беседка в Осен събира малки и големи

В Осен продължават дейностите, свързани с обновяване на врачанското село. След възстановяването на стадиона, наскоро бе подновена и беседката там. Мястото за отдих е направено преди 12 години. То е в центъра на селото и в него често сядат да си починат и да си поговорят местните хора. След години ползване беседката е почти разрушена. Затова..

публикувано на 09.07.24 в 12:10

В Белоградчик посрещнаха група "Тангра" и откриха обновения летен кинотеатър

С концерт на група „Тангра“ и прожекции във възстановения летен кинотеатър в Белоградчик започнаха събитията от културната програма през лятото.  Кинотеатърът е построен преди близо 60 години и в града си спомнят за прожекциите и музикантите, които гостували на сцената.  "Почти всяка седмица имаше концерти, сръбски, "Щурците",..

публикувано на 08.07.24 в 14:24

Почитаме свети Прокопий - покровител на пчеларите

На 8 юли православната църква почита паметта на свети великомъченик Прокопий . Според народните вярвания светецът е покровител на пчеларите и е известен като Прокопий пчелар. В българския народен календар денят на великомъченик Прокопий е популярен като летния  празник на пчеларите . Празнува се в чест на пчелите и техния закрилник.  Св...

публикувано на 08.07.24 в 11:00

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00