Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли сме за зимата- на какво ще се топлим?

Снимка: Радио Видин

В средата на ноември температурите навън са все още есенни, но постепенно зимата започва да ни напомня, че наближава. Много от жителите на Северозапада вече отопляват жилищата си и местата, в които работят. Алтернативите са няколко- на електрически ток, като използваме климатици, радиатори, печки и други електроуреди, на дърва с обикновена печка, парно или пък станалите вече модерни камини с пелети. В началото на тази година бяха въведени някои изменения, които регламентират продажбата на въглища за отопление през зимния сезон. Новото и различното от миналата година е, че с постановление от Министерски съвет от февруари, вече не се предлагат насипни въглища, а само пакетирани. Какво трябва да знаят клиентите- това попитахме Димчо Костадинов, директор на видинския склад на най- големия дистрибутор на твърди горива в страната:

"Въглищата се продават вече само в чували, пакетирани. Мисля, че това затруднява и потребителите, но нас определено ни затруднява, тъй като всичко трябва да се пакетира, а това е непривлекателен труд и за него много трудно се намират работници ... На прага на отоплителния сезон има повишено търсене на въглища, както обикновено. Аз, обаче продължават да твърдя, че постепенно въглищата ще отидат в историята. Разполагаме с няколко вида пелети, включително дървесни и слънчогледови."- обясни Димчо Костадинов.

Какъв метод на отопление избират тази зима видинчани и какви са алтернативите пред жителите на крайдунавския град- това ги попитахме в анкета по темата:

"На дърва, това е най- доказаното през годините. Дъщеря ми и зет ми са на климатик. Имам четири кубика дърва и ми стигат ... Аз съм бил винаги на ток и съм доволен ... И ние сме на климатик, на ток сме били винаги и сме доволни ... Климатикът е по- евтин от всичко друго, дори и от твърдото гориво. Нашите климатици са от тия хубавите и работят добре. Всичко друго като духалки и т.н. само работи и ти харчи ток, а не те топли."- коментираха видинчани.

В края на октомври изтече крайният срок за подаване на заявления за отопление, съобщиха от дирекция "Социално подпомагане". Размерът на целевата помощ бе увеличен с 30 лв. спрямо миналата година, като помощта се отпуска за период от пет месеца- от 1 ноември до 31 март. В крайна сметка всяко домакинство може да избере своя алтернативен начин за отопление, стига това да отговаря на необходимите норми и изисквания и разбира се на финансовите възможности на хората.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30

Тереза Найденова- за пътя от любовта към природата до учителската професия

Тереза Найденова е млад учител - преподава специални предмети в Лесотехническата професионална гимназия в Берковица. И макар и да изглежда като осмокласничка, тя се справя блестящо като преподавател.  Как любовта към гората и природата може да накара един млад човек да остане в България и да се обърне към учителската професия?  За възпитанието и..

обновено на 05.07.24 в 09:09