Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Направеното добро винаги се връща към нас

Снимка: bgfoodbank.org

На 13 ноември отбелязваме Деня на добротата. Инициативата е на Япония, която преди години провежда конференция с призив да бъдем по-добри. Целта на този ден е да се забрави себичността, да погледнем по-далеч от собствения си кръг, да забравим границите и различията. Има ли го доброто, необходимо ли ни е, защо се чувстваме хубаво, когато разговаряме с усмихнати и доброжелателни хора, кой ни учи да бъдем добри и заложена ли е добротата във всеки един от нас? Всеки си има своите отговори. Днешния ден е чудесен повод да ви срещнем с едно момиче, избрало да прави добро.

Спомняте ли си Антонина Лозанова, едно младо момиче от Видин, което заедно със своето семейство и приятели направи няколко благотворителни кампании за нашия Северозапад.  Инициативата  носеше името  "Северосплотени".  Възрастните хора от няколко села  получиха за Великден  хранителни продукти и още нещо  -  много топлина и любов. Днес Антонина е студент в УНСС, но не се отказва от организирането на благотворителната си инициатива :

"Доброто е навсякъде около нас... Надявам се чрез благотворителните инициативи да дадем повод на хората да повярват в доброто... Апелирам към хората да се включват към местни инициативи и заедно да правят по-добро мястото, където живеят... Не е задължително хората да са по-добри и състрадателни, защото има по-свити хора, по-срамежливи хора, човек трябва да прави нещата, както ги усеща... Хубавото на добротата е, че идва от сърцето..."


Много ли са хората като Антонина? Оказва се, че във всеки човек е заложено доброто начало, но има редица фактори, които могат да повлияят то да се развие в положителна насока или да бъде притъпено и най-важният фактор е семейството- смята психологът Виктория Дякова:

"Аз лично смятам, че добротата е заложена във всеки един от нас, но за съжаление имаме голяма генетична унаследеност, ако майката и бабата са предразположени към тревожност, то и детето е предразположено към такава... И тук ключово влияние оказва и социалната среда, в която е отраснало детето... Насочени сме към другите, извън себе си... и често губим връзката със себе си. Ако аз обичам себе си, то бих могла да бъда такава с другите... Важно е каква енергия излъчваме... Промяната винаги започва отвътре навън."
 
Оказва се, че първата стъпка започва от нас самите,  да бъдем добри към себе си и да се обичаме, и да не бъдем прекалено самокритични. Както ние се отнасяме към себе си така ще се отнасят и към нас - казва психологът Виктория Дякова:

 "Всеки е надянал маската и се е скрил с идеята да не бъдем наранени... Хората ги е страх да бъдат добри... Ако жестовете, които правим, идват от сърцето на човек, би било прекрасно... Може да вдъхнеш дори нови сили за живот на човек, никога не знаеш... Вярвам, че направеното добро винаги се връща към нас..."







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00