Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Веселин Борисов: Чирков стана истински лекар и голям хирург в Белоградчик

Спомен за проф. д-р Чирков

Снимка: БТА-архив / Руслан Донев

Проф. д-р Александър Чирков- един от големите таланти в медицината, ни напусна внезапно на 24 ноември.

Роден е на 27 януари 1938 г. в гр. Лом. Личното му име по рождение е Фарук. В рода му медицината е на особена почит - чичо му по бащина линия е завършил медицина в Хайделберг, а пра-прабабата му Василиса Чиркова, която е от гръцки произход, е била професор по медицина и лекар на семейството на Лев Николаевич Толстой, в Русия.

Проф. Александър Чирков завършва средното си образование в Ломската гимназия през 1955 г. и медицина във Висшия медицински институт - София през 1962 г.

Малко хора си спомнят обаче, че веднага след това, до 1966 година той е кооординатор и хирург в Белоградчишката болница. За тези първи години там, си спомня колегата му, проф. Веселин Борисов:

"С проф. Чирков се познавам още от студентските години, той е 2 години преди мен. Постъпи в Белоградчик като лекар и така се случи, че когато аз дойдох, той беше първият човек, когото срещнах на входа на болницата. Оптимистично зареден, похвали ми се, че е направил нова операционна зала и бързо ме въведе да я видя, преди още дори да се съм се представил на главния тогава лекар, д-р Гайдаров.

Три години и половина ние работехме заедно. След това аз напуснах Белоградчик и станах асистент в София, а по същото време той отиде за 3-4 месеца в Лом и оттам- в Германия. След това дълго време не се видяхме.

Докато бяхме в Белоградчик обаче, имахме ежедневни контакти - поне по 5 пъти на ден, дори понякога и вечеряхме заедно. Изцяло отдаден на отделението, той спеше в отделението, минаваше на визитация вечер в 9 или 10 часа при своите пациенти- нещо, което почти никъде не се случва. Кой лекар вечерно време минава на визитация? Така че, мога да определя Чирков първо като ентусиаст, всеотдаен на своята професия, мотивиран, лекар с призвание и второ- той беше и много компетентен, много запознат с анатомията, защото като студент беше още и демонстрант по анатомия на студенти и оперираше без умора...

След години се срещнахме в Белоградчик. Той рядко идваше в нашия край, а през последните 15 години дори не е стъпвал. За мен не е обяснимо. Има си причини обаче той да се дистанцира.

Но Чирков стана истински лекар и голям хирург в Белоградчик - това трябва да се знае от историците. Аз твърдя, че ако не беше Белоградчик, не знам как би се развил Чирков. Вероятно би станал добър лекар. Но в Белоградчик той намери всички условия за развитие - абсолютна самостоятелност, с нищо неограничаван, с подкрепа на цялата общественост... Белоградчик бе неговия старт към голямата Европа. Оттам тръгнаха нашите полети- за мен също Белоградчик е изходен момент.

В моята книга "Между залеза и изгрева" аз съм описал неговия образ и там съм представил в детайли спомените си за него.  

Голям лекар беше... Вечна му памет!"


Проф. Александър Чирков е носител  на редица научни и държавни отличия, сред които и най-високото държавно отличие орден "Стара планина". Почетен гражданин е на Берковица и Белоградчик.

Автор е на много научни публикации, предимно в чужди издания. На 14 май 1986 г. прави първата в България, на Балканите и в цяла Източна Европа успешна сърдечна трансплантация. През 2003 г. прави и първата в нашата страна белодробна тлансплантация.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08