Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горан Атанасов ни разхожда из "Махалата на совите"

Снимка: Петя Генова
Преди дни на литературния пазар се появи сборникът с разкази "Махалата на совите" на Горан Атанасов - писател и учител от Берковица. 23 разказа, разпределени в две тематични глави "Преди" и "После",  ни пренасят в изгубеното "преди" нас време на Северозападните села, при празните къщи, днес обитавани само от сови. Книгата е подготвяна и писана дълго време, споделя Горан Атанасов:

"Това е прекрасен, коледно - новогодишен подарък за мен. Това е книга, която дълго време писах, дълго време историите, които ме вълнуваха, и хората, и темите живееха в мен. "Махалата на совите" е заглавие, което звучи атрактивно, ексцентрично, от друга страна, други може да кажат, че звучи претенциозно, преднамерено, предубедено. В книгата става въпрос за българския Северозапад, а българският Северозапад и северозападното село, както знаем през последните години претърпя огромен упадък. Младите хора го напуснаха, останаха да живеят нашите баби и дядовци. Когато те си отидат на тяхно място идват нощните грабливи птици. Това е тъжната метафора на българското северозападно село. Останалите разкази, тъй като книгата е концептуална, тя е тематично свързана и героите, които населяват тези истории, са свързани, защото те обитават едно малко северозападно село и тяхната борба е българското северозападно село да не се превърне в махала на совите. Това е големият смисъл на тази книга."

Като машина на времето "Махалата на совите" преплита минало и настояще. "Трябва да познаваме миналото си, за да можем да продължим", казва Горан Атанасов и ни разказва за живота в селата преди, за празните къщи и вещите-спомени. Като с Ноев ковчег Горан иска да ги пренесе в "днес" и "утре", като памет и като прегръдка.  А "после" отиваме директно в преживяното вчера и днес от Горан- прости човешки истории, разтърсващи, просълзяващи, стягащи те за гърлото- така, че да си кажеш: "да му се не види- как го живеем този живот!" С напомнянето, че и тогава, и днес има шарени хора, че и днес може да се живее красиво и бавно- с наслада...                                                                                                  


Книгата излиза от издателство "Фама", предговорът е на литературния критик и философ Митко Новков, а снимката на корицата е предоставена от колекцията на сайта "Изгубена България". "Махалата на совите" се предлага във всички големи вериги и онлайн книжарници. 


Продължение на разговора можете да чуете в някое от изданията на "Новите приказки на Северозапада".







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15

Отбелязваме Седмицата на брака с конкурс за двойки

Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно..

публикувано на 27.01.25 в 15:00

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44