Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промени, които да са в полза на родителите и семейството, предлагат от ВМРО

Ще има ли промени в Закона за закрила на детето?

От неправителствения сектор ги определят като узаконяване на домашното насилие.

Снимка: Радио Видин


Промени в Закона за закрила на детето, които да са в полза на родителите и семейството, предлагат от ВМРО. Текстовете, внесени в Народното събрание, акцентират върху задължително участие в процеса по закрила на детето от страна на майката и бащата.

За нас фокусът винаги е бил и трябва да остане върху семейството и детето в неговия център. Детето не е отделен субект и това трябва ясно да залегне във всички нормативни актове, каза народният представител от Враца Красимир Богданов.

"Ние бяхме най-сериозните противници на промените в Закона за социалните услуги и Стратегията за закрилата на детето. Притеснява ни силната намеса на неправителствения сектор, с което се намалява ролята на семейството по отношението на отглеждането и възпитанието на децата. Промените, които предлагаме, касаят възможността на биологичните родители да бъдат субект във вземането на решенията по време на производството по закрила на дете. Сега действащата нормативна уредба ролята на неправителствените организации пренебрегва ролята на родителите. Искаме изрично да бъде записано, че родителите имат право да участват в процеса. Има нужда от обективна оценка, но без да се пренебрегва семейството. Детето не е отделна от семейството единица. Възможно е институции и организации да имат различни идеологии, които не съотвестват на българската традиция и закон. Затова искаме да ограничим тяхното влияние".

ВМРО ще узакони домашното насилие върху децата, за да нямат те закрила от страна на държавата, е становището на Националната мрежа за децата. Като злонамереност определи предложението директорът Георги Богданов.

"България страда от системна война, свързана с дезинформация и пропаганда, насочена към децата и семействата. Този законопроект на крайнодясната партия показва, че целенасочено хората, които са пострадали от насилие, не трябва да могат да се оплачат, за да получат помощ и подкрепа. Този проект не е прецизен - както от правна, така и от техническа гледна точка, защото има грешно посочени текстове, цитати от закони и препратки към несъществуващи закони. Предлага се премахването на базисни позиции в закона, а в същото време се вкарват термини, които са неясни. Този законопроект е безсмислица. Предлагат се термини като "антиморален", "общоприет морал" и други, които се тълкуват както всеки поиска. ВМРО предлагат понятието биологичен родител, което го няма в нито едно законодателство по света. Установеният правен произход на детето може да не съвпада с биологичния такъв - осиновителите не са биологични родители, но те са настойници. Има деца, които са настанени при баби и дядовци - също не са биологични родители, но са семейства. Този термин, който се въвежда "едно семейство да е повече от другите семейства" е дискриминационен".

Законът за закрила на детето урежда правата, принципите и мерките за закрила на детето, органите на държавата и общините и тяхното взаимодействие при осъществяване на дейностите по закрила на детето, както и участието на юридически лица и физически лица в такива дейности. Според него, специална закрила се осигурява на дете в риск. Всяко дете има право на закрила за нормалното му физическо, умствено, нравствено и социално развитие и на защита на неговите права и интереси. Право на закрила по реда на този закон има и лице - жертва на насилие или експлоатация, на което възрастта му не е установена и за което може да се направи основателно предположение, че е дете.  Всяко дете има право на закрила срещу въвличане в дейности, неблагоприятни за неговото физическо, психическо, нравствено и образователно развитие. Всяко дете има право на закрила срещу нарушаващите неговото достойнство методи на възпитание, физическо, психическо или друго насилие и форми на въздействие, противоречащи на неговите интереси.

Настаняването на дете в семейство на роднини или близки, в приемно семейство или в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа се извършва от съда. До произнасяне на съда дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето извършва временно настаняване по административен ред. Искането за мерките по ал. 1 пред съда се прави от дирекция "Социално подпомагане", прокурора или родителя пред районния съд.

Законодателство, което предстои да бъде разгледано, има нужда от промяна в някои правни норми, които трябва да бъдат изменени в името на правата на семейството и детето, мотивират се от партиятаОсвен належащите изменения в член 26 от Закона, е нужна и промяна във философията на самия закон, казват от ВМРО.

"Член 1 (1): Този закон урежда правата, принципите и мерките за закрила на детето, органите на държавата и общините и тяхното взаимодействие при осъществяване на дейностите по закрила на детето, както и участието на юридически лица и физически лица, включително на биологичните родители и другите законни представители на деца в такива дейности".

ал. 2 след думите "свобода на възгледите и сигурност" се добавя следният текст "както и пълноценното им развитие в биологичното им семейство".

В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения: в т. 2 след думите "отглеждане на детето" се добавя текстът: "с предимство в биологична и родствена семейна среда".

От патриотичната партия се опитват да променят изцяло целта на Закона за закрила на детето, добави още Георги Богданов от Националната мрежа за децата.

"Децата в риск нямат нужда от специална закрила, казват от ВМРО, затова предлагат да отпадне този член от закона. Конвекцията за правата на детето казва, че държавата трябва да осигурява закрила на децата, които са бити, тормозени и има риск за тях. Не е ясно кой ще се грижи за тези деца, не е ясно какво ще се случи с грижата. Следващата тема е по въпроса за сигналите - ако видиш някой да посяга на дете, трябва да подадеш сигнал, който да е придружен с декларация за истинност. Докато се правиш на детектив е възможно детето да бъде убито дори. Този законопроект е в противовес на законодателството - както световното, така и българското".
Георги Богданов

Според сега действащото законодателство привличането на родителите като страна в процеса по конкретна мярка за закрила на детето не е задължително, припомни политикът Красимир Богданов.

"Не очаквам различно мнение от тази организация, защото е сдружение, което се опитва да прокарва въпроси под формата на демократични права и ценности, които застрашават формите и традициите. Безотговорно се опитват да ни вменят домашно насилие. Ние не казваме, че деца, поставени под риск, не трябва да бъдат разглеждани от институциите. Не можем да допуснем обаче мнението на родителите да бъде пренебрегнато, трябва да бъде чуто. Комуникираме с десетки други родителски организации, които нямат подобно мнение, напротив - подкрепят ни. Ние защитаваме исканията на организации, не предлагаме промените единствено по наши убеждения".

Въпреки че Законът за закрила на детето се нуждае от изменения, сегашното предложение е предизборен PR, на мнение са от неправителствената организация.

"Този закон най-вероятно има нужда от изменения. Големият проблем пред системата за закрила на детето е, че тя не е ефективна. Ако се приемат тези промени, тя ще стане още по-хаотична. Въпросът е в прилагането на закона. Системата трябва да бъде реформирана, да има автономност, да гледа случаите професионално. Социалните работници са на първа линия в момента. Аз се съмнявам, че законопроектът ще бъде гласуван, защото той е скандален. ВМРО са сред ръководителите на дезинформационната кампания срещу семействата в държавата. Възможно е да говорим и за предизобрен трик. Децата страдат, на техен гръб в момента наблюдаваме едно престъпление".

От ВМРО определят предложението като продължение на всички законодателни инициативи, които имат от началото на мандата, свързани с правата на децата.

"Говорили сме с много родители. Организации като Националната мрежа за децата обичат да боравят с финансови средства, дошли от различни съмнителни места, прокарват странни идеологии, включително джендърската. Ние сме против омаловажаване на важната роля на семействата. Не отричаме правото на децата да могат да бъдат защитавани, ние казваме че родителите също имат мнение. Опасността някой да поеме грижата за децата ни притеснява поради ред причини. Категорично не говорим за предизборен PR, защото ние отстояваме тази позиция от години. За нас грижата за детето е цел".
Красимир Богданов
Когато се налага настаняване на дете извън семейството, предвидено в чл. 26 от Закона за закрила на детето, трябва да се осигури равнопоставено участие на родителите или законните му представители, които да могат да възразяват срещу искането за налагане на мярката и да правят искания за събиране на доказателства, е тезата на народните представители от ВМРО. Интересите на детето могат най-добре да бъдат защитени чрез увеличаване на състезателното начало в процеса, като всяка страна има равни възможности да доказва правата си и да възразява срещу исканията на насрещната страна, допълват се от партията като уточняват, че родителите могат да се представляват от техен адвокат.

Когато се налага настаняване на дете извън семейството, предвидено в чл. 26 от Закона за закрила на детето, трябва да се осигури равнопоставено участие на родителите или законните му представители, които да могат да възразяват срещу искането за налагане на мярката и да правят искания за събиране на доказателства, е тезата на народните представители от ВМРО. Интересите на детето могат най-добре да бъдат защитени чрез увеличаване на състезателното начало в процеса, като всяка страна има равни възможности да доказва правата си и да възразява срещу исканията на насрещната страна, допълват се от партията като уточняват, че родителите могат да се представляват от техен адвокат.

От неправителствения сектор, в лицето на Националната мрежа за децата, изтъкват че правозащитните и социалните институции в България не работят, а законът не създава достатъчно ефективни механизми, с които да гарантира адекватни мерки на държавата дори при недвусмислени сигнали до компетентните органи.

"Политиката за детето е изоставена, занемарена. Предстоят избори, което означава, че децата, темата за тях и семействата ще бъде лайтмотив в следващите месеци. Има неща, които трябва наистина да бъдат предприети. Системата за закрила на детето трябва да бъде оздравена и реформирана - как се управляват случаи, каква е квалификацията на хората, които работят в тези служби. Втората реформа е свързана с национална детска болница. Ние сме единствената държава-члена на ЕС, която няма такава. Третата линия е свързана с образованието - да се направят промени, свързани с достъпа до качество. Големите градове имат нужда от повече учебни заведения".

От ВМРО се обявяват против подмяната на ценности, които за българското общество са съкровени. 

"Не мога да прогнозирам дали законопроектът ще бъде приет. Проучихме индивидуални мнения - лобито на НПО-тата е силно в НС. Ще има сериозен отпор със сигурност. Битката ще бъде трудна. Справедливата кауза е на нашата страна".

Законопроектът за допълнение и изменение на Закона за закрила на детето, предлага да отпадне ал. 1 от чл. 5 -  "Специална закрила се осигурява на дете в риск".

От ВМРО предлагат точка 5 от този член - "насърчаване на доброволното участие в дейностите по закрилата на детето", да отпадне също. В точка 10 пък се предлага вместо "осигуряване развитието на дете с изявени дарби", да стане "насърчаване развитието на дете с изявени дарби". 

Към чл. 7 от ВМРО предлагат да бъдат добавени нови две алинеи, според които приживе родителите да определят лице или няколко лица, при които да бъдат настанени децата им, в случай на смърт или болест на родителите и това да става с нотариално заверена декларация. При повече от едно дете да се прилага принципа за "неразделност".

Друга предложена промяна е Дирекция "Социално подпомагане" да не представлява детето. Молбата за връщане на дете да се разглежда в 3-дневен, а не в едномесечен срок, искат още от ВМРО. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00