Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникални находки са открити в римската вила край Долна Кремена

Разкопките на римската вила край мездренското село Долна Кремена са започнали през 1972 г., тъй като тук е открита статуя с две лица (т.нар. Херми- от името на бог Хермес). Установява се, че става въпрос за вила от класически тип с правоъгълен план и три крила, разположени около обширен вътрешен двор с обща площ 1340 кв. м.

Това е най-ранният тип вили, регистрирани в България. Вилата е проучена през 1974-1981 г. от археолога от врачанския музей Спас Машов. Тя е попадала в обработваеми земи и поради тази причина е много разрушена. Камъните са били вадени в продължение на години, а местните жители са си набавяли тухли и керемиди от тук.

Вилата е разположена в близост до водоизточник, върху хълм с южно изложение. В близост има плодородни земеделски земи и голям селищен център (предполагаемият римски град под съвременна Мездра). Вероятно вилата е била разположена и на централен римски път, който е минавал покрай Мездра и се е насочвал към големия римски град Ескус (при устието на река Искър, днешното с. Гиген). За това свидетелстват два милиарни камъка (пътни знаци), единият открит при Мездра, а другият при село Боденец - само на 3 км. от вилата.


Вилата представлява правоъгълна сграда с помещения, разположени около централен вътрешен двор. От север и запад помещенията са били отворени към двора чрез покрити коридори с колонада (т. нар. портик с перистил).

По време на разкопките се откриват части от архитектурната украса на колонадата, която е забележителна. Колоните са били украсени с релефни орнаменти. Запазено е едно цяло такова изображение на Афродита с делфин. Отгоре са завършвали с капители с акантови листа в коринтски стил. Между колоните вероятно са били поставени преградни плочи, тъй като са открити фрагменти от такива, обрамчени с релефни рамки. Най-интересният елемент са откритите няколко Херми.

Наименованието им произхожда от гръцката дума Ερμές и е свързана с бога на пътищата и пътниците Хермес. Двете лица на божеството сочат различните посоки и първоначално са били поставяни на кръстовищата. По-късно започват да се използват и като архитектурна украса. Така или иначе, това е още едно доказателство, че вилата е била разположена на централен римски път или в близост до него.


Според Спас Машов, порикът с перистил е водил към представителната част на вилата, разположена в централното крило. Основание за това му дава фактът, че в помещение № 10 е открита малка скулптура, изобразяваща Дионис и ХеракълСкулптурата е със забележителни художествени качества.

Още по-интересна е представената сцена - Херакъл, видимо пиян, е подкрепян, за да не падне, от бога на виното и забавленията Дионис. Такъв сюжет не е познат от нито един от античните паметници, открити в България. Видно е, че скулптурата е украсявала зала за пиршества и е показвала, че даже и герои като Херакъл са подвластни на виното и забавленията.


Освен представителна част, във вилата е имало и складови помещения, кухня и др., свързани с обслужването на живеещите тук римски аристократи. Открити са хромели за смилане на брашно, хавани и богат сервиз от съдове, най-интересни от които са красивите подноси с релефна украса.

В района на Северозападна България вилата при Долна Кремена е най-ранната. При разкопките са открити монети на император Каракала (211-218 г.). Това е и най-късното време, до което е просъществувала сградата, т.е. тя е била разрушена или напусната в първото десетилетие на III в. Активният период на обитаване, според Спас Машов, е втората половина на II в., което се потвърждава и от датировката на всички находки, открити на това място.

Вилата при Долна Кремена представлява забележителен паметник на художествената архитектура от римския период. За съжаление тя не е допроучена и вероятно има да предложи още много интересни находки и открития.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 10 февруари 2025 година

Миряните от Видинска епархия се готвят да посрещнат в събота,15 февруари, новия  митрополит Пахомий , съобщи  архимандрит Антим, протосингел на Видинска света митрополия.   По традиция новоизбраният видински митрополит ще бъде посрещнат на границата на епархията със съседната Врачанска, при село Сумер, около 12:00 часа в съботния ден...

публикувано на 10.02.25 в 18:10

Празник в чест на свети Харалампий се състоя в Ослен Криводол

Днес в мездренското село Ослен Криводол почетоха за първи път паметта на свети Харалампий Чудотворец - застъпник пред Бог за болни, страдащи духовно и телесно, както и закрилник на пчеларите и проводник на Божията благодат над пчелния мед. Празника уважиха много хора от селото - млади и стари.  Пчеларите от Ослен Криводол донесоха..

публикувано на 10.02.25 в 16:33
Видинска митрополия

Видинска епархия посреща новия митрополит Пахомий на 15 февруари

Миряните от Видинска епархия се готвят да посрещнат в събота,15 февруари, новия митрополит Пахомий , съобщи   архимандрит Антим , протосингел на Видинска света митрополия.  По традиция новоизбраният видински митрополит ще бъде посрещнат на границата на епархията със съседната Врачанска, при село Сумер, около 12:00 часа в съботния ден, посочи..

публикувано на 10.02.25 в 16:10

Форум събра млади учени във Враца

Кръгла маса "Инкубатор за млади таланти" се проведе във Враца . Събитието беше организирано от сдружение "Младите учени". То цели да се предостави възможност на млади учени да презентират своите научни постижения и да придобият опит в представянето на творчески идеи и резултати.  Форумът откри зам.-кметът на Община Враца Петя Долапчиева :..

публикувано на 10.02.25 в 15:48

Близо 500 са нарушенията на трудовото законодателство във Врачанско за месец

По повече от три проверки дневно или общо 109 проверки са извършили през изминалия месец служителите на врачанската Инспекция по труда . Констатирани са 488 нарушения на трудовото законодателство, 6 от които са за работа без трудов договор. От институцията припомниха, че работата без трудов договор не е маловажно нарушение според българското трудово..

публикувано на 10.02.25 в 15:41

Творчески клуб в Зверино е с редица награди

Художествено творчески клуб „Факел“ към читалището в мездренското село Зверино отчете дейността си за периода от 10  февруари 2022 година до 9 февруари 2025 година. Той е сформиран от 22-ма ентусиасти, в деня на свети Харалампий.  Клубът е завоювал 19 литературни награди, 4 отличия, свързани с изобразителното изкуство и стилистика и десетки други..

публикувано на 10.02.25 в 15:35

Общинската управа в Кула представи отчет за дейността си

Кметът на община Кула Владимир Владимиров  и екипът му отчетоха първата година от мандата си. Владимиров заяви, че целта на отчета пред гражданите е те да получат реалната информация за проблемите, които местната управа е трябвало да преодолее: "Отчетът е структуриран по направления на дейности на администрацията, като приоритетите са..

публикувано на 10.02.25 в 15:02