Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалната роля на пчеларството

Снимка: ЕПА/БГНЕС



Може ли на пчеларството да се гледа не като на занаят, а като на начин да накараш някого да се почувства полезен- за себе си и за обществото? 

Сдружение "Закрилници" е неправителствена организация, насочена в подкрепа на уязвими общности. Основната идея е да подпомагат процеса на социална интеграция на хора в неравностойно положение. Един от начините, които са избрали, е да включат потребителите на услугата в проект по пчеларство. Ментор и консултант им е Тони Тодоров. 

Дългогодишен пчелар е, в бранша е от над 20 години, не е наследствен пчелар, но много чете и се усъвършенства. Влага в пчеларстването душа. Същото прави и като социален работник- какъвто е по професия. Директор е на Комплекс за Социални услуги в Монтана, в който се предоставят две социални услуги- Кризисен център за деца, жертви на трафик и насилие и Център за обществена подкрепа. 

В "Закрилници" работи с трима младежи с увреждания, които вече са усетили сладостта на меда. Започват с четири кошера, взети от дядо Асен- стар пчелар от региона, който е погледнал на тях малко недоверчиво в началото... 

Всъщност, идеята съвсем не е момчетата да станат пчелари, казва Тони Тодоров: 
"Тук съм в качеството си на човек, който работи с момчетата...  С тях е трудно, пчелари няма да станат, но могат спокойно да помагат, изпълняват инструкции, и най-вече им е интересно... В началото имаха обикновените страхове- от новото, от ужилване... Преди да идем на пчелина доста говорихме, обяснявах им... Могат да изпълняват елементарни дейности- да извадят рамка, знаят  какво е пило, показахме им пчелна майка, търтеи... Интересно е и това е един от начините те да усетят ползата от своя труд. Медът се продава и парите стигат до тях, но идеята е да видят резултата от своя труд, като опитат от вкусния мед, който сами са извадили... Разбраха, че най-тежко е, когато се вади мед... Много е интересно и за нас, защото виждаме тяхното развитие, подкрепяме ги, насочваме ги... Виждаме промяната в тях... 

Колко ценно е да накараш един човек да се почувства полезен- за себе си и за околните, да си част от промяната- и в поведението на хората с увреждания, и в отношението на обществото към тях- за това ще говори този петък в предаването "Заедно" Тони Тодоров, заедно с колегата си- Милен Гечовски- и двамата посветили живота си на това да помагат на отхвърлените... 

В звуковия файл чуйте още: Приложима и полезна ли ще е Електронната платформа за оповестяване на растителнозащитните, дезинфекционните и дезинсекционните дейности; 15 души- социално слаби хора от видинския регион бяха обучени, с идеята един ден пчеларството да е един от източниците им на доходи- проработи ли идеята и някой от тях пое ли по пътя на пчеларството- говорим си с Петър Младенов, председател на видинското пчеларско дружество "Димитър Балев". 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10