Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Запознайте се с Барс

2
Снимка: Личен архив на Наталия Костадинова

В 97 лапи и една опашка ни гостува една не много популярна в България порода кучета. Това е Барс който е Бернски зененхунд /Бернско планинско куче/. Той е на 1 година и радва стопанката си Наталия Костадинова от Бяла Слатина. Едричък, но невероятно любвеобилен и добър. Пристигнал е от Словакия където тази порода освен в Швейцария се радва на голям интерес."Той ми е подарък за рождения ден от моят съпруг и много ме радва", коментира Наталия Костадинова:

"Интересното е, че една седмица му измислях име. Бях прочела за всякакви римски и гръцки богове, но в крайна сметка избрах българско име. Барс е старо име и от него произлиза Борис...Барс дойде при нас в един много интересен и тъжен момент. Имахме друг домашен любимец Цезар, който бе каракачанец. Беше много възрастен и болен. Аз се страхувах за него и исках двете кучета да се срещнат и да се запознаят. Случи се така, че Цезар си тръгна, а на другия ден дойде Барс. Много трогателно беше защото аз много страдах...Една седмица преди да му дам име ходеше след мен, а аз му виках "Ей ти". Смешно и забавно беше...Много мили и любвеобвилни кучата са те. Много обича да общува. Ако остане сам започва да плаче...В Швейцария ги впрягат в леки каручки в които има цветя и са голяма атракция", каза още Наталия Костадинова.

Историята на тази порода датира от над 2000 години. Селектирана е в района на днешния град Берн, откъдето идва и нейното име. Според изследванията породата е получена от кръстосването на римските молоси с местни овчарски кучета преди около 2000 години. Породата е използвана главно за паша и охраняване на стадата добитък. В миналото тя е наричана "дюрбехлер" по името на малкия град Дюрбах, където са създадени трицветните екземпляри.  Използвани са много през Средновековието, но в началото на 19 век почти изчезват. След това, в началото на 20 век няколко ентусиасти започват да показват представителите на породата по киноложки представления в Берн и през 1907 г. е основан първият клуб за бернски зененхунди, наречен Schweizerische Dürrbach-Klub, който същата година написва първия стандарт на породата. Към 1910 г. са регистрирани 107 представители на породата. През 1949 г. е направен експеримент, включващ кръстосване на бернски зененхунд с нюфаундленд, а през 1990 г. е добавена кръв на лабрадор ретривър, но резултатите все още не са ясни.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00