Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На училище - само учениците от началните класове, а големите?

2
Снимка: Радио ВИДИН
След Нова година децата от първи до четвърти клас се завръщат в класните стаи.  Ще заработят също детските градини и яслите. Два са мотивите децата в детските градини и учениците от 1. до 4. клас да се върнат към присъствено обучение. Единият е, че обучението в електронна среда е по-трудно за най-малките и не е здравословно дълго време те да са пред компютър. Втората причина е, че научни статии показват, че малките деца по-рядко са преносители на заразата. Ако обаче родителите не искат децата им да се върнат в час ще могат да подадат заявления, обучението да е електронно. Останалите ученици от 5. до 12. клас ще продължат да учат електронно.

Учителите със сигурност предпочитат да преподават присъствено, но пандемичната обстановка ги принуждава да продължават да преподават дистанционно - казва директорът на ГПЧЕ "Йордан Радичков" Видин Любомир Георгиев:

"Всички преподаватели са на мнение, че трябва по-скоро да се мине към присъствената форма на обучение. Тя е незаменима и онлайн форматна не може да даде този положителен резултат без да се съкращават теми и дялове и да бъде това поколение образовано... Учениците са изморени от това онлайн обучение... Изключително трудно е за учителите това онлайн обучение... Колегите успяват, работят много концентрирано и творчески, но на този етап е рисковано да се върне присъственото обучение...."

Според директора на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Мариета Георгиева е необходимо да се преминава поетапно към присъствената форма на обучение, а пък часовете по практика е необходимо  да са присъствени:


"Това, което аз си мисля и ние имаме такава възможност -  всички ученици и учители, които искат да се обучават присъствено, да могат да го правят. А за тези, които не искат ще намираме решение. Ние имахме готовност  още преди Нова година учителите да влязат в час... Особено часовете по практика е силно наложително да го направим, но не е разрешено. Аз мисля, че постепенно трябва да се влиза в нормалния ритъм... Часовете по практика не могат да станат на 100% дистанционно."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28