Предметът "Гражданско образование" е нов предмет, въведен през настоящата учебна година в програмата на 11. клас. Предметът се възприема трудно, но е абсолютно необходим за първите стъпки в гражданското самосъзнание на младите хора, смятат преподаватели. Въвеждането му даже е закъсняло, смята специалистът по история Любомир Георгиев, който преподава "Гражданско образование" на учениците в ГПЧЕ "Йордан Радичков" Видин.
"Предметът ще се изучава догодина отново, тоест в 11. и 12. клас. Този предмет е изключително важен, той е доста свързан с историята и тези понятия може да се анализират с учениците. Но този предмет ще активира гражданското самосъзнание на учениците. Предметът се възприема трудно и учениците имат бледа представа за политическите процеси... Не са наясно с понятията, не са наясно как да бъдат активни граждани. Повтарям им, че трябва да се отърсят от апатията и безразличието. Трябваше много по-рано този предмет да се въведе в училището..."
В часовете по гражданско образование се разглеждат и различни казуси, които учениците трябва сами да разрешават, като дават идеи, обосновки и провеждат дискусия.
Според единадесетокласничката Радина Кирилова предметът "Гражданско образование" е интересен и необходим за младите хора:
"Зарадвах се, когато разбрах, че ще имаме такъв предмет, свързан с нашата гражданска позиция и с нещата, които се случват около нас. Подготвя ни за бъдещето, учим какви са нашите права и задължения, каква трябва да бъде позицията ни като граждани... Обсъждаме някой случаи, които сме видели по телевизията и това още повече ни обогатява и разбираме различните ситуации."
Предметът Гражданско образование помага на младите хора да имат по-широк поглед върху обществените и политически събития, да бъдат по-активни в отстояването на гражданските си позиции, смята Десислава Маринова, ученичка в 11. клас в езиковата гимназия във Видин:
"С този предмет учим как да отстояваме своята позиция, да се справяме с казуси... Съвременното общество се нуждае от активни и дейни хора и това е целта на този предмета... Интересно е, защото изучаваме разнообразни теми."
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..