По традиция празниците Йордановден и Ивановден се отбелязват в Кула по стар стил– на 19 и 20 януари и тяхното честване е свързано със самобитния и типичен обичай за Кула– "Къпачи на Ивановден". Къпачите тръгват през нощта на 19 януари и ритуално къпят за здраве всички именници, както и младите семейства, които наскоро са се събрали. Въпреки, че тази година е белязана с опасността КОВИД-19 и всякакви събития и празници, които предполагат струпване на хора, са забранени, в Кула все пак няма да пренебрегнем традиция, която датира повече от 100 години и ще проведем обичая, макар и с някои условия и ограничения.
Групата на къпачите винаги е от нечетен брой млади мъже – ергени, обикновено 11 души. Тази година групата е от деветима. Те се обличат в автентични национални костюми от Кулско – везани ризи, шаечни панталони – беневреци и характерните за зимния костюм кабаници– дебели вълнени ямурлуци. Окичени са с пера и звънци, на лицата си носят страшни маски, подобни на кукерските, но се спазват традиционни персонажи – например винаги присъства "булката", облечена в костюм, който винаги е един и същ и се предава от поколение на поколение къпачи. Така е и с другите костюми. Къпачите носят котле със светена вода, в която е натопена китка босилек и здравец, с която ръсят именници и младоженци. В случай, че някой от тях опита да се укрие или се дърпа от ръсенето, обичаят повелява да го завлекат до някоя от градските чешми и да го потопят в ледената вода. Заради наложените противоепидемични мерки, сега къпаческата група няма да влиза в къщите, а домакините ще излизат на двора, където ще бъдат къпани за здраве. Ако стопаните все пак настоят да приемат в домовете си маскираните, то от групата ще влизат само двама. Ако домакините са притеснени от евентуална опасност от заразяване, то те са свободни да не приемат къпачите в къщите и дворовете си. Участниците в ритуала така или иначе носят плътни маски, които биха предпазили околните и тях самите.
Дружината в по- нови времена къпе и всички работещи в институциите, гражданите по улиците и заведенията, въобще всички, които срещне до обяд на 20 Януари. За институциите са валидни същите ограничения– и там ще влизат само двама, или служителите ще посрещат маскираните гости навън. Няма да се състои и традиционната следпразнична сбирка на участниците, които сядат на обща трапеза със събраните месо, хляб и вино. Обичаят е много тачен в Кула и се провежда от столетия. Има вече по няколко поколения къпачи, където обичаят, и костюмът се предават от баща на син и от дядо на внук. Пред тази силна и жизнена традиция бледнее дори заплахата от коварния корона вирус.
Нивото на язовир „Среченска бара“, от който се снабдяват с питейна вода Монтана, Враца и още двайсетина по-малки населени места, продължава бавно да спада и в момента има 10 милиона кубически метра вода при максимален обем от 15,5 милиона. Това съобщи БТА, като цитира управителя на ВиК-Монтана Валери Иванов. Дъждовете от миналата седмица не са повлияли..
Младежката неправителствена организация "БУМ – Будни, Устремени Мездренчани" организира Ден на настолните игри на 1 декември 2024 г. Събитието ще се проведе в кафе „Роял“ в Мездра от 10:00 до 22:00 часа и е подходящо за всички на възраст над 12 години. Програмата предвижда игра на табла или шах, както и други инициативи, изпълнени със стратегии,..
Регионална библиотека "Христо Ботев" във Враца спечели проект за създаване на дигитална платформа "Враца-книжен град" . Дейностите се финансират от Национален фонд "Култура" по програма "Разпространение". Подробности за проекта даде Милена Николова - експерт "Връзки с обществеността" в библиотеката: "Водени от идеята да предоставим възможност..
Предупредителен червен код заради опасно време е обявен за днес в областите Враца и Монтана. Пориви на вятъра до 17/20 метра в секунда се очакват след 17:00 часа днес в Монтана, съобщиха от хидрометеорологичната обсерватория в града. По-рано днес на прохода Петрохан голям клон от дърво падна върху капака на автомобил и за кратко движението беше..
В Бойница започна изграждането на закрито стрелбище. Проектът е разработен от Общината, а финансирането в размер на 658 000 е от държавния бюджет. Въпреки че строителството напредва, средствата все още не са преведени, обясни кметът Анета Генчева. ""През 2024 година предвиждах само 120 000 лева аванс. Все още не съм получила покана да подпишем..
Именити български музиканти ще бъдат солисти в концерта на Симфониета-Враца тази вечер. Публиката ще може да се наслади на майсторството на кларинетиста Росен Идеалов, и на виолиста, който успешно преподава и твори в Белгия - Симеон Кирков. Диригент е маестро Томас Раулт, който пристига от Люксембург, специално за събитието. Първа публиката във Враца..
В Кула отбелязаха Деня на християнското семейство и православната българска младеж. Народно читалище "Просвета 1882" в града и тази година не подмина най-семейния празник в календара. Децата от Детска студия за куклен театър, с ръководител монахиня Максима от Раковишката света обител представиха пиесата - "Книга на пророк Йона"...