Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит ден на прегръдката!

Табу ли е прегръдката по време на COVID пандемия

| обновено на 21.01.21 в 16:39

През последната близо година не остана зона от живота ни, която да не е, поне частично или напълно, повлияна от присъствието на коронавируса. Ограничихме социалните контакти. Спазваме дистанция един от друг. Сред множеството неща, които пандемията ни отне е прегръдката. Според д-р Вилхелм Елисеев, началник на отделението по анестезиология и активно лечение във видинската болница, е важно да се прегръщаме, но с мярка:

"Има една приказка - всяко нещо трябва да бъде с мярка. Мерките, които са предписали за противоепидемичен контрол, трите Д-та - дистанция, дезинфекция и дисциплина трябва да се спазват, но в същото време трябва да имаме предвид, че хората имат нужда от прегръдка. Този мил физически акт е 100 процента здравословен. Прегръдките са вълшебно лекарство. Те повишават нивото на хормоните, конкретно окситоцин,  намаляват кортизона, хормона на стреса. Днес е и Бабинден. Да поздравя и своите колежки акушерки. Още раждайки се те ни даряват със своята първа прегръдка."

От психологична гледна точка прегръдката е нещо, което ни кара да допуснем някого в личното си пространство, обясни психологът Катя Райчева:

"По принцип всеки има такава бариера, която слага в контактите си с другите. Тази граница може да е относително различна за всеки човек, но когато позволим на някой да ни прегърне означава, че го допускаме много близо до себе си психически. Прегръдката може да говори много без думи. Прегръдката е страхотно нещо. Понякога едно докосване по рамото от ръката на друг, може да ти помогне да се овладееш, да се успокоиш, да се зарадваш, че има някой, който те подкрепя. Не бива да се лишаваме от прегръдките, ако не е наистина наложително."

Попитахме видинчани колко често се прегръщат с приятели, роднини или познати и какво означава за тях прегръдката.

"Прегръдките са нещо хубаво и важно... Задължително ли е да се прегръщаме? По много начини можеш да изкажеш загриженост, обич... Постоянно... Ами, избягвам заради коронавируса... Наистина е нещо, което липсва, заедно с всички други неща около болестта... Бих искал да се прегърна с приятели, с познати, но покрай тая болест много хора се отдръпват. Това е малко унизително за мен... Има си прегръдки, хората като че ли не обръщат внимание на ковид-а... Нито прегръщаме, нито ни прегръщат... Прегръдката е обич, уважение... За мен значи топлина, обич. Не мога да прегърна човек, когото ненавиждам, мразя... За мен е израз на любов, начин на утеха, на подкрепа... Любов... Близост." 

Безспорно прегръдката е важно нещо. Ето няколко съвета как да прегърнете някого без да застрашавате своето или неговото здраве: 
Насочете лицата си в противоположни посоки - позицията на лицето ви е най-важна. Не говорете и не кашляйте, докато се прегръщате. И го направете бързо. Приближете се един към друг и се прегърнете за кратко. Когато приключите, се отдръпнете бързо, за да не дишате в лицата си. След това измийте ръцете си. И се опитайте да не плачете. Сълзите и носния секрет увеличават риска от контакт с повече течности, които съдържат вируса.

Чуйте репортажа в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00

Защо да осиновим, а не да купуваме животни: Примерът на "Animal Help Mezdra"

В края на миналата година ви разказахме една вдъхновяваща история на едно семейство, което често си прибира животники от улицата, за да им даде подслон, храна и най-вече любов.  Това е една от онези истории, които ти стоплят сърцето и ти напомнят, че доброто е навсякъде около нас. А какво по-подходящо време от началото на годината да разкажем..

публикувано на 03.01.25 в 15:30

Белоградчик остава без средства от изравнителната субсидия за общините

Белоградчик е сред малкото общини в страната, които няма да получат допълнително пари от Държавния бюджет с изравнителната субси дия, определена в края на миналата година.  Причината е, че в общината имат повече постъпления от местни приходи. Според кмета Боян Минков , субсидията е жизненоважна за общината, която е сред тези с най-голяма..

публикувано на 03.01.25 в 15:04