Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първото радио в село Милчина лъка

Снимка: БНР

Днес, когато отбелязваме деня на Българското национално радио ще ви разкажем една интересна и увлекателна история за първото радио закупено през 1942 година в кулското село Милчина лъка. Радиото е било марка "Тулан", а първоначално идеята за купуването му е срещнала  сериозен отпор, но все пак историята има щастлив край, разказва краеведа Емил Дичев:

"Историята за първото радио в старото село Милчина лъка е пре-любопитна. Тя показва, че нашите предци са имали тънък усет за новото, което навлиза в бита и са се стремели това по всякакъв начин да достигне до хората. През 1942 година, когато старото село Милчина лъка е започнало да се разселва по баирите и, за да не купуват земя всеки стопанин прави къща на мястото, където е била неговата собственост. В старото село имало училище. Учителите като по-прогресивни хора решават да закупят радиоприемник за "училищно слушане"- така е записано в летописната книга на училището. По онова време хората не са чакали помощ от държавата и като решат да правят нещо - го правят заедно... Решавайки да купят радиоапарат селяните правят събрание. На това събрание идва почти цялото село, но и доста пияни съселяни. Учителите правят предложение да се закупи това радио за училището, но голяма част от селяните възразяват, защото по същото време е било нужно да се заделят средства за закупуване на парцел за кметство на новото място. На това събрание нищо не се случва. Учителите, обаче си правят извод, че трябва да променят тактиката и започват усилено разясняване на селяните, че няма да купят радио за училището, а за селско слушане. Насрочва се ново събрание. Организира се своеобразна охрана, която не допуска пияни съселяни. На това събрание взимат решение да се съберат пари от селяните и да бъде закупено радио и парцел за обществена сграда в новото село. При взетото решение хората започват да събират средства. Средствата са събирани, като всеки е дарявал крина боб или царевица, а другият начин е бил, като са правили вечеринки. В летописната книга има информация за театрални представления по Бранислав Нушич, по Стеле Костов. В тях са участвали освен ученици и хора от селото. Така успяват да съберат средства и след два - три месеца в летописната книга е записано, че "В селото е пристигнал магазинер, който е доставил за селско слушане радиоапарат "Тулан", шестлампов". Така приключва сагата с радиото в селото. По-късно са доставени и акумулаторни батерии за радиото. Това е българско радио. За жалост не успях да открия радиоапарата. Няма никакви данни къде е за жалост."   

Денят на българското национално радио се отбелязва от 2002 г. На този ден през 1935 година е изпратена Наредбата-закон за радиото, с доклад от министър- председателя Пенчо Златев, за подпис до цар Борис Трети. Не по-малко интересна е обаче и историята на радиоприемниците "Тулан". 
Първата българска фабрика за производство на радиоапарати е заработила в Бургас през 1927 г. Тя се нарича "Тулан", а нейн основател е инж. Светозар Пренеров. Името "Тулан" е вдъхновено от името на американска фирма, която по това време вече е прекратила дейността си.  Абревиатурата ТУЛАН означава "Трудолюбие и упоритост лансират активност и напредък“ била и семеен девиз. През 1925 година той е поканен да участва в проект на световно известна марка в Холандия. Младият инженер отхвърля офертата и решава да създаде собствено предприятие в Бургас. Първите произвеждани у нас радиоапарати "Тулан" били евтини и стабилни, с прецизна селективност и комфортен тон, с много оригинални, патентни решения в тях, които дават значителни предимства в конкурентната среда на радиопазара. Странен е и начинът за продажба: купувачите плащат цената на радиоприемника едва след 4-месечна пробна експлоатация у дома или в учреждението, след като се уверят, че са купили нещо добро. От 1931 г. до 1941 г. в гаранционен срок са върнати за поправка само 6 броя радиоапарати и то поради неправилна експлоатация. Били заменени веднага с нови. Фабрика "Тулан" е национализирана и закрита след политическата промяна в България през 1944 г. Инж. Светозар Пренеров почива на 52-годишна възраст след като не може да понесе това, което се случва с фабриката му. За фабрика "Тулан" и нейния създател има отредено достойно място в двутомната "История на българското радио" на проф. Веселин Димитров. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Конкурс кани млади художници да нарисуват Белоградчишките скали

Млади творци от цялата страна са поканени да творят в конкурса "Белоградчик - скалната столица на България" . Творбите им ще бъдат оценени от жури и най-добрите ще бъдат показани в изложба. Конкурсът се организира за трета поредна година по инициатива на съпругата и дъщерята на скулптора Вълчо Вълчев - Йоанна Кемилева и Теодора Вълчева. Организатори са..

публикувано на 26.04.24 в 16:47

Шевиците в живота на Диана Минкова от Видин

Миналият уикенд във Видин се състоя занаятчийски базар и нямаше как да не отидем до там, за да се срещнем с някой творец. Намерихме доста талантливи местни занаятчии, с които ще ви срещаме в една поредица в идните петъци. Днес ви запознаваме с Диана Минкова от Видин, която още от времената, в които много жени бродираха гоблени, се влюбва в..

публикувано на 26.04.24 в 16:00

Йоркширският териер Оливър и обратният път към дома

Да си вземеш куче или друг домашен любимец не е лесно решение и никога не бива да бъде такова. Защото веднъж отвориш ли дома си за своя домашен любимец, той бързо става част от семейството и получава своето място в сърцето ти. И неусетно започваш да поставяш нуждите му преди собствените, така че си готов дори да се върнеш по спешност от пътуване,..

публикувано на 26.04.24 в 15:50

Видинските математици първи в състезанието "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации"

Отборът на ППМГ "Екзарх Антим I"- Видин се класира на първо място в Областния етап на Националното ученическо състезание "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации". Той ще представя област Видин на националния кръг. Събитието премина на два етапа - теоретична и практическа част.  Теоретичната част се проведе в конферентния център на..

публикувано на 26.04.24 в 14:16

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15