Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първото радио в село Милчина лъка

Снимка: БНР

Днес, когато отбелязваме деня на Българското национално радио ще ви разкажем една интересна и увлекателна история за първото радио закупено през 1942 година в кулското село Милчина лъка. Радиото е било марка "Тулан", а първоначално идеята за купуването му е срещнала  сериозен отпор, но все пак историята има щастлив край, разказва краеведа Емил Дичев:

"Историята за първото радио в старото село Милчина лъка е пре-любопитна. Тя показва, че нашите предци са имали тънък усет за новото, което навлиза в бита и са се стремели това по всякакъв начин да достигне до хората. През 1942 година, когато старото село Милчина лъка е започнало да се разселва по баирите и, за да не купуват земя всеки стопанин прави къща на мястото, където е била неговата собственост. В старото село имало училище. Учителите като по-прогресивни хора решават да закупят радиоприемник за "училищно слушане"- така е записано в летописната книга на училището. По онова време хората не са чакали помощ от държавата и като решат да правят нещо - го правят заедно... Решавайки да купят радиоапарат селяните правят събрание. На това събрание идва почти цялото село, но и доста пияни съселяни. Учителите правят предложение да се закупи това радио за училището, но голяма част от селяните възразяват, защото по същото време е било нужно да се заделят средства за закупуване на парцел за кметство на новото място. На това събрание нищо не се случва. Учителите, обаче си правят извод, че трябва да променят тактиката и започват усилено разясняване на селяните, че няма да купят радио за училището, а за селско слушане. Насрочва се ново събрание. Организира се своеобразна охрана, която не допуска пияни съселяни. На това събрание взимат решение да се съберат пари от селяните и да бъде закупено радио и парцел за обществена сграда в новото село. При взетото решение хората започват да събират средства. Средствата са събирани, като всеки е дарявал крина боб или царевица, а другият начин е бил, като са правили вечеринки. В летописната книга има информация за театрални представления по Бранислав Нушич, по Стеле Костов. В тях са участвали освен ученици и хора от селото. Така успяват да съберат средства и след два - три месеца в летописната книга е записано, че "В селото е пристигнал магазинер, който е доставил за селско слушане радиоапарат "Тулан", шестлампов". Така приключва сагата с радиото в селото. По-късно са доставени и акумулаторни батерии за радиото. Това е българско радио. За жалост не успях да открия радиоапарата. Няма никакви данни къде е за жалост."   

Денят на българското национално радио се отбелязва от 2002 г. На този ден през 1935 година е изпратена Наредбата-закон за радиото, с доклад от министър- председателя Пенчо Златев, за подпис до цар Борис Трети. Не по-малко интересна е обаче и историята на радиоприемниците "Тулан". 
Първата българска фабрика за производство на радиоапарати е заработила в Бургас през 1927 г. Тя се нарича "Тулан", а нейн основател е инж. Светозар Пренеров. Името "Тулан" е вдъхновено от името на американска фирма, която по това време вече е прекратила дейността си.  Абревиатурата ТУЛАН означава "Трудолюбие и упоритост лансират активност и напредък“ била и семеен девиз. През 1925 година той е поканен да участва в проект на световно известна марка в Холандия. Младият инженер отхвърля офертата и решава да създаде собствено предприятие в Бургас. Първите произвеждани у нас радиоапарати "Тулан" били евтини и стабилни, с прецизна селективност и комфортен тон, с много оригинални, патентни решения в тях, които дават значителни предимства в конкурентната среда на радиопазара. Странен е и начинът за продажба: купувачите плащат цената на радиоприемника едва след 4-месечна пробна експлоатация у дома или в учреждението, след като се уверят, че са купили нещо добро. От 1931 г. до 1941 г. в гаранционен срок са върнати за поправка само 6 броя радиоапарати и то поради неправилна експлоатация. Били заменени веднага с нови. Фабрика "Тулан" е национализирана и закрита след политическата промяна в България през 1944 г. Инж. Светозар Пренеров почива на 52-годишна възраст след като не може да понесе това, което се случва с фабриката му. За фабрика "Тулан" и нейния създател има отредено достойно място в двутомната "История на българското радио" на проф. Веселин Димитров. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Сали и Кори - котки с рок имена от Враца

Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..

публикувано на 29.11.24 в 13:08

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Ден без покупки - възможно ли е?

Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..

публикувано на 29.11.24 в 12:21

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33