Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Часовете по физическо възпитание са възможни и онлайн

| обновено на 27.01.21 в 14:27
Снимка: Радио Видин

Часовете по физическо възпитание и спорт са възможни онлайн, доказват в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Учениците имат упражнения за работа вкъщи и спортуват пълноценно дори и от дома. Нямат търпение да влязат отново в новата спортна зала в училище, но засега  спазват стриктно указанията на учителя си по физическо, който е изработил своя програма за работа в електронна среда, тъй като в ръководствата на учителите не пише как се преподава онлайн физическо. Налага се да приспособят заниманията за работа в домашни условия, обяснява преподавателят по физическо възпитание и спорт Росен Ракаджиев:


"Вече работим по утвърдени правила и формули, както ние учителите, така и самите деца и много по-лесно се справяме при обучението тази година. Използваме най-вече общообразователни упражнения. Упражнения, съобразени с работата в домашни условия. Даваме упражнения за координация, упражнения за развитие на различни мускулни групи, т.е работим за качества, най-вече за сила, за координация, по-малко за бързина и за ловкост, защото вкъщи малко са ограничени условията за бягане, тичане и скачане."


В началото на всеки час преподавателят изпраща инструктаж за заниманията от вкъщи, в който напомня, че помещението, където ще се работи в часовете по физическо възпитание в домашни условия задължително трябва да се проветри,  както и да се обособи кът за работа, далече от стъклени предмети, с цел предотвратяване на инциденти.


Дори от дома, часовете започват по познатия начин, разказва петокласникът Мирослав:


"Когато сме вкъщи и сме в час по физическо, първо, когато влезем в самото събрание, се представяме, след това започваме да правим обща загрявка. Понякога сме сами, понякога по отделно. В повечето случаи по отделно. Включваме си камерите и микрофоните и започваме да правим загрявка.“


Получават и домашни, обяснява Тея:


"Правим загрявка първо, после правим упражнения. Учителят ни дава нещо за домашно, нещо като осморки да правим. Не е изобщо трудно."


В часа по физическо възпитание Иван, както и съучениците му, оставят встрани учебниците и клавиатурата: 


"Доста помагат наистина, помагат ми да се раздвижа."


Във времето, през което учениците са у дома, физическата активност е още по-важна, казва учителят:


"Децата са затворени вкъщи, много по-обездвижени са и този дълъг период без контакти и изолираност, най-вероятно се отразява и на тяхната психика. Така че ето тук вече е и ролята на нашите часове, чрез личния пример, да се опитаме да накараме учениците, да ги мотивираме да прибягнат към физически активности в домашни условия, а има какво да се прави."

И учениците, и преподавателите приемат онлайн обучението като подходящо решение в ситуация като тази, заради пандемията, но временно. Когато приключи ще са отново в салона.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13