Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На границата между доброто и лошото

Наказанието понякога е полезно

Снимка: Жоро Александров

Работещите в системата на  Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към Министерството на правосъдието отбелязват днес своя професионален празник. Дейността на службата е да упражнява контрол върху местата за лишаване от свобода. Тя е свързана с изпълнението на наказанията доживотен затвор, лишаване от свобода и пробация, както и на мярката за неотклонение задържане под стража. Областната служба по "Изпълнение на наказанията" във Видин включва три ареста и три пробационни звена в областния град, Кула и Белоградчик, обяснява началникът ѝ инспектор Николай Нетов:
 
"За изминалата 2020 година, общият брой на осъдените на пробация лица е бил 65 човека. Различен е срока на наложените им наказания. Най-много са хората, които изпълняват пробационни мерки от шест месеца до една година. Пробацията е една дейност, която наистина може да допринесе и допринася много за правния ред в обществото. Аз смятам, че за изминалото време сме показали, че с нашата работа се опитваме и допринасяме за промяна на хората. Пробацията е един вид наказание, а наказанието е полезно тогава, когато можеш да помогнеш на човека, да му покажеш пътя по който да върви, за да се върне обратно в обществото - да бъде полезен. Характерно за пробационните служители е, че това са хора с доста добра квалификация и с доста добра мотивация, защото пробационния служител винаги е знаел че има едно призвание, така да се каже. Самата професия е толкова многостранна и многообхватна, тук влизат и необходимост да бъдеш социален работник, необходимост да бъдеш педагог, необходимост да бъдеш психолог - като прибавим и изискването за осъществяване на контрол, контролни функции - поставя едни доста интересни предизвикателства пред пробационния служител. Аз мисля, че колегите се справят добре", каза Николай Нетов.

Работата на затворническите надзиратели е още по-тежка. За нея ни разказа дългогодишният надзирател във врачанския затвор Пламен Кръстев. 14 години е бил надзирател в затвора, а сега  вече е пенсионер. Неговото мото е "Първо казвай, после показвай и накрая наказвай".

"Аз съм един от най-дълго живелите сред затворници, така да се каже. Трудна професия, но като има сплотен колектив сред колегите, работата върви. Имало е и много трудности, имало е и хубави моменти като колектив - като всяка една работа", разказа Пламен Кръстев. 

В България затворите са подчинени на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията". Освен изброените, има и затворнически общежития от закрит и открит тип, като в последните се настаняват затворници с леки присъди или малък остатък от присъдата, обикновено работещи на външни обекти през деня. В затворите обитателите са разпределени на "обвиняеми и подсъдими", т. е. с невлезли в сила присъди и осъдени. В затворите лишените от свобода търпят наказанията при строг и общ режим, като килиите се заключват само през нощта и затворниците са свободни да се движат в коридорите на съответната група през деня. Всички затворници, без значение режима, включително изолирани, наказани и доживотно осъдени, имат право на престой на открито поне по един час дневно. Всички имат право на телевизор и радио

Затвори в България има и в градовете София, Стара Загора, Сливен, Пловдив, Ловеч, Пазарджик, Плевен, Бургас, Варна, Враца, Белене, Бобов дол. Поправителен дом за непълнолетни момчета съществува към към Затвор Враца, а за непълнолетни момичета - към Сливенския затвор за жени.
Най-големият затвор в света е областният затвор в Лос Анджелис в САЩ. Най-охраняваният и труден за бягства е бил "Алкатрас". Сред почти невъзможните за бягство са и руските "Полярна сова" (зад полярния кръг), "Черен делфин" и др. 

Чуйте подробностите в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" слушаме Йелена Томашевич

Сръбската Дженифър Лопез, както я наричат феновете й, е родена на 1 ноември 1983 г. в Крагуевац, Сърбия. Тръгва по пътя на славата едва осемгодишна, когато печели детския песенен конкурс „Шарениада“ в Крагуевац. Песните на певицата ѝ донасят много отличия през годините. Представя Сърбия на проведената в Белград „Евровизия 2008“ с песента „Оро“ (Хоро) и..

обновено на 19.01.25 в 18:20

"Неделник" от 19 януари 2025 година

Сняг. Имаше. Сега няма...Но чуден месец е януари. Любимят месец на Йордан Радичков . Да. Днес обаче ще го поменем, защото на 22 януари се навършват 21 години от кончината на великия Йордан Радичков. Какво още може да се каже за него след като толкова много е изречено вече. Може би неговите думи говорят сами по себе си за него. Ето какво казва..

публикувано на 19.01.25 в 13:43

Да се научим да благодарим на Бога

Неделята, в която се намираме днес е обявена като Дванадесета неделя след Неделя подир Въздвижение – на десетте прокажени. "И когато влизаше в едно село, срещнаха Го десет души прокажени, които се спряха отдалеч и с висок глас викаха: Иисусе Наставниче, помилуй ни! Когато ги видя, рече им: идете, покажете се на свещениците. И когато..

публикувано на 19.01.25 в 08:00

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18