Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На границата между доброто и лошото

Наказанието понякога е полезно

Снимка: Жоро Александров

Работещите в системата на  Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към Министерството на правосъдието отбелязват днес своя професионален празник. Дейността на службата е да упражнява контрол върху местата за лишаване от свобода. Тя е свързана с изпълнението на наказанията доживотен затвор, лишаване от свобода и пробация, както и на мярката за неотклонение задържане под стража. Областната служба по "Изпълнение на наказанията" във Видин включва три ареста и три пробационни звена в областния град, Кула и Белоградчик, обяснява началникът ѝ инспектор Николай Нетов:
 
"За изминалата 2020 година, общият брой на осъдените на пробация лица е бил 65 човека. Различен е срока на наложените им наказания. Най-много са хората, които изпълняват пробационни мерки от шест месеца до една година. Пробацията е една дейност, която наистина може да допринесе и допринася много за правния ред в обществото. Аз смятам, че за изминалото време сме показали, че с нашата работа се опитваме и допринасяме за промяна на хората. Пробацията е един вид наказание, а наказанието е полезно тогава, когато можеш да помогнеш на човека, да му покажеш пътя по който да върви, за да се върне обратно в обществото - да бъде полезен. Характерно за пробационните служители е, че това са хора с доста добра квалификация и с доста добра мотивация, защото пробационния служител винаги е знаел че има едно призвание, така да се каже. Самата професия е толкова многостранна и многообхватна, тук влизат и необходимост да бъдеш социален работник, необходимост да бъдеш педагог, необходимост да бъдеш психолог - като прибавим и изискването за осъществяване на контрол, контролни функции - поставя едни доста интересни предизвикателства пред пробационния служител. Аз мисля, че колегите се справят добре", каза Николай Нетов.

Работата на затворническите надзиратели е още по-тежка. За нея ни разказа дългогодишният надзирател във врачанския затвор Пламен Кръстев. 14 години е бил надзирател в затвора, а сега  вече е пенсионер. Неговото мото е "Първо казвай, после показвай и накрая наказвай".

"Аз съм един от най-дълго живелите сред затворници, така да се каже. Трудна професия, но като има сплотен колектив сред колегите, работата върви. Имало е и много трудности, имало е и хубави моменти като колектив - като всяка една работа", разказа Пламен Кръстев. 

В България затворите са подчинени на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията". Освен изброените, има и затворнически общежития от закрит и открит тип, като в последните се настаняват затворници с леки присъди или малък остатък от присъдата, обикновено работещи на външни обекти през деня. В затворите обитателите са разпределени на "обвиняеми и подсъдими", т. е. с невлезли в сила присъди и осъдени. В затворите лишените от свобода търпят наказанията при строг и общ режим, като килиите се заключват само през нощта и затворниците са свободни да се движат в коридорите на съответната група през деня. Всички затворници, без значение режима, включително изолирани, наказани и доживотно осъдени, имат право на престой на открито поне по един час дневно. Всички имат право на телевизор и радио

Затвори в България има и в градовете София, Стара Загора, Сливен, Пловдив, Ловеч, Пазарджик, Плевен, Бургас, Варна, Враца, Белене, Бобов дол. Поправителен дом за непълнолетни момчета съществува към към Затвор Враца, а за непълнолетни момичета - към Сливенския затвор за жени.
Най-големият затвор в света е областният затвор в Лос Анджелис в САЩ. Най-охраняваният и труден за бягства е бил "Алкатрас". Сред почти невъзможните за бягство са и руските "Полярна сова" (зад полярния кръг), "Черен делфин" и др. 

Чуйте подробностите в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01