По-възрастните си спомнят как някога по телефона можеха да слушат приказки. Сега през интернет платформи приказките могат и да се гледат. Във Видин представят на живо драматизации на произведения на български автори, които могат да се видят от всички. Това се случва с подкрепата и на Министерството на културата и съдействието на Регионалната библиотека във Видин.
През пролетта на миналата година, когато заради пандемията затварят театрите, режисьорът Малин Маринов решава да сбъдне желание, което има от години:
"Тази идея съм я имал още преди десетина години за "Лека нощ, деца", но ситуацията беше така удобна да взема да направя нещо. Всъщност това беше едно предизвикателство за мен и провокация, да седна сам пред компютъра с една книга в ръце, с един така най-обикновен микрофон за компютър- слушалки и да започна да чета приказки... Това е един вид домашен театър и аз така го възприемам. Аз съм израсъл с това нещо и ми липсва, но не да бъде подготвено, а ето сега, както сме се събрали и принципно се събират някакви приятели и решават да се забавляват."
Представленията не са на сцената, но тя може да е навсякъде, казва актьорът Асен Илиев:
"Едно произведение, за да бъде разбрано, то трябва да се качи на сцена, т.е . сцената е навсякъде, самият живот, да не се позоваваме на Шекспир... Много отдавна съм се убедил, че приказката е един, да не кажа един от най-великите, но най-стойностните жанрове или видове литература и ние все още ги подценяваме. Приказката не е само приказка за деца, а за тя мене по-скоро притча, в която е синтезирано огромно знание."
Срещата с актьорите е през интернет платформи, а в публиката може да е всеки, обяснява режисьорът:
"Не случайно заглавието е "Приказки за малки и големи". Неограничено е и формите са неограничени, всичко е възможно. Идеята е да бъде всичко на живо, за да могат да се включват на живо хора, които се познават или не се познават и наистина да се случи това, което ни липсва реално в живота.“
Сред първите зрители е четвъртокласничката Ирена Илиева:
"Много увлекателно за малките деца, които не могат да четат. Това е много добра идея. Много забавна беше тази приказка, поучителна."
Представленията са в отделна сграда за събития на регионалната библиотека във Видин. За съвместна инициатива с актьорите, разказва директорът Десислава Иванова:
"С този домашен театър приказки, викторини, той подпомага емоционалното развитие, емоционалната интелигентност на децата."
Спектаклите на живо са два пъти седмично от 19.30. Могат да се видят във фейсбук на страницата "Културни срещи", а също и в yutube и zoom. Освен това всеки може да избере приказка или разказ, чиято драматизация желае да види, или пък да се включи на живо със свое предложение в домашния театър.
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...