Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старо село- древно минало, но незавидно настояще

Снимка: staroselo.mezdra.bg/

Името на Старо село произлиза от това, че то е било най-древното в района. То е малко, но пък за сметка на това китно и с прекрасни природни гледки. Намира се в източната част на община Мездра. Районът, в който се намира селището, има следните географски характеристики: релефът е полупланински, климатът- континентален, а почвите са чернозем, глинести, варовити, кафяви, горски и др. 

Населеното място е съществувало още от тракийско време. Намирало се е непосредствено до река Искър, но впоследствие било изместено. Там е имало тържище и път, по който са преминавали много турци. Според историята, староселците се преселили, за да не влизат в конфликти с тях. Именно така било създадено и китното селце. В началото къщите са били едва 20-ина. В годините броят на жителите и постройките нараствали бързо. Има запазени пещери там, където навремето е било тържището. Основният поминък на хората бил отглеждането на овце и лозарство.

На територията на с. Старо село има интересни архитектурни и културни паметници. Един от тях е регистрираната като археологически паметник крепост "Големият град". Тя се намира на около 1 км югоизточно от селото върху скална тераса. По трасето на вътрешната стена има останки от кръгла кула с диаметър до 10 м. Външната стена е на 10 м пред вътрешната. През 1994 г. крепостта е неколкократно проучвана, при което са открити разнообразни находки- керамика, оръдия на труда, предмети на бита, въоръжение. Наблюденията и откритите находки определят изграждането на "Големия град" към ранновизантийската епоха, най-вероятно при Юстиниян Първи /527-565 г./. Находките разкриват историята на втория период от съществуването на крепостта. Той се свързва със старобългарската материална култура и развитието на българската държава.

 Друга забележителност на територията на с. Старо село е пещерата "Пещ". В нея са открити едни от най-старите останки на материалната култура по нашите земи, датирали в края на палеолита.

Местното училище, което е закрито преди години, е построено през далечната 1894 година. Преди това е имало друго школо, което се е намирало до църквата, която и до ден днешен се е запазила. Най-старото училище пък е било изградено през 1860 година. До 70-те години на XX век то е функционирало, но след това затваря врати. В селото няма детска градина, тъй като и тя е затворена заради липсата на деца. Читалището също отдавна не работи. Книгите от местната библиотека са дарени на мездренската.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Шофьор пострада при катастрофа с електрическа триколка

Възрастен шофьор беше приет в болница след катастрофа с електрическа триколка, съобщиха от ОД на МВР във Враца . Сблъсъкът е станал в събота към 11 часа на пътя между козлодуйските села Бутан и Гложене . Докато униформени отбивали движението в едната пътна лента, от спряната колона с автомобили изникнал внезапно 78-годишен мъж с електрическа..

публикувано на 03.11.24 в 13:20

Членовете на секционни избирателни комисии във Враца ще получат възнагражденията си

От 11 до 15 ноември членовете на секционни избирателни комисии , участвали в парламентарните избори на 27 октомври, ще си получат възнагражденията. Това става ясно от график, изготвен от общинската управа на Враца. На 11 ноември /понеделник/ хонорарите си ще получат участвалите във вота от СИК-ове с номера от 1 до 23. На следващия ден, 12 ноември,..

публикувано на 03.11.24 в 08:52

Върнато е решение на ОС на Вълчедръм за отказ от референдум за изграждане на ветрогенераторен парк

Областният управител на Монтана върна решение на общински съвет във Вълчедръм, отказал провеждане на референдум за изграждане на ветрогенераторен парк в Златията. Близо 900 жители на Вълчедръм поискаха чрез референдум да се реши дали ще има ветропарк в местността Златията.  На последното си заседание общинските съветници отхвърлиха искането на..

публикувано на 02.11.24 в 15:07

Връчиха наградите за култура на името на д-р Хернани Цибрански

В Лом бяха връчени годишните награди за изкуство и култура на името на д-р Хернани Цибрански.  Наградата за журналистика и литература беше присъдена на Митко Митков, автор на книгата „С крилата на противника”. Творбата проследява историята на 20 пленени вражески самолета, използвани повторно от нашата авиация по време на Първата световна война...

публикувано на 02.11.24 в 13:20

В Лом почетоха подвизите на Втори конен полк

Венци и цветя на паметника на легендарния Втори конен полк поднесоха Община Лом, Военно окръжие – Монтана,  Военният клуб, Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва и граждани.  Денят на будителите, 1 ноември, е и празник на легендарния ломски полк, а на днешната Архангелова задушница се отдава почит към загиналите български воини...

публикувано на 02.11.24 в 07:56

Почитат будителите в Моравица днес

Днес  жителите на   мездренското село Моравица ще се съберат, за да почетат богатата история на България и наследството на великите будители , борили се да съхранят традициите, културата и идентичността ни. От сутринта до вечерта организаторите от кметството и местното читалище предлагат ден, изпълнен с дейности за всеки - доброволчески..

обновено на 02.11.24 в 07:50

Архангелова Задушница е днес

Днес е Архангелова Задушница.   Това е един от трите съботни дни в православния календар, които са определени за общ молитвен помен на починалите.  Нарича се така, защото се отбелязва в събота преди Архангеловден.  На Задушница утринните богослужения в храмовете са заупокойни. Врачанският митрополит Григорий. "Да се помолим за душите на..

публикувано на 02.11.24 в 07:39