На сайта www.bgtoll.bg шофьорите и собствениците на моторни превозни средства могат да проверят имат ли електронни фишове за неплатени пътни такси – е-винетка или тол. Това става чрез бутона „Проверка за нарушения“, а системата предоставя информация за съставени електронни фишове, актове за установяване на административно нарушение и информация за платени компенсаторни такси, съобщиха от Агенция "пътна инфраструктура".
При преминаване през камерите на тол системата на автомобил без платена пътна такса нарушението се заснема от камерите на електронната системата за пътно таксуване. До 23:59 ч. в деня на установяването му служители в Центъра за верификация на нарушенията сверяват постъпилите данни, за да се изключи възможността за некоректно издадени електронни фишове. Проверява се дали категорията на превозното средство и неговият регистрационен номер са правилно разпознати от системата, след което нарушението се регистрира и вече е видимо за проверка в системата.
Справката може да са направи по регистрационния номер на автомобила и ЕГН на собственика на превозното средство или ЕИК, ако автомобилът е регистриран чрез юридическо лице. Проверка е възможна и по номера на връчения електронен фиш като се посочи ЕГН или ЕИК на собственика.
При установено нарушение системата показва датата и часа на извършването му, регистрационния номер на превозното средство, както и стойността на компенсаторната такса, която собственикът може да заплати, за да не бъде санкциониран с по-голяма глоба. Системата дава информация и за точното местоположение на камерата, регистрирала нарушението.
Статусът на нарушението може да бъде „постъпило“, когато данните са въведени в електронната системата; „в процес на обработка“ за електронен фиш; „връчен електронен фиш“ и „платена компенсаторна такса“.
При движение по републиканската пътна мрежа без платена пътна такса – електронна винетка или тол такса, както и при грешно декларирани данни за ППС, на нарушителите се дава възможност да платят компенсаторна такса в 14-дневен срок от установяването на нарушението. По този начин собственикът или шофьорът на превозното средство, с което е извършено нарушението се освобождава от административно-наказателна отговорност. Нарушителите се санкционират от контролния орган Агенция „Пътна инфраструктура“, чрез електронен фиш, който се обработва и издава в отсъствието на водача, или на пътя в момента на установяване на нарушението от специализираните екипи на НТУ.
Електронният фиш е документ за наложена глоба за движение по републиканската пътна мрежа без платени пътни такси, установено чрез стационарните контролни рамки. Той се издава на собственика на превозното средство, вписан в документите за неговата регистрация. В 14-дневен срок след получаване на електронния фиш, нарушителите също имат право да платят компенсаторна такса, за да избегнат по-висока санкция и прекратяване на административно-наказателна процедура.
Размерът на компенсаторните такси в зависимост от типа на превозното средство е:
Лек автомобил до 3,5 т | 70 лв. |
Товарен автомобил над 3,5 т до 12 т | 150 лв. |
Товарен автомобил над 12 т с 2-3 оси | 450 лв. |
Товарен автомобил над 12 т с 4 и повече оси | 750 лв. |
ППС за превоз на пътници с повече от 8 места до и над 12 т | 150 лв. |
Ако не платят компенсаторна такса, на нарушителите се налага акт за установяване на административно нарушение и глоба от 300 лева за леките автомобили и от 750 лв. до 3000 лв. при тежкотоварни превозни средства над 3,5 т в зависимост от масата на превозното средство и броя оси.
Компенсаторна такса може да се плати и по банков път, като в платежното нареждане се посочва номерът на електронния фиш. Сметката на Национално тол управление за отчитане на плащания по банков път на санкции е IBAN : BG 50 BNBG 9661 3100 1658 01.
Още от първи януари ще бъде облекчен граничният контрол на пунктовете с Румъния, а с Гърция ще отпадне, ако на 12 декември се постигне решение за пълноправното приемане на страната ни в Шенген. Това заяви премиерът Димитър Главчев при посещението си на Дунав мост при Видин. С около 5% да поскъпнат от догодина питейната вода и ВиК услугите в..
Още от първи януари ще бъде облекчен граничният контрол на пунктовете с Румъния, а с Гърция ще отпадне, ако на 12 декември се постигне решение за пълноправното приемане на страната ни в Шенген. Това заяви премиерът Димитър Главчев при посещението си на Дунав мост при Видин. "При позитивно решение каква реорганизация трябва да се..
С около 5% да поскъпнат от догодина питейната вода и ВиК услугите в област Видин . Това предвижда доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране. Според документа комплексната цена на ВиК услугите от януари се предвижда да стане 4,72 лева за кубик. В момента тя е 4,48 лева. Управителят на водоснабдителното дружество Илко Илиев поясни, че..
Общо 120 души са обхванати от безплатния скрининг за диабет, организиран от Регионалната здравна инспекция във Видин . Продължават безплатните кардиологични прегледи, като от тях могат да се възползват 130 души на възраст над 40 години. Прегледите се провеждат в медицински център "Биомед". Крайният срок е 6 декември, обясни управителят д-р Пламенка..
Заключителен урок под надслов "Изследваме уроците на близкото минало" се проведе в ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин. Дванайсетокласници с профил "История" представиха свои разработки, като използваха метода на устната история и личния домашен музей с предмети от епохата на социализма. Те организираха импровизирана изложба, включваща книги, вестници,..
Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Монтана установи т ежък метал в питейната вода в ломското село Долно Линево . Отклонението е по съдържание на манган . Отклонението по показател манган е засечено във водна проба, взета от домакинство в ломското село Долно Линево. При норма 50 милиграма на литър, са отчетени 59, което е..
С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане. Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5.05 лв. за кубик от 1 януари иска Комисията за енергийно и водно регулиране. До сега жителите на..