Пандемията отключи случаите на домашно насилие. Рязко се е увеличил броят им през май миналата година и този януари. 2 200 жени и деца, пострадали от насилие са потърсили помощ във фондация "Асоциация Анимус" през миналата година. В същото време у нас не достигат кризисните центрове за настаняване на пострадали, нужни са и нови услуги в защита на жертвите, казва клиничният психолог и психотерапевт Надежда Стойчева, директор на "Асоциация Анимус". Вече 24 години към организацията има гореща телефонна линия за пострадали от насилие:
"Това, което се забелязва и на телефона, и в консултирането е, че има увеличаване на насилието над жени по време на кризата, тъй като изолацията е един от механизмите и феномените за насилие над жени. Ето защо има известно увеличаване. След като приключи локдауна, има много голямо увеличение. Първо жените са много затруднени да се обаждат на линията. Нека кажем и линията 0800 186 76, където могат да се обръщат жени, жертви на всякакъв вид насилие, главно на домашно насилие, и да получат подкрепа, емоционална подкрепа и информация. Като цяло можем да кажем, че има увеличение и на писмата, които получаваме. Веднага след големите затваряния, можем да наблюдаваме едно рязко увеличаване. През януари имаме едно такова рязко увеличаване и миналата година през май, имаме също увеличаване на случаите. Можем да кажем, че през изминалата година сме имали над 2 200 жени, хора, които са преживели насилие и са се обърнали към нас. Около 1800 са на линията и около 400 са консултираните онлайн или директно жени и деца, обърнали се към нас. Това, което също можем да кажем е, че проблемът с насилието не е преставал, но в моментите на тази криза има повече случаи, по-трудно е на жените да потърсят помощ и е необходимо, както хората, които са загрижени, това е Европейският парламент, който обсъжда в момента отражението на пандемията върху жените и насилието върху жени, е необходимо да се вземат по-сериозни извънредни мерки."
Според Надежда Стойчева са необходими нови социални услуги, с които да се подпомогнат по-директно жени, претърпели насилие, както е например във Франция, където за такива случаи може да се сигнализира чрез кодово текстово съобщение. В България такава система няма, въпреки че увеличаване на случаите на домашно насилие се отчита и от подадените сигнали на телефон 112, каза Надежда Стойчева. Като проблем тя посочи и недостига на социални услуги в подкрепа на пострадалите. В 12 области у нас няма кризисни центрове. Няма и систематична грижа за жертвите на домашно насилие. Сред най-уязвимите групи са възрастните, жените с увреждания, мигрантите, бездомните и тези от ромски произход.
Като мярка за противодействие, Европейският парламент призовава насилието над жени да се криминализира. Също така препоръката е в националните програми за защита и превенция да се отбележи насилието над жени по време на пандемията.
"Като цяло можем да кажем, че да, в България има национален телефон, нашият телефон, който е подкрепен от Министерството на правосъдието. Има в момента и предложение за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие, което все още се обсъжда, но има и националистически партии, които използват в момента изборите, за да критикуват този закон и са против него, а той е изцяло изработен от работна група експерти."
Горещата телефонна линия към "Асоциация Анимус" е първата и понякога единствената възможност на хората, пострадали от насилие, да потърсят подкрепа, посочват от организацията.
В момента от неправителствената организация търсят доброволни сътрудници, които да обслужват телефонната линия. Кампанията е до 5-ти март.
Петима от най-добрите български опрени певци ще изнесат концерт във Видин . Иванка Нинова, Цветелина Василева, Теми Рафаелова, Петър Найденов и Борис Тасков ще изпълнят арии и дуети от световни оперни шедьоври. На солистите ще акомпанира Симфониета - Видин, с диригент Григор Паликаров. "Да, това е един концерт, който плануваме със Симфониета..
Едуард Артемиев е композитор на филмова и електронна музика от световна величина. Експериментатор по отношение на звука, работи в лабораторията за изследвания на звуците към научноизследователския институт на Евгений Мурзин. Първият изпълнител, използвал новия фотоелектронен синтезатор на Мурзин още през 60-те години на миналото столетие. Музиката..
Днес ще ви запознаем с едно много симпатично и сплотено семейство от Видин. Мариана и Генади нямат сключен брак, но живеят на семейни начала от много време. Те са заедно от 23 години и имат две прекрасни дъщерички - близначки. За имената им се разбират с половин дума, на една вечеря, без да им отнема много време, на коя баба или дядо да бъдат..
Благотворителна коледна кампания "Бъди човек" се провежда за шеста поредна година в Кула . За първи път обаче инициативата на сдружение "Северозапазване" е насочена към най-малките жители на общината. Целта е да да бъдат подпомогнати деца в неравностойно положение. Над 50 са пакетите, които ще бъдат разпределени, обясни доброволецът Ива Методиева :..
В петък, 1 декември , във Видин ще бъде поставено официално началото на коледно-новогодишните празници . В 17:30 ч. на централния площад "Бдинци" се очакват Дядо Коледа и Снежанка да зарадват видинските деца с подаръци и заедно ще запалят светлините на коледната елха. С песни и танци младите таланти от училището по изкуствата "Св. св. Кирил и..
Училищно радио има в ПГ "Васил Левски" в Мездра . Това е първото радио, което се монтира в учебното заведение и се случва по идея на директора, с подкрепата на училищното ръководство. Изградено е със собствени средства. Основната му цел е да работи като електронен училищен звънец, както и да създава нови умения сред учениците да бъдат..
Млад лекар от София влезе в екипа на Очното отделение на видинската болница "Св. Петка" . Преди да пристигне във Видин, д-р Андрей Вълчев завършва медицина и специализира в голяма частна болница в столицата. Изправен пред въпроса къде да практикува, решава да провери възможността за работа и във Видин, откъдето е родом приятелката му. Твърди, че..