Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 2 200 жертви на насилие са потърсили помощ от "Асоциация Анимус" за миналата година

Снимка: Радио Видин

Пандемията отключи случаите на домашно насилие. Рязко се е увеличил броят им през май миналата година и този януари. 2 200 жени и деца, пострадали от насилие са потърсили помощ във фондация "Асоциация Анимус" през миналата година. В същото време у нас не достигат кризисните центрове за настаняване на пострадали, нужни са и нови услуги в защита на жертвите, казва клиничният психолог и психотерапевт Надежда Стойчева, директор на  "Асоциация Анимус". Вече 24 години към организацията има гореща телефонна линия за пострадали от насилие:


"Това, което се забелязва и на телефона, и в консултирането е, че има увеличаване на насилието над жени по време на кризата, тъй като изолацията е един от механизмите и феномените за насилие над жени. Ето защо има известно увеличаване. След като приключи локдауна, има много голямо увеличение. Първо жените са много затруднени да се обаждат на линията.  Нека кажем и линията 0800 186 76, където могат да се обръщат жени, жертви на всякакъв вид насилие, главно на домашно насилие, и да получат подкрепа, емоционална подкрепа и информация. Като цяло можем да кажем, че има увеличение и на писмата, които получаваме. Веднага след големите затваряния, можем да наблюдаваме едно рязко увеличаване. През януари имаме едно такова рязко увеличаване и миналата година през май, имаме също увеличаване на случаите. Можем да кажем, че през изминалата година сме имали над 2 200 жени, хора, които са преживели насилие и са се обърнали към нас. Около 1800 са на линията и около 400 са консултираните онлайн или директно жени и деца, обърнали се към нас. Това, което също можем да кажем е, че проблемът с насилието не е преставал, но в моментите на тази криза има повече случаи, по-трудно е на жените да потърсят помощ и е необходимо, както хората, които са загрижени, това е Европейският парламент, който обсъжда в момента отражението на пандемията върху жените и насилието върху жени, е необходимо да се вземат по-сериозни извънредни мерки."


Според Надежда Стойчева са необходими нови социални услуги, с които  да се подпомогнат по-директно жени, претърпели насилие, както е например във Франция, където за такива случаи може да се сигнализира чрез кодово текстово съобщение. В България такава система няма, въпреки че увеличаване на случаите на домашно насилие се отчита и от подадените сигнали на телефон 112, каза Надежда Стойчева. Като проблем тя посочи и недостига на социални услуги в подкрепа на пострадалите. В 12 области у нас няма кризисни центрове. Няма и систематична грижа за жертвите на домашно насилие. Сред най-уязвимите групи са възрастните, жените с увреждания,  мигрантите, бездомните и тези от ромски произход.


Като мярка за противодействие, Европейският парламент  призовава насилието над жени да се криминализира. Също така препоръката е в националните програми за защита и превенция да се отбележи насилието над жени по време на пандемията.


"Като цяло можем да кажем, че да, в България има национален телефон, нашият телефон, който е подкрепен от Министерството на правосъдието. Има в момента и предложение за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие, което все още се обсъжда, но има и националистически партии, които използват в момента изборите, за да критикуват този закон и са против него, а той е изцяло изработен от работна група експерти." 


Горещата телефонна линия към "Асоциация Анимус" е  първата и понякога единствената възможност на хората, пострадали от насилие, да потърсят подкрепа, посочват от организацията.


В момента от неправителствената организация търсят доброволни сътрудници, които да обслужват телефонната линия. Кампанията е до 5-ти март.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00

Защо да осиновим, а не да купуваме животни: Примерът на "Animal Help Mezdra"

В края на миналата година ви разказахме една вдъхновяваща история на едно семейство, което често си прибира животники от улицата, за да им даде подслон, храна и най-вече любов.  Това е една от онези истории, които ти стоплят сърцето и ти напомнят, че доброто е навсякъде около нас. А какво по-подходящо време от началото на годината да разкажем..

публикувано на 03.01.25 в 15:30

Белоградчик остава без средства от изравнителната субсидия за общините

Белоградчик е сред малкото общини в страната, които няма да получат допълнително пари от Държавния бюджет с изравнителната субси дия, определена в края на миналата година.  Причината е, че в общината имат повече постъпления от местни приходи. Според кмета Боян Минков , субсидията е жизненоважна за общината, която е сред тези с най-голяма..

публикувано на 03.01.25 в 15:04