Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 2 200 жертви на насилие са потърсили помощ от "Асоциация Анимус" за миналата година

Снимка: Радио Видин

Пандемията отключи случаите на домашно насилие. Рязко се е увеличил броят им през май миналата година и този януари. 2 200 жени и деца, пострадали от насилие са потърсили помощ във фондация "Асоциация Анимус" през миналата година. В същото време у нас не достигат кризисните центрове за настаняване на пострадали, нужни са и нови услуги в защита на жертвите, казва клиничният психолог и психотерапевт Надежда Стойчева, директор на  "Асоциация Анимус". Вече 24 години към организацията има гореща телефонна линия за пострадали от насилие:


"Това, което се забелязва и на телефона, и в консултирането е, че има увеличаване на насилието над жени по време на кризата, тъй като изолацията е един от механизмите и феномените за насилие над жени. Ето защо има известно увеличаване. След като приключи локдауна, има много голямо увеличение. Първо жените са много затруднени да се обаждат на линията.  Нека кажем и линията 0800 186 76, където могат да се обръщат жени, жертви на всякакъв вид насилие, главно на домашно насилие, и да получат подкрепа, емоционална подкрепа и информация. Като цяло можем да кажем, че има увеличение и на писмата, които получаваме. Веднага след големите затваряния, можем да наблюдаваме едно рязко увеличаване. През януари имаме едно такова рязко увеличаване и миналата година през май, имаме също увеличаване на случаите. Можем да кажем, че през изминалата година сме имали над 2 200 жени, хора, които са преживели насилие и са се обърнали към нас. Около 1800 са на линията и около 400 са консултираните онлайн или директно жени и деца, обърнали се към нас. Това, което също можем да кажем е, че проблемът с насилието не е преставал, но в моментите на тази криза има повече случаи, по-трудно е на жените да потърсят помощ и е необходимо, както хората, които са загрижени, това е Европейският парламент, който обсъжда в момента отражението на пандемията върху жените и насилието върху жени, е необходимо да се вземат по-сериозни извънредни мерки."


Според Надежда Стойчева са необходими нови социални услуги, с които  да се подпомогнат по-директно жени, претърпели насилие, както е например във Франция, където за такива случаи може да се сигнализира чрез кодово текстово съобщение. В България такава система няма, въпреки че увеличаване на случаите на домашно насилие се отчита и от подадените сигнали на телефон 112, каза Надежда Стойчева. Като проблем тя посочи и недостига на социални услуги в подкрепа на пострадалите. В 12 области у нас няма кризисни центрове. Няма и систематична грижа за жертвите на домашно насилие. Сред най-уязвимите групи са възрастните, жените с увреждания,  мигрантите, бездомните и тези от ромски произход.


Като мярка за противодействие, Европейският парламент  призовава насилието над жени да се криминализира. Също така препоръката е в националните програми за защита и превенция да се отбележи насилието над жени по време на пандемията.


"Като цяло можем да кажем, че да, в България има национален телефон, нашият телефон, който е подкрепен от Министерството на правосъдието. Има в момента и предложение за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие, което все още се обсъжда, но има и националистически партии, които използват в момента изборите, за да критикуват този закон и са против него, а той е изцяло изработен от работна група експерти." 


Горещата телефонна линия към "Асоциация Анимус" е  първата и понякога единствената възможност на хората, пострадали от насилие, да потърсят подкрепа, посочват от организацията.


В момента от неправителствената организация търсят доброволни сътрудници, които да обслужват телефонната линия. Кампанията е до 5-ти март.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Археолозите откриха над 1500 находки в Рациария

Приключва сезонът на разкопките в античния град Рациария край видинското село Арчар. И тази година акцентът в работата на археолозите беше върху римските терми. Направени са над 1500 находки, съобщи  ръководителят на екипа  доц. д-р Здравко Димитров , който определи  археологическия сезон  к ато много ползотворен   и обобщи резултатите от..

публикувано на 29.10.24 в 15:47

Ученици от Видин станаха мениджъри за един ден в София

Учениците Ивайло Георгиев и Митко Митков от 12-и "в" клас, специалност "Компютърна техника и технологии" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин взеха участие в инициативата "Мениджър за един ден". Позицията им беше "Мениджър проекти по дигитална трансформация и AI" в компанията за сървърни услуги "Hewlett Packard Enterprise" - София.  Те..

публикувано на 29.10.24 в 13:30

Защо разкопаха нов асфалт на булевард "Панония" във Видин

Вече трети месец по второто платно на видинския булевард "Панония" текат ремонтни дейности. До кръговото кръстовище при Къщата с куклите са подменени бордюрите и настилката на тротоарите, на пътя е положен слой асфалт. Няколко дни след асфалтирането, обаче, до кулинарната къща в ж.к. "Вида", багери разкопаха платното. Това породи съмнения у..

публикувано на 29.10.24 в 13:00

Национален форум за образованието се провежда в Брегово

Национална кръгла маса по повод 160 години просветителско дело в Брегово се провежда днес в СУ "Свети свети Кирил и Методий" в граничния град. Темата на форума е "Просветителството между миналото и бъдещето. Днешните будители...".  Учени от различни области на знанието, университетски преподаватели, представители на държавната и общинската..

публикувано на 29.10.24 в 12:05

Да плащаме ли задължително при посещение на концерти?

Български музиканти изпратиха отворено писмо, адресирано до Министерството на културата с искане да се ограничат събитията с безплатен вход. Десетки изпълнители, сред които Иво Папазов-Ибряма, Камелия Тодорова, Любо Киров, Дарина Такова и други са оставили своите подписи под въпросното искане. Музикантите настояват за промени на настоящия..

публикувано на 28.10.24 в 17:00

Заради природата семейство от Полша избра да живее във видинско село

Семейство от Полша избра дома си във видинското село Коста Перчово, което е с по-малко от 40 жители. Радват се на природата и спокойствието, а животът им не се различава от този на местните хора.  Моника и Томек Тоха са от Староград Гдански, Северна Полша. Напускат родния си град, за да работят в Англия и се установяват в Саутхемптън...

публикувано на 28.10.24 в 16:43

Кампанията "5 минути за здраве" с безплатни изследвания в Монтана

Безплатни изследвания на основни здравни показатели и на функцията на белия дроб ще се проведат с помощта на телемедицината утре в Монтана. Те са част от кампанията "5 минути за здраве“, която се организира от Регионалната здравна инспекция (РЗИ), Българския клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването и техни партньори. Какво..

публикувано на 28.10.24 в 15:40