Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва работата по цялото трасе Видин- пътен възел "Макреш"

Снимка: МС

Изграждането на участъка от път Е-79 между Видин и пътен възел /п.в./ "Макреш" навлиза в следващ етап и вече се работи по цялата дължина на отсечката от 29,6 км, съобщават от АПИ. Модернизацията на участъка стартира през октомври 2019 г. и тя трябва да приключи до края на 2023 г. Трасето на пътя следва съществуващия обходен път на Видин, който ще бъде реконструиран и разширен - ще бъде с две ленти за движение в посока, зелена ивица и банкети. След това ще преминава по нов терен. Новият участък ще бъде с магистрален габарит - с две ленти за движение в посока, аварийна лента, разделителна ивица, водещи ивици и банкети. Връзката със съществуващите пътища и населените места в региона ще се осъществява чрез няколко пътни възела - "Видин" при обходния път на града, "Дунавци" при пресичането с третокласния път Дунавци - Синаговци и "Кула" за връзка с пътя Кула - Страцимирово - гара Страцимирово. Ще бъдат изградени подлези, надлези, 2 моста над реките Делийска и Войнишка, 3 виадукта, селскостопански подлези и надлези. Предвидена е реконструкция на електропроводи, водопроводна и канализационна мрежа, телефонни и оптични кабели, както и ландшафтно оформяне. При 15-тия километър от двете страни на пътя ще има площадка за отдих, която ще бъде с ток, вода и пречиствателно съоръжение.


Изпълнител на участъка от Видин до пътен възел "Макреш" е "Северозапад Лот 1" ДЗЗД, в което участват: "Нивел строй" ЕООД, "ПСТ Груп" ЕАД, "Пътинженеринг -М" АД, "ПСТ Видин" ЕООД и "ПСТ София" ЕООД. Строителният надзор се осъществява от ДЗЗД "Бонония Консулт 2020". В обединението са: "Рутекс" ООД и "Проес Консулторес" АД. Авторският надзор осъществява ДЗЗД "Виа План Бурда", в което са: "Виаплан" ЕООД и "Илия Бурда" ЕООД.


Напредва работата и в 33- километровия участък между Мездра и Ботевград. В участъка между Мездра - Лютидол е готово едното платно на ниво "биндер" и от средата на декември м. г. трафикът в отсечката се осъществява двупосочно по него с временна организация и временна пътна маркировка. Строителните работи продължават паралелно в съседното платно, както и по целия километраж на обекта.


Направлението Видин - Ботевград е приоритетен проект в инвестиционната програма на АПИ и МРРБ, тъй като с цялостното хомогенизиране и модернизация на трасето от Дунав мост 2 ще се осигури бърза и удобна връзка между автомагистралите "Хемус", "Тракия" и "Струма". С изпълнението на проекта транзитният трафик ще бъде изведен от населените места, с което ще се повиши безопасността на движение и ще се ограничи вредното въздействие на шума и замърсяването на околната среда от интензивния тежкотоварен трафик.


*Снимката е архивна.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 21 март 2025 година

Отбелязваме Световния ден на кукления  театър .  По повод Световния ден на кукления театър и 50-годишнината си Държавен куклен театър - Видин организира конкурс за детска рисунка, в който малките почитатели на сценичното изкуство могат да изобразят любим спектакъл или герой. Депутатите приеха на второ четене държавния бюджет за 2025 г. след..

публикувано на 21.03.25 в 18:00

Кукери наричаха за здраве в Монтана

Малки кукери преминаха по улиците на Монтана . Това са настоящи и бивши възпитаници на "Звездички" от детска градина "Калинка" . Впечатляващата група спря пред общината, където изнесе програма с танци и песни. "Махат злото и го плашат на далеч...Аз сън Деа на седем, с костюм и една маска...Танцуват, звънкат със звънците и прогонват..

публикувано на 21.03.25 в 17:50

Започва пролетното почистване на Монтана

В община Монтана започва пролетно почистване. На среща с журналисти кметът Златко Живков съобщи, че е направена профилактика на водните обекти в града. Пуснати са четирите фонтана и всички обществени чешми, в изрядност е и езеро Монтанезиум.  На срещата стана ясно, че е завършен първият етап от енергийно-ефективното обновяване на уличното..

публикувано на 21.03.25 в 15:25

Водата в река Огоста край Монтана е чиста, установяват експерти

 Ученици от математическата гимназия проведоха открит урок по повод Световния ден на водата, който се отбелязва на 22 март. Специалисти от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана и Регионалната лаборатория към Изпълнителната агенция по околна среда и води София направиха демонстрация пред ученици от математическата гимназия в..

публикувано на 21.03.25 в 14:50

Да се възстановят сградите на закритите училища, искат общински съветници от Враца

Съветници от Враца призовават държавата да създаде регистър на закритите училища и да положи усилие да възстанови сградите на просветните средища.   Подобна докладна ще бъде разгледана на следващото заседание на местния парламент, като неин вносител е председателят на постоянната комисия по образование Румен Петков. В мотивите е посочено, че..

публикувано на 21.03.25 в 14:10

Мъж от Видин е задържан за притежание на наркотици

37-годишен мъж от Видин, криминално проявен, е бил задържан в полицейския арест за притежание на наркотици.  Вчера, служители на РУ-Видин спрели за проверка мъжа пред жилищен блок в града. Той доброволно предал топче зелена суха листна маса, увито в алуминиево фолио. Криминалисти извършили претърсване в апартамента му, където открили и..

публикувано на 21.03.25 в 12:35

Във Враца заловиха 20 -годишен, шофирал под влияние на наркотици

По време на специализирана операция на улица в град Враца е извършена проверка на 20-годишен водач на лек автомобил, съобщават от пресслужбата на ОД на МВР-Враца.  Пробата  с техническо средство отчела положителен резултат на метамфетамин. В автомобила е намерено пликче, съдържащо метамфетамин.  Образувано е бързо полицейско..

публикувано на 21.03.25 в 12:00