Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литературна награда почита таланта на големия поет Иван Давидков

Снимка: РБ "Гео Милев"-Монтана

В несъществуващото вече монтанско село Живовци на 9 март през 1926 година се ражда Иван Давидков. Като малък, той работи като каменар по пътищата, за да припечели и да си купи учебници. Издържайки се сам, завършва начално училище, гимназия и славянска филология в СУ "Св. Климент Охридски". Първите му стихове са публикувани през 1946 г. във в. "Септемврийче". Така започва пътя на един от най-изявените творци на Северозапада - поет, белетрист, есеист, преводач и художник.

Предложение за учредяване на Национална литературна награда на името на поета е внесъл в Община Монтана почетния гражданин на града и главен редактор на Алманах "Огоста" Мартен Калеев.

"По повод 95-годишнината на Иван Давидков - един поет, допринесъл много в националната съкровищница на България, в сферата на изящното слово. Този човек щеше да навърши 95 години на 9 март. Роден е в Живовци, в нашия мил Северозапад. Неговото присъствие в българската култура далеч надхвърля мащабите на т.нар провинциални поети. Той е поетично съвършенство, поетичното възвишеност. Иван Давидков е национално и дори световно явление, което може да мери ръст с най-добрите поети у нас и по света. За съжаление в днешно време не е много популярно да говориш за поезия, да четеш поезия или да споделяш, че поезията е нещо важно. За мен поезията е концентриран живот, концентрирана представа за човека в неговата красива страна, дори да има теми, които не са толкова очарователни заради това какво съдържат. Давидков, освен поет, е и преводач, и художник. Много свестен човек, който дълги години е определял облика на българската литература, защото близо 18 години е работил в издателство, което в голяма степен предопределя кои ще бъдат оповестени пред обществото".


За Давидков Йордан Радичков казва: "Живовци ще бъде потопено. Но Живовци ще живее и ние ще можем да се връщаме към селото, защото Иван Давидков е намерил брод и знае пътя, по който да ни заведе до него".

Негови произведения са превеждани на полски, руски, английски, френски и чешки език. Носител е на Национална литературна награда "Пейо Яворов" (1988) и на множество държавни награди.

В какъв формат ще бъде предложения литературен конкурс? 

"Воден от всички тези аргументи на миналото, бих искал да припомня делото на Иван Давидков. Аз внесох две докладни записки по моя инициатива като председател на Дружеството на писателите от област Монтана, а и като писател и човек. Аз познавах много добре хората от нашия Северозапад - Радичков, Давидков, Анастас Стоянов, Георги Алексиев - все хора, оставили невероятна следа в българската литература. Подразнен съм от една литературна карта, която беше разпространена, дори обявиха, че ще стигне до българските училища - за родния Северозапад бяха споменати 2-3 имена, не повече. Този регион без хора като Давидков, без неговото поетическо, преводаческо творчество, заниманията му като художник, някак изглежда празен. Внесох докладна до кмета на Монтана Златко Живков и председателя на ОбС-Монтана Иво Иванов, като ми съдейства и СБП, да бъде учредена Национална литературна награда за поетическо творчество. Очаквам да минат процедурите. Всеки ще може да кандидатства, стига да бъде прието предложението, със свои книги, написани в последните 2 години. Замисълът, който се надявам да се осъществи, Иван Давидков и подобни нему хора се нуждаят от напомнянане, да бъдат препрочитано тяхното творчество. Чрез техните творби ставаме по-благородни, по-съвършени", обясни още Калеев, който е автор e на сборници с разкази, новели, есета, стихосбирки, романи, сценарии, публицистика, а освен това е и учител.

Иван Давидков напуска този свят на 6 август 1990 г., оставяйки след себе си 56 книги и над 300 пейзажи, натюрморти и портрети.

Изложба в негова памет в подредена в монтанската РБ "Гео Милев".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пътят на шеф Веселин Бойкинов към висшата кухня в Северозапада

"Смятам, че това е правилният път, за да вървиш нагоре се иска постоянство и отдаденост на дадената професия, колкото и трудна да е тя. Наистина напрежението е доста, но на мен ми харесва да съм под пара. Занимавам се с такъв тип кухня, откакто заминах за София да се уча на това нещо и да развивам професията, в личен план и т.н. Файн..

публикувано на 15.01.25 в 17:30

Хора без дом посрещат зимата в Центъра за временно настаняване във Видин

Осем души са получили подслон и подкрепа от началото на зимата в Центъра за временно настаняване във Видин . До края на днешния ден още един човек ще бъде настанен и ще може да изкара зимата на топло. Приютените са мъже и жени, на възраст от 49 до 70 години. Двама от тях - мъже на 49 и 63 години, споделиха как са стигнали до решението да потърсят..

публикувано на 15.01.25 в 15:25

Токов удар повреди техника и наруши дейността на Община Бойница

Частично блокирана е работата на общинската администрация в Бойница . Обслужването на населението обаче не е възпрепятствано. Това увери кметът Анета Генчева , след като стана ясно, че токов удар на Бъдни вечер е причинил щети на част от техниката и отоплителните уреди в Общината. Засегнати са също училището, някои от социалните услуги в селото,..

публикувано на 15.01.25 в 14:00

Чудотворната икона на свети Ефрем Нови пристига във Видин

Документален филм, посветен на живота и чудесата, извършени от Свети Ефрем Нови - „Светецът светкавица", ще бъде представен утре във Видин. Лентата е създадена от водещия на новините „По света и у нас“ по БНТ Ангел Бончев. Същия ден в митрополитския храм "Св. Николай" ще бъдат донесени за поклонение иконата и чудотворните мощи на светеца. Кой е..

публикувано на 15.01.25 в 12:15

Васильовден: Традиции и обичаи от Северозапада

Васильовден , или Банго Васили (буквално "Куцият Васил"), се празнува от всички ромски групи в България. Известен е и като ромската Нова Година. Празнуването му е свързано с няколко легенди сред общността. В първата Банго Васил е свети Васил - застъпник и защитник на ромите. Той възстановява моста, по който те преминават, след като този мост е бил..

публикувано на 14.01.25 в 14:43

Ученици помагат на бездомни животни във Видин

Благотворителна кауза в помощ на бездомните животни организираха учениците от IV "б" клас на СУ "Петко Рачов Славейков" във Видин.  Парите, предназначени за подаръци за Коледа и Нова година те дадоха за закупуването на храна за бездомните кучета, за които се грижат от Сдружение за защита на животните "Добрина, Хуманност, Състрадание" в града...

публикувано на 14.01.25 в 14:05

Фондация ще събира средства за талантливи деца във Видинско

Фондация за млади музикални надежди за Видин е създадена в крайдунавския град.  Организацията е по инициатива на  Николай Илиев,  учител по музика и духови и ударни инструменти  във видинското училище по изкуствата "Св. св. Кирил и Методий" . Фондацията има за цел да подпомага финансово ученици с музикални заложби за тяхното бъдещо..

публикувано на 14.01.25 в 13:00