Иновативен проект на видинското училище СУ "Цар Симеон Велики" цели да развие компетентностите на учениците от 3 до 10 клас, в учебна среда, методика и оборудване, чрез използване на комплектите LEGO® Education. Проектът "Легоритъм"предoставя възможност за изграждане на специализирана среда от отворен тип, в която проектно-базираното обучение в направление STEAM подкрепя съвременните интереси на учениците, въвежда компетентностен модел и предефинира ролята на учителя - казва Владислава Георгиева, координатор на проекта:
"Най-общо казано развиване на уменията на учениците в 21 век и изграждане на положителна нагласа към STEAM и дисциплините. Проектът предлага решение, което помага за плавно преминаване към проектно-базирано обучение. Идеята е да се създаде положителна нагласа към STEM науките, екипната работа да се развие, да се развива креативността, критичното мислене, да научат нещата от живота чрез учене чрез игра и правене... Нашата цел е да работим върху по-големи проекти с много междупредметни връзки, като например можем да работим по проект "Пролетно почистване"... Залагаме на преструктуриране на учебното време, тоест да се съчетаят няколко учебни часа."
Първите експериментални уроци се провеждат в 3-ти клас. Децата работят разделени по двама в екип, те взаимно си помагат и сглобяват роботчето Рачо, което всъщност е раче, теглещо ремарке. Преди да започне сглобяването те гледат филмче, в което са показани различни видове превоз - с кучета, с джип, с лодка. Урокът цели децата да разберат какво представляват масата и сцеплението на предметите при движение.
Сред двойките в екип са Зара и Ванеса , Мария и Диана, Коце и Мартин, Александра и Калин:
"Правим роботи, които после ще вървят. Този робот се казва Рачо... Лесно се правят, има стъпки и трябва да внимаваме, за да ни се получи. На нас ни е много интересно. Това е като компютърно моделиране, просто тук правим роботи... Тук творим, играем, забавляваме се, много ни харесва... Хората могат да се занимават с роботика, за да могат да се усъвършенстват."
Ваня Кръстева, преподава компютърно моделиране и информационни технологии:
"От тази година стартира обучението посредством лего. Опитваме се да интегрираме учебния материал към конструиране и самоопознаване на света от децата, интересът е достатъчно голям."
Луиза Антова е класен ръководител на класа:
"Днес изградихме моделче със средна степен на сложност. Идеята беше да се изяснят силите на триене, маса на телата и взаимовръзка по "Човек и природа". Децата се справят добре и работят с голям интерес и желание... Това е иновативен модел, така прохождаме учениците и учителите."
Към края на първата година на проекта учителите ще проведат експериментални учебни занятия и ще се измерят нагласите и впечатленията на учениците от 3. и 5. клас. Целта на първите учебни проекти с използване на ЛЕГО конструктор е да се създаде цялостно образователно преживяване за учениците и формиране на устойчиви умения и разбирания.
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..
Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..
Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..