Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на съня

От сън спомени няма, но сънят е важен

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днес е Световния ден на съня. Отбелязва се от 2008 г. в петъка преди деня на пролетното равноденствие по инициатива на Световното дружество на съня, за да се обърне внимание върху значението на съня за здравето на хората, както и да се повиши информираността на обществеността за разстройствата на съня и тяхното влияние върху качеството им на живот. Затова е съществено да се гарантира дълбок и спокоен сън, обясни Вероника Владимирова, психолог в Центъра за обществена подкрепа в град Белоградчик:

"Сънят преминава през различни цикли, в които се изпълняват жизнено важни процеси. 1/3 от живота ни преминава в спане. Общия период за сън е средно около 7 или 8 часа на ден. Не само продължителността оказва влияние на тонуса ни, но и неговото качество. Понякога дори да спим 8 часа, след като се събудим се чувстваме изморени, което се дължи на фактори като стрес и тревожност, прием на медикаменти, алкохол или тутюнопушене. Сънят е основна биологична нужда на всички човешки същества. Освен, че е съществено важен за подобряване на енергийните запаси, той играе роля в поддържането физическото и психично здраве. Важно е да знаем, какво се случва с тялото по време на сън, за да осъзнаем същността на съня и ползите му по отношение на здравето. Макар да изглежда, че в тялото на заспал човек всичко е в покой, се редуват серия от цикли и се изпълняват основни процеси, характерни единствено за моментите на сън. По време на нощната си почивка мозъка се освобождава от безполезната информация и се обновява. Предполага се, че докато спим тялото ни обновява и изгражда определени тъкани, нервни клетки, неутрализира невротоксини и възобновява биохимичните процеси в тялото. На практика сънят е начин да презаредим батериите, но има и още много функции. Нарушеният сън води до влошена концентрация и се отразява негативно при дейности, изискващи прецизност и добра кондиция.Например, голяма част от катастрофите се причиняват при заспиване от водача, вследствие на непълноценен сън. Недостигът на сън се отразява зле на настроението и на равнището на стрес. За да поддържаме добър сън не бива да се провеждат физически дейности непосредствено преди лягане. Препоръчително е да се вечеря 2-3 часа преди сън, както и да се избягва консумация на кофеин поне 4-6 часа преди сън."

Поспаланковци ли сме и други интересни въпроси, свързани със спането зададохме в анкета на Радио Видин:

"Определено обичам да си поспивам. Мога да спя по цял ден. Сънят е полезен за здравето... Всеки си гледа работа и училище и доста често сме недоспали. Като бях малък съм заспал на концерт на "Сигнал" в Созопол. Интересното беше, че аз проспах целия концерт и накрая всички станаха да ръкопляскат и аз се събудих и почнах и аз... Разбира се когато имам възможност. Никога не съм закъснявала и не съм се успивала....Обичам, зависи кога си лягам. Важен е съня, за да може, като се наспим да сме бодри."

Нарушенията на съня засягат близо 45 процента от населението на света, като повечето от тях са предотвратими или лечими, но по-малко от една трета от страдащите търсят професионална помощ. Мотото на Световния ден на съня за 2021 г. е: "Редовен сън, пълноценно бъдеще".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00