Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на съня

От сън спомени няма, но сънят е важен

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днес е Световния ден на съня. Отбелязва се от 2008 г. в петъка преди деня на пролетното равноденствие по инициатива на Световното дружество на съня, за да се обърне внимание върху значението на съня за здравето на хората, както и да се повиши информираността на обществеността за разстройствата на съня и тяхното влияние върху качеството им на живот. Затова е съществено да се гарантира дълбок и спокоен сън, обясни Вероника Владимирова, психолог в Центъра за обществена подкрепа в град Белоградчик:

"Сънят преминава през различни цикли, в които се изпълняват жизнено важни процеси. 1/3 от живота ни преминава в спане. Общия период за сън е средно около 7 или 8 часа на ден. Не само продължителността оказва влияние на тонуса ни, но и неговото качество. Понякога дори да спим 8 часа, след като се събудим се чувстваме изморени, което се дължи на фактори като стрес и тревожност, прием на медикаменти, алкохол или тутюнопушене. Сънят е основна биологична нужда на всички човешки същества. Освен, че е съществено важен за подобряване на енергийните запаси, той играе роля в поддържането физическото и психично здраве. Важно е да знаем, какво се случва с тялото по време на сън, за да осъзнаем същността на съня и ползите му по отношение на здравето. Макар да изглежда, че в тялото на заспал човек всичко е в покой, се редуват серия от цикли и се изпълняват основни процеси, характерни единствено за моментите на сън. По време на нощната си почивка мозъка се освобождава от безполезната информация и се обновява. Предполага се, че докато спим тялото ни обновява и изгражда определени тъкани, нервни клетки, неутрализира невротоксини и възобновява биохимичните процеси в тялото. На практика сънят е начин да презаредим батериите, но има и още много функции. Нарушеният сън води до влошена концентрация и се отразява негативно при дейности, изискващи прецизност и добра кондиция.Например, голяма част от катастрофите се причиняват при заспиване от водача, вследствие на непълноценен сън. Недостигът на сън се отразява зле на настроението и на равнището на стрес. За да поддържаме добър сън не бива да се провеждат физически дейности непосредствено преди лягане. Препоръчително е да се вечеря 2-3 часа преди сън, както и да се избягва консумация на кофеин поне 4-6 часа преди сън."

Поспаланковци ли сме и други интересни въпроси, свързани със спането зададохме в анкета на Радио Видин:

"Определено обичам да си поспивам. Мога да спя по цял ден. Сънят е полезен за здравето... Всеки си гледа работа и училище и доста често сме недоспали. Като бях малък съм заспал на концерт на "Сигнал" в Созопол. Интересното беше, че аз проспах целия концерт и накрая всички станаха да ръкопляскат и аз се събудих и почнах и аз... Разбира се когато имам възможност. Никога не съм закъснявала и не съм се успивала....Обичам, зависи кога си лягам. Важен е съня, за да може, като се наспим да сме бодри."

Нарушенията на съня засягат близо 45 процента от населението на света, като повечето от тях са предотвратими или лечими, но по-малко от една трета от страдащите търсят професионална помощ. Мотото на Световния ден на съня за 2021 г. е: "Редовен сън, пълноценно бъдеще".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05