Първи шосеен велопоход в Северозапада организират от Спортен Клуб "Бегач". Събитието ще се проведе на 29 май. До момента за участие са се записали над 250 души, като има и участници от Германия и Холандия. Финалът ще е в село Митровци, където участниците ще попаднат в автентичната среда на местния събор. Любопитното е, че в похода има 5 различни дистанции. А защо именно Северозапада са избрали организаторите, обяснява Еленко Еленков председател на спортен клуб "Бегач":
"Организираме, това което ние наричаме, професионално организирани аматьорски състезания. Миналата година направихме един проект, успяхме да намерим финансиране за обиколката на Северозапада. Аз лично - баща ми е от там, има къща до Чипровци - там от 10 години карам колело, самият аз съм запален колоездач. Дълго време като карах си казвам "Тука има толкова малко коли и толкова прекрасни пътища, че трябва да се организира велопоход или велообиколка", не е задължително да е най-професионалното състезание на света. В крайна сметка успяхме да го направим... Към момента има записани 250 човека, което е феноменален успех, според мен е едно от най-големите състезания в България... Не искаме да изключваме никой от нашия клуб и затова направихме 5 дистанции... Планът ми за догодина е това да се превърне в голямо събитие за всички тези общини през, които минава, в тази седмица, която е да привлече много туристи, хората да отседнат, някои може да си купят къщи. Общо взето да съживим и да покажем място като Северозапада - като място за почивка, за активен туризъм".
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..