Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готови ли са лекарите и фармацевтите за работа с електронни рецепти

Снимка: архив

От 1 май електронни рецепти трябва да заменят хартиените, издавани от лекарите за лекарствата по Здравна каса. Въвеждането им започна поетапно още през миналата година, като за това настояха от Съюза на българските фармацевти. Идеята им бе да се подпомогнат пациентите, които заради пандемията са затруднени и се притесняват да посещават личните си лекари.

Повечето видински аптеки вече са инсталирали необходимия софтуер, но очакват нова промяна, която да позволи работа и с електронни, и с хартиени рецепти. Това обясни председателят на Регионалната фармацевтична колегия Николай Тодоров: 

"Фармацевтите очакват рецепти, а лекарите трябва да започнат да изписват. Но дали това ще се случи и дали са изследвани всички теоретични проблеми, които могат да възникнат, защото този феномен само електронни рецепти, без хартиени, е характерен май само за България, не се знае дали няма да възникнат и проблеми. Тоест това, което започне, ако започне от следващия месец, може да доведе до леки проблеми в началото. Усилно се говори, че може би ще се отложи това нещо - 2 или 3 месеца...Проблемът е, че е нова система, както казах тя е уникална за България, в другите страни има електронно здравеопазване и рецепти, но хартиеният носител не отпада. Надявам се да се вземе такова решение - да останат и двата варианта."

Личните лекари също са готови за електронните рецепти, но и те като фармацевтите се надяват да останат валидни и хартиените. В противен случай затруднения ще имат хората от малките и отдалечени населени места, смята общопрактикуващият лекар с практика в село Дреновец д-р Благой Славчев:

"Нали се сещате, че има хора, които са на място, има хора паркинсоници, има хора, които не могат да отидат до града и да се наредят на опашки, има хора, които по чисто финансови причини, не им достигат парите и не могат да отидат до Видин, или до Лом, или до Белоградчик... Като има и електронни, като има и хартиени рецепти е по-добре. Разберете, не сме готови за това нещо, и на фармацевтите ще им бъде трудно, и на нас ще ни бъде трудно, и на пациентите ще им бъде трудно и негативите ще ги оберем ние, лекарите."

Електронното предписване на лекарствени продукти ще улесни всички. То обаче не означава дистанционно издаване на рецепта, обясни от своя страна председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в област Видин д-р Емил Мушанов:

"Той трябва да дойде, да му се пусне амбулаторен лист, да се подпише, и ако е инвалид човекът, съответно негов близък. Това даже е по-лесно за пациента, защото му се дава едно номерче и той не се разхожда с книжки, с хартии, с щуротии. Намаляваме хартиите и намаляваме възможността за технически грешки, защото самата система няма да позволи. А и това е много хубаво, защото по-лесно ще се работи."

Междувременно стана ясно, че в Портала за обществени консултации е публикуван проект на Наредба за изменение на Наредбата за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти. Предлага се възможността за издаване на рецепти на хартиен носител да се удължи до 30 юни. Целта е да се даде възможност на медицинските специалисти да се приспособят напълно към новия ред. Срокът за провеждане на обществената консултация е 30 април.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00