Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

35 години от аварията в "Чернобил"

Снимка: news.bnt.bg

35 години от ядрената авария в "Чернобил" се навършват днес. Точно в 1 часа и 23 минути на 26 април 1986 година реактор номер 4 на ядрената централа "Чернобил" експлодира и възниква пожар, който гори в продължение на 10 дни. Според известните факти на 26 април на 4-ти реактор се провежда учение на персонала за спиране на реактора при затруднени условия, както и тестване на самозахранваща система. Счита се, че процедурните нарушения и конструкционните недостатъци на реактора са основната причина за инцидента. Роля играе и недостатъчната комуникация между операторите и служителите, отговарящи за безопасността. Веднага след експлозията в болница са приети 213 души, от които умират 31. 28 от тях умират от остра лъчева болест. Повечето са пожарникари и спасители, които се опитват да овладеят аварията, неуведомени за опасността от радиоактивния дим. Пряко от взрива загива само един човек

От зоната на инцидента са евакуирани 135 000 души, в това число и 45 000 от съседния град Припят. Общо около 300 хиляди души са принудени да напуснат домовете си, а северна Европа е обсипана с радиоактивни материали. Над 600 000 запасняци, военни и граждани работят по затварянето на реактора и овладяването на всички заплахи, като втори взрив, заразяването на река Припят, намаляване на радиоактивния прах и затварянето му в 30-километровата зона, ограничаването на опасността радиацията да бъде разпространена от животни, изграждането на обходна стена, изграждането на саркофага и т.н., в опасната зона през първите 6 месеца.  До ден днешен чернобилската трагедия се приема за най-тежкия инцидент в историята на ядрената енергетика

Видинчани все още помнят аварията в "Чернобил", за която по онова време не се говореше много, а властите успокояваха, че опасност за населението няма:

"Аз съм бил на работа в "Кремиковци" и знам, че имаше много болни - деца повечето боледуваха. И жертви имаше, ама нашите не казват... Знам, че бяхме на манифестация. Сега има, предполагам, много по-големи защити от тогава, както са били и много държат на тези централи и доста има подобрение и, предполагам, че и сигурността е малко по-голяма от това, което е било... Страх ни е от това, което носим на врата си - от маските, защото аз съм жена с астма, с диабет, и ме задължават, аз кихам, кашлям и се задушавам... Внучката ми беше на 5-6 месеца, си спомням, и тогава забраниха да ядем марулите - от градината зеленчука ни забраниха да използваме. Казаха, че облакът е дошъл от "Чернобил" към България, нашето правителство скри това нещо от народа... Хората ядоха зеленчуци по празниците, аз бях в отпуск и от тук ме извикаха, отидохме на голямо равнище и казаха засега няма да се оповестява нищо и продължихме да ядем марулите и аз в това число. Сега си има предпазни мерки, има съоръжения за спиране на Централата. Нашите се научиха как да реагират на повредите на Атомната Електроцентрала, тя е безопасна за България на настоящия етап".




Битката за овладяването на аварията, и предпазването от появата на втори взрив, който би залял цяла Европа с радиоактивен прах, така както е залят Припят, е струвала на Съюза на съветските социалистически републики (СССР), в който Украйна е била по онова време, 18 милиарда тогавашни американски долара (приблизително 50 милиарда сегашни), изсипани за по-малко от 6 месеца. Това, комбинирано с последвалия срив на цените на нефта на международния пазар, създава сериозна дупка в бюджета и началото на тежка икономическа криза в СССР. Инцидентът нанася немислимо тежки вреди на хората, които се раждат дни, месеци и дори няколко години по-късно

През 2016 година Украйна откри най-голямата в света подвижна метална конструкция, предназначена да покрие авариралия четвърти реактор на АЕЦ "Чернобил", за да се гарантира безопасността за бъдещите поколения в цяла Европа. Гигантската арка е с височина 105 метра, дължината ѝ е 150 м., а широчината - 257 м. Конструкцията тежи 36 000 тона. Може да се каже, че днес можем да сме донякъде спокойни, но как са се справяли тогава, през 1986 година, и как се е отглеждало бебе в тази токсична среда, разказва Ваня Петкова, която на 26 април 1986 година е била с едномесечно бебе на ръце:

"Страшничко беше тогава, сега го осъзнавам, тогава бях млада, все пак. Научихме тази новина, така да се каже, от наши роднини, които работеха в млекоцентралата навремето, тук в града - в град Видин. Сега, и аз не знам, как и по какъв начин са разбрали, но ме предупредиха, че има радиация и има доста голяма опасност. Все още никой не беше казал официално, медиите мълчаха тогава, явно им е било забранено да говорят официално. Разбрахме, че става дума за радиоактивен прах и частици, които вятърът носеше насам. Страх ме беше да излизам на терасата, защото имаше необичаен прах, полепнал по самата тераса. Детските, бебешките дрехи, не ги простирах навън, на терасата. Опъвахме едни въжета тогава, си спомням, вътре в апартамента, в коридора, за да се простират бебешките дрешки, пелените. Гладехме ги доста, по няколко пъти самите дрешки... Аз бях родилка и кърмех тогава бебето, но бях предупредена никакви такива пресни плодове да не ям, въпреки че обичах много - черешите излизаха май месец, ягоди. Всичкото това нещо беше влязло вътре в самата почва, във въздуха. Марулите, зелените салати, лука - всичко това имаше някакъв странен цвят тогава - син, синкав цвят".


Чернобилската катастрофа е довела до над четвърт милион случая на рак, от които почти 100 хиляди са се оказали фатални. Това показва доклад на "Грийнпийс" от 2006 г. А според Международната агенция за ракови изследвания, инцидентът ще отнеме живота на 16 хиляди европейци до 2065 г.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00

Защо да осиновим, а не да купуваме животни: Примерът на "Animal Help Mezdra"

В края на миналата година ви разказахме една вдъхновяваща история на едно семейство, което често си прибира животники от улицата, за да им даде подслон, храна и най-вече любов.  Това е една от онези истории, които ти стоплят сърцето и ти напомнят, че доброто е навсякъде около нас. А какво по-подходящо време от началото на годината да разкажем..

публикувано на 03.01.25 в 15:30

Белоградчик остава без средства от изравнителната субсидия за общините

Белоградчик е сред малкото общини в страната, които няма да получат допълнително пари от Държавния бюджет с изравнителната субси дия, определена в края на миналата година.  Причината е, че в общината имат повече постъпления от местни приходи. Според кмета Боян Минков , субсидията е жизненоважна за общината, която е сред тези с най-голяма..

публикувано на 03.01.25 в 15:04