Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Матеев, ГЕРБ: Навлизаме в политическа криза, която може да продължи много дълго

Снимка: Радио ВИДИН

Навлизаме ли в политическа криза, кои са губещите и кои- печелившите, при предсрочни избори, каквито все по-ясно се очертават на хоризонта? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника".

Коалицията, спечелила най-много гласове на изминалите избори ГЕРБ-СДС върна мандата за съставяне на правителство, вчера от втората политическа сила- "Има такъв народ", съобщиха, че ще направят същото. За коментар потърсихме народния представител от ГЕРБ Александър Матеев.

Радио Видин: Изненадахте ли се, че партията на Слави Трифонов отказа да направи правителство?

- Дали съм изненадан? Мисля, че не. Това беше донякъде очаквано. Всички се надявахме, че ще имаме стабилно правителство, но се оказа, че за да има стабилно правителство, трябва да има и хора, които да го ръководят, а такива хора явно няма в сегашното мнозинство.

Вие сте първи мандат народен представител, какви са впечатленията Ви от първите седмици на 45-ото Народно събрание? Оправдаха ли се очакванията Ви или сте разочарован от обстановката?

- Определено не съм очарован. Според мен Народното събрание е мястото, в което трябва да се решават проблемите на хората, а това Народно събрание колегите и отдясно, и отляво, го превърнаха във фабрика за демагогия и популизъм. Предлагат какви ли не абсурдни мерки, промени в закони и наредби, които здравият разум няма как да проумее. Като се започне от мораториума, който наложиха на правителството и в момента е блокирана цялата държава, защото почти никакви действия не могат да се извършват, като минем през Изборния кодекс, за който има предложения ЦИК да се назначава от президента, да има гласуване по пощата, по интернет и какви ли още не екзотични предложения, и стигнем до увеличението на заплатите на народните представители. Мисля, че колегите и отляво, и отдясно не са в час. Дневният ред на обществото е съвсем друг- върлува смъртоносен вирус, срещу който трябва да се взимат ежедневно мерки, икономически мерки също, защото бизнесът ги очаква. Изобщо не сме припокриват очакванията на обществото с работата в Народното събрание. Заради това съм разочарован.

ГЕРБ е в изолация обаче. Защо всички в Народното събрание са срещу ГЕРБ в момента?

- Това е мантра, която цяла година викаха по площадите, че ГЕРБ сме "токсични", че всеки, който се доближи до нас, по някакъв начин изчезва. Бих казал, че изобщо не е така. Колегите от ДПС също обясняваха как са били изчезнали патриотите, Реформаторският блок... Патриотите просто се разцепиха и не се явиха на тези избори заедно, заради това не са в парламента, иначе резултатът на патриотите общо далеч надхвърля очакванията. Реформаторският блок също е в парламента, само че в момента са се прекроили и са се преименували, което не означава, че не са същите. Едната част е в СДС, която е в коалиция с ГЕРБ, другата част е в "Демократична България". Бих казал и за Мая Манолова, която се "отърка" в ГЕРБ и стана омбудсман- тогава не бяхме токсични.

По всичко личи, че се върви към предсрочни избори. Страх ли го е ГЕРБ от бързи нови избори?

- Не. ГЕРБ и ДПС са партиите, които винаги са готови за избори. Това, което сме обещавали през годините, сме си го изпълнявали. Сега хората бяха подлъгани от т.нар. "партии на протеста", казвайки им, че са новото лице, въпреки че не виждам нищо ново нито при "мутрите" на Мая, нито при "Да, България". хората бяха излъгани. Слави влезе в парламента и обеща, че ще прекрои системата, че ще има мажоритарен вот, ще намали субсидията и какво ли още не, а сега се оказа, че като влязоха в парламента, тези неща бяха забравени и започнаха да се интересуват от други.

Какви са прогнозите Ви за близкото бъдеще, навлизаме ли в политическа криза?

- За жалост влизаме в политическа криза и ако така се приемат предложенията в Изборния кодекс, тази политическа криза може да продължи много дълго. При тази ситуация, не е сигурно, че резултатите от следващите избори няма да бъдат атакувани в съда и няма да бъдат касирани. Ако тези избори бъдат касирани заради абсурдите, коиот сме приели в Изборния кодекс, няма да има Народно събрание, няма да има депутати, които да отменят тези абсурдни промени в Изборния кодекс, така че може да се окажем в ситуация, в която ще провеждаме постоянно избори, които ще бъдат касирани от едни или други, които не харесват техния резултат.

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47