Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павлина Герина: 1500 са практикуващите акушерки в България

Снимка: Алианс на българските акушерки

5 май се отбелязва като Международен ден на акушерката. Целта е да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши информираността на обществото за жизненоважните грижи, които те полагат за майките и техните новородени деца. 

Около 1500 са практикуващите акушерки у нас. Заради проблемите в професията, някои от тях търсят реализация в други сфери. Голяма част от младите намират работа в чужбина, обясни председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина:

"От пет години се говори, че акушерките в България са 3500. 3500 са в последните години дипломираните акушерки и старите, работещи. Но нашият анализ и контактът с колегите от цялата страна дават една цифра от 1500 работещи акушерки. Трябва да кажа, че много от акушерките, които дадоха своя дан години наред в попрището, се оттеглиха. Оттеглиха се именно заради трудностите в работата, именно заради трудностите и неглижирането на проблемите на акушерската общност, заради пренебрегването на спецификата на акушерската ни практика, и много акушерки, завършили и работили като акушерки, работят вече като сестри, работят като продавачки в магазините, работят като всичко друго, но не и като акушерки, което е най-голямата ми болка, защото това са хора с компетентности и знания. За съжаление младите колеги, които очакваме да поемат своя път в акушерското поприще, са умни, млади момичета, които знаят един или два езика и вземайки си дипломата в ръката, обучени перфектно, тръгват по света. Другата тъжна статистика е, че миналата година в един от големите университети, медицински, са завършили само 6 акушерки."

Решение на тези проблеми ще се търси с подкрепата на световната и европейската акушерска общност, обясни още Павлина Герина.

Снимка: Алианс на българските акушерки
С вяра в бъдещето на акушерската професия преди 3 години първите си стъпки в нея прави Диляна Йорданова. Тя е част от екипа на Центъра за спешна медицинска помощ във Враца. На 35 години и е влюбена в работата си:

"Още от дете съм с тази мечта, с тази нагласа - да завърша и да практикувам. Това е призвание. Акушерството е призвание. България има нужда от млад медицински персонал основно, дори от акушерки, защото те са дефицит. Аз не бих напуснала нашата страна. Пожелаваме си да сме здрави и успех на всички колеги."

Чуйте повече в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39

Любители театрали се събраха на фестивал в Лом

Започна 17-ото издание на Фестивала на любителските театри на името на родоначалника на българския театър Кръстьо Пишурка в град Лом. Форумът е организиран от читалище "Постоянство 1856", съвместно с Община Лом и Съюза на народните читалища. Тази година в него ще участват 16 състава от Козлодуй, Белене, Берковица, Плевен. Има голям интерес от..

публикувано на 26.09.24 в 16:30

Празник на книгата ще се проведе в Монтана

Второто издание на Празник на книгата: "Ние, младите писатели" в Монтана започва на 27 септември.  Организатори са Община Монтана, Регионална библиотека „Гео Милев” и Съюзът на младите писатели. Във форума ще вземат участие млади творци от цяла България. Подробности за утрешното събитие научаваме от Дебора Йорданова, писател и организатор..

публикувано на 26.09.24 в 14:05

Капитан Тони Тодоров: Не очаквам проблеми с река Дунав у нас

Не очаквам Дунав да създаде проблеми за населените места в българския участък на реката. Това каза за Радио Видин кап. Тони Тодоров, директор на дирекция "Речен надзор- Лом" към Морска администрация.  "Виждам, че шлюза "Железни врата", го държат пълен, т.е. не е изпразнен, което според мен означава, че не очакват някакви големи обеми вода...

публикувано на 26.09.24 в 12:00

Как хранителните навици и физическата активност подобряват качеството на живот

Хранителните ни навици могат значително да подобрят качеството ни на живот, но могат и да го сринат. Това обясни специалистът по хранене и инструктор, водещ спортни тренировки за деца и възрастни Ина Данчева . Практикува от повече от 10 години, главно в София. Иначе е родом от Видин и през лятото съчетава почивката в родния град с тренировка в..

публикувано на 26.09.24 в 11:58