Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излезе книга за магията на българския фолклор

Снимка: фондация „Живите български корени“

Змейове, самодиви, караконджули и други митични същества оживяват в дебютната книга на Жасмина Бушева - Кацарска "Как се раждат самодивите". В нея са събрани разкази на фолклорна тематика и богата информация за български народни вярвания, обреди и легенди. 

Жасмина Бушева е родена в град Брегово. След това животът я отвежда в Краков, Велико Търново, Станфорд, София, Лондон, Перник, Видин. Завършила е славянска филология. Издава дебютната си книга в началото на годината. Първият разказ в нея - "Как се раждат самодивите", се появява на Благовец, а книгата - на Богоявление:

"Любовта към българския фолклор е нещо, което е закодирано в мен. Аз съм израснала в такава среда, моята баба и майка са учителки. Баба ми беше дълги години учителка в детската градина в град Брегово и аз дори бях в нейната група, тя ме отгледа в детската градина. Всъщност за мен детската градина и дома ми бяха почти едно и също място. През цялото време аз живеех в света на приказките... Една нощ просто сънувах един сън, който ме вдъхнови толкова много, че на сутринта станах и започнах да пиша. Написах първата част на разказа "Как се раждат самодивите " точно за 2 часа. Случайно погледнах календара и си казах: О, ами то е Благовец, Благовец е минал наскоро, ние се намираме точно в самодивско време, защото самодивите навлизат в нашия свят точно след Благовец..."

Един от разказите си Жасмина Бушева е посветила на живата вода:
 
"Какво е жива вода всъщност, как тя действа и какво представлява изцелението - дали е само душевно състояние или само физическо, или и двете. Мисля, че ще е интересно на читателите. Аз вярвам, че съществува жива вода. Отделен е въпросът в каква форма съществува тази жива вода и какво всъщност е живата вода..."

За магията, сътворена от Жасмина Бушева, допринасят редакторът Антоанета Бонева, Теменужка Милева, която е автор на художественото оформление, Гергана Шопска, графика и илюстрация и фотографът Петър Петров. Кадрите за кориците са заснети във Врачанския Балкан. За тях на самодивско хоро се хващат Жаклин Петрова, Десислава Димитрова и Виктория Исаева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15
есетри

Пускат в Дунав 1,6 милиона есетри

Въпреки че са надживели динозаврите, днес есетрите са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са останали само четири. Чигата е застрашена от изчезване, а моруната, пъстругата и руската есетра са със статус на критично застрашени. Oпазването и възстановяването на техните популации..

публикувано на 25.04.24 в 16:12

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено,..

публикувано на 25.04.24 в 15:50

С доброволен труд ремонтираха храма под Алботинския скален манастир

С доброволен труд и дарение ремонтираха покрива на храм "Възкресение Христово" в подножието на Алботинския скален манастир. Идеята е на кметството на видинското село Градец, откъдето са договорили местна строителна бригада, която да извърши безвъзмездно нужните строителни дейности. Финансовата подкрепа за материалите е на Видинската митрополия,..

публикувано на 25.04.24 в 12:02

Нов прочит на "Грозното патенце" представят във Видинския куклен театър

"Грозното патенце" ще оживее на сцената на видинския куклен театър. Своя оригинален прочит на любимата приказка от Ханс Кристиян Андерсен ще представи Никола Стоянов. Това е режисьорският дебют в кукления театър на популярния кино и театрален актьор. "Видинската публика ще я изненадаме с нашето различно грозно патенце. Един много симпатичен..

публикувано на 25.04.24 в 11:28