Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излезе книга за магията на българския фолклор

Снимка: фондация „Живите български корени“

Змейове, самодиви, караконджули и други митични същества оживяват в дебютната книга на Жасмина Бушева - Кацарска "Как се раждат самодивите". В нея са събрани разкази на фолклорна тематика и богата информация за български народни вярвания, обреди и легенди. 

Жасмина Бушева е родена в град Брегово. След това животът я отвежда в Краков, Велико Търново, Станфорд, София, Лондон, Перник, Видин. Завършила е славянска филология. Издава дебютната си книга в началото на годината. Първият разказ в нея - "Как се раждат самодивите", се появява на Благовец, а книгата - на Богоявление:

"Любовта към българския фолклор е нещо, което е закодирано в мен. Аз съм израснала в такава среда, моята баба и майка са учителки. Баба ми беше дълги години учителка в детската градина в град Брегово и аз дори бях в нейната група, тя ме отгледа в детската градина. Всъщност за мен детската градина и дома ми бяха почти едно и също място. През цялото време аз живеех в света на приказките... Една нощ просто сънувах един сън, който ме вдъхнови толкова много, че на сутринта станах и започнах да пиша. Написах първата част на разказа "Как се раждат самодивите " точно за 2 часа. Случайно погледнах календара и си казах: О, ами то е Благовец, Благовец е минал наскоро, ние се намираме точно в самодивско време, защото самодивите навлизат в нашия свят точно след Благовец..."

Един от разказите си Жасмина Бушева е посветила на живата вода:
 
"Какво е жива вода всъщност, как тя действа и какво представлява изцелението - дали е само душевно състояние или само физическо, или и двете. Мисля, че ще е интересно на читателите. Аз вярвам, че съществува жива вода. Отделен е въпросът в каква форма съществува тази жива вода и какво всъщност е живата вода..."

За магията, сътворена от Жасмина Бушева, допринасят редакторът Антоанета Бонева, Теменужка Милева, която е автор на художественото оформление, Гергана Шопска, графика и илюстрация и фотографът Петър Петров. Кадрите за кориците са заснети във Врачанския Балкан. За тях на самодивско хоро се хващат Жаклин Петрова, Десислава Димитрова и Виктория Исаева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00