Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Паметна плоча на проф. д-р Младенов откриват в Ново село

книгата на проф Младенов
Снимка: радио Видин

Паметна плоча на проф. д-р Максим Младенов ще бъде открита в Ново село на 11 майВ центъра на селото  е издигнат  паметник на новоселските народни будители. До скоро там стояха две имена. Първото е на арх. Илия Попов, дарил на Ново село две култови сгради - читалището и часовниковата кула, които днес са паметници на културата. Второто е на Софрони Ангелоев - виден  диригент, създал няколко хора за школувано пеене във Видин, Белоградчик и Ново село, събрал и запазил новоселския песенен фолклор, който още се пее и предава в читалището. На 11 май - деня, в който църквата чества паметта на двамата братя Кирил и Методий в Ново село към имената на паметната плоча при читалището ще бъде изписано още едно име - това  на проф. д-р Максим Младенов, човекът, събрал и оставил за поколенията уникалния новоселски говор с неговата граматика, фонетика, морфология и пълен речник в своя труд "Говорът на Ново село, Видинско. Принос към проблема за смесените говори". Изследването е издадено от БАН през 1969 г.


Максим Младенов е роден в Ново село през 1930 година. Вероятно особеностите на новоселския  говор, който обогатява езика на малка България, го насочва към голямата задача да се изработи "Български диалектен атлас". Неговият принос е участието му в колектив, който издава  първия том, посветен на Югоизточна България през 1964 г. и втория том, посветен на Североизточна България през 1966 г. Проф. д-р Младенов проучва ихтиманския говор  и издава два научни труда, посветени на него. Но благодарение на богатата библиотека на арх. Илия Попов, подарена на новоселското читалище, още  в ранни години той попада на изследването на друг бележит български езиковед акад. Стефан Младенов върху новоселския говор. В своя труд, преиздаден през 2010 г. по инициатива и с помощта на фондация "Бъдеще за Ново село", НЧ "Земеделец-1874" и Община Ново село, проф. д-р Максим Младенов развива и обогатява началото, поставено от акад. Младенов. В предговора към книгата  проф. д-р Стойков от СУ "Климент Охридски" пише: "Народните говори във Видинския край се отличават със значително разнообразие... По-особено място заема говорът на Ново село, който с ред свои черти се отличава от всички останали български говори и е уникален в българската езикова територия“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе във Видин

Двудневен фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе тази събота и неделя, 20-и и 21 април, пред средновековния замък "Баба Вида" във Видин . Той се осъществява от Сдружение "Клуб за семейно спортуване и приключения "Семеен спорт". За участие са поканени местни занаятчии, производители на вина, ще има кулинарна изложба, изложение на оръжия,..

публикувано на 19.04.24 в 15:48

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови . И не случайно то се казва Арти , което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор , черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова..

публикувано на 19.04.24 в 14:30

Ема Величкова: Животът трябва да е шарен, професията също

Срещата ни с Ема Величкова е и билетът за шарения  ѝ свят, в който ни допусна. С нейните изключително талантливи ръце, тя създава не само изкуство, не само формички за сладки. С дизайните си тя разказва истории за радост и веселие, които впоследствие преливат в нежност и вкус. Нейната личност се отразява във всяка нейна изработка -..

публикувано на 19.04.24 в 14:00

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори ако..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30

Майстори на баницата отново се събират в Крушовица

Фестивал на баницата организират за поредна година в Крушовица, община Мизия. Четвъртото издание на проявата "Да завием баница" ще се проведе на 20 април, събота, на площад "Проф. д-р Иван Митев" в селото. Майстори на кулинарното изкушение от цялата страна ще могат да демонстрират своите умения в четири категории за най-добра баница - солена,..

публикувано на 18.04.24 в 14:00