Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Библиотекарите вече не са само пазители на писаното слово

Снимка: Радио ВИДИН

Надпис над входа на една древна библиотека гласи "Тук мъртвите отварят очите на живите". Днешните библиотеки, въпреки, че доста се различават от своите предшественици, където книгите са били вързани с вериги и достъпни за малцина избрани. Все пак имат и много общо - продължават да са хранителници на писаното слово, на човешката памет и култура. С промяната на библиотеките се променят и библиотекарите. 

За Димитрина Борисова, библиотекар и дългогодишен директор на библиотеката в Монтана, библиотечната професия не е любов от пръв поглед, както казва самата тя, баща й я е насочил, а тя впоследствие разбрала, че това е нейното призвание. Днес, години след като се е пенсионирала, тя обича да посещава библиотеката:

"... Библиотеката е един жив организъм. Той се развива така, както и живота ни... Днешните библиотеки са съвременни центрове за информация, технологии... Това е една аристократична професия в най-добрия смисъл на думата. Човек открива световете във всички области  на изкуството, на науката, на техниката. Нещо, което ти отваря един широк поглед върху живота... Библиотеките се промениха, а с тях и библиотекарите. Ние отворихме широко вратите на библиотеката за културна дейност, за новите технологии.'

Дима, както я наричат приятелите пожелава на себе си здраве и много добри приятели, а на своите колеги:

"Все така да се дръзновени, все така да са отзивчиви! Да се отдават с цялата си любов на читателите и на професията."

Людмила Георгиева е последна година студентка в Софийския университет и едно от последните попълнения на видинската регионална библиотека, където работи в Детски отдел. За Люси професията ѝ е сбъдната мечта, разбрала, че библиотеката е нейното място още като дете. Тя вярва, че професията има място и в бъдеще:

"Мисля, че миналото и бъдещето много добре се съчетават в тази професия... Много неща се променят, но остава това, че сме пазители на едно съкровище. То и трябва да се съхранява, и да се разпространява и ако можем да запалим светлината в очите на читателите и се надявам, че го правим всъщност... На моите колеги на първо място пожелавам да са здрави! Никога да не угасва огъня в тях, за да могат да запалят всички и нека да гори във всички читатели огъня на знанието. Нека да идват тук и да получават светлина! Нека да е светло!"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Всяко благо е от Бога – нека се научим да го ценим

Шестата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Господ Иисус Христос винаги снизхожда към немощите на човеците, независимо кои са, какви са и дори от каква вяра са. "И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: Дерзай, чедо, прощават ти се греховете!" /Мат: 9-2/ В днешното евангелско..

публикувано на 04.08.24 в 08:00

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14

Галина Георгиева от Видин и нейните разностранни интереси

В "Хоби, професия" днес ви срещам с една много дейна и широко скроена дама- видинчанката Галина Георгиева. Тя е на 75 години, спомня си за многото културни дейности, в които тя се включва от малка, продължава и като голяма, а днес се опитва да не пропуска нито едно културно събитие във Видин.  От дете има интерес към много неща - пеене:..

публикувано на 02.08.24 в 15:00

В Ослен Криводол се подготвят за фестивала "Ослен Фест - селски Ренесанс"

Село Ослен Криводол се подготвя за  третия фестивал "Ослен Фест - селски Ренесанс". В четирите дни от 22 до 25 август организаторите предвиждат множество дейности и събития, насочени към съживяване на българското село като специално внимание се  на доброволчеството. Фестивалът е добър повод за среща със съмишленици и приятели, като програмата има..

публикувано на 02.08.24 в 14:10

С "Тоска" се открива деветото издание на "Опера на върховете" в Белоградчик

За девета поредна година Белоградчишките скали ще се превърнат в оперна сцена и ще посрещнат световно известни артисти. Седем постановки ще бъдат представени на започващия днес фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали", каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.   "Започваме с огромна увереност и благодарност за..

публикувано на 02.08.24 в 11:15

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в " Земята, която ни храни " отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов , представител на Софийската стокова борса в Монтана.  Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се..

публикувано на 01.08.24 в 18:30