За 92-ма потребители в община Белоградчик е осигурена патронажна грижа с нов социален проект по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", който ще се изпълнява от местните власти. Ще бъдат предоставени интегрирани социално-здравни услуги за лица с увреждания и лица в риск, във връзка с ограничаване разпространението и преодоляване на последиците от COVID-19. Основната цел е да се осигури патронажна подкрепа за възрастни хора и лица с увреждания чрез услуги в домашна среда, както и подкрепа за адаптиране на социалните услуги, делегирани от държавата дейности във връзка с разпространението на COVID-19.
Две са основните дейности. Първата е насочена към представяне на почасови мобилни здравно - социални услуги на нуждаещите се лица с увреждания и възрастни хора, като предоставяне на психологическа подкрепа и консултиране, както и доставка на храна, хранителни продукти и продукти от първа необходимост, включително и лекарства, заплащане на битови сметки, заявяване и получаване на административни услуги. Осигурен е и транспорт на персонала, предоставящ патронажни грижи, както и лични предпазни средства.
Патронажните грижи вече се предоставят на 25 потребителите за период от 12 месеца. В обслужващия екип има медицински специалист, сътрудник - социална работа, двама домашни помощници и един снабдител. Психолог ще осъществява подкрепа на потребителите, както и супервизия на персонала.
Втората дейност обхваща две направления. Едното е въвеждане на мерки за дезинфекция на сграден фонд на социалните услуги, делегирани от държавата дейност и тестване на персонала и на потребителите на социалните услуги за COVID-19. На територията на общината функционират шест социални услуги делегирани от държавата дейност, с общ капацитет 92 места.
Щатният персонал служители, на който ще бъде осигурена подкрепа чрез проектните дейности, е 59 щатни бройки, които са заети от 66 лица. По проекта са назначени допълнителни служители - новонаети, които да окажат подкрепа на социалните услуги в създалата се безпрецедентна ситуация с коронавируса, като основни дейности са вменени на лицата за дезинфекция и хигиена на услугите.
Бюджетът по проекта е над 276 000 лева. Дейностите ще се изпълняват до 30 април следващата година.
Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..
Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..
Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..
Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..
До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..
Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..
На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ. 20 години..