Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба за 100 години Каменоделна гимназия в Кунино

По повод 100 години от своето създаване Професионалната гимназия по каменообработване в село Кунино, община Роман, подреди представителна изложба в град Мездра. Събитието е част от програмата на 47-мите Празници на културата "Мездра- май".


Експозицията включва 8 скулптурни творби от мрамор, варовик, пясъчник и технически камък, дело на бивши и настоящи възпитаници на учебното заведение: "Мадона Медичи" и "Хермес" (от фонда на училището), "Ваза"/ Дарин Ганчев, "Борба"/ Румен Барфончовски, "Заек"/ Кристиян Димчовски, "Сън"/ Валерий Ганчев, "Портрет на Сара"/ Цветомир Христов и "Българка"/ Иванка Тодорова.


"Благодаря на Община Мездра, че за пореден път ни предоставя възможност да покажем произведения на наши ученици и по този начин да предизвикаме интерес у младите хора към изящните изкуства, каза при откриването на изложбата директорът на ПГ по каменообработване Яна Орлинова - "Това за нас е много голяма, важна подкрепа - подкрепа, от която имаме нужда… Надявам се да ви доставим естетическо удоволствие. Благодаря ви за присъствието - явно всички сме зажаднели за култура, зажаднели да бъдем заедно. Пожелавам на Община Мездра да се развива все така възходящо, пожелавам ви хубави Празници на културата!"


Кметът Иван Аспарухов подчерта, че пред общинското ръководство никога не е стоял на дневен ред въпросът за евентуалното преместване на каменоделното училище от Кунино в Мездра:


"Винаги можете да разчитате на нашето добро отношение и подкрепа от страна на хората, които управляват това подземно богатство на територията на общината - собствениците на кариери за добив на варовик... Нашите две съседни общини са свързани с много неща и едно от тях е именно каменоделството и обработката на тази природна суровина.“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 18 март 2025 година

Протест срещу насилието над животни под всякаква форма се проведе във Видин.  В протеста се включиха неправителствената организация от "Четирикраки ангели", както  и местното дружество "Добрина, хуманност и състрадание". Един месец след първия бойкот на супермаркетите на 13 февруари, организаторите от шест граждански организации и обществени лица..

публикувано на 18.03.25 в 18:00

Ресторантьори излизат на протест в Монтана

Собственици на ресторанти и заведения от Монтана излизат на мирен протест утре. Желанието им е ДДС-то да остане 9%, а не 20. Протестиращите ще изразят недоволството си, като ще преминат с автомобили по улиците на града. Шествието ще тръгне в 15 часа от парк "Огоста", ще продължи по централните улици, и ще завърши на кръстовището с кръгово движение на..

публикувано на 18.03.25 в 17:25

Ремонтират ключови спортни обекти във Видин

От Община Видин обявиха мерки за енергийна ефективност на "Гребна база" и сградата на стадион "Георги Бенковски" в града. Обектите ще бъдат ремонтирани по Механизма за възстановяване и устойчивост. Сумата за стадиона е близо 1 милион и 786 хиляди лева, обясни заместник кметът Румен Лилов: "Топлоизолация на фасадни стени на покрив, смяна на..

публикувано на 18.03.25 в 15:48

Близо 100 пътни нарушения за седмица отчетоха във Видинско

94 нарушения от шофьори и пътници констатираха в област Видин при едноседмична операция по линия на Roadpol, съобщават от полицията. В дните от 10 до 16 март екипи на полицията са проверили 1513 моторни превозни средства.  Проверките са били фокусирани върху използването на обезопасителни средства от водачите и пътниците в МПС. Без поставен..

публикувано на 18.03.25 в 15:28
Румен Младенов, директор на Инспекцията по труда във Враца

Пострадалите при трудова злополука във Враца са били без трудови договори

Сръбските работници, които пострадаха вчера при тежка трудова злополука в завод във Враца, са били без трудови договори, показват първите резултати от проверката на Инспекцията по труда. Те   са били в кабината на вишка, за да демонтират стелажи, високи над 10 метра. Двама сръбски работници са пострадали тежко при трудова злополука във Враца..

публикувано на 18.03.25 в 14:10

Иззеха автомобил на дрогиран водач във Враца

Лек автомобил, управляван от дрогиран водач, е иззет във Враца, съобщават от полицията. При извършена проверка, 34-годишен шофьор на лек автомобил от Бяла Слатина е дал положителен резултат за няколко наркотични вещества. Пробата с техническо средство отчела употребата на кокаин, канабис, амфетамин, метадон. Автомобилът е иззет. Образувано е бързо..

публикувано на 18.03.25 в 11:00

Видински математици се класираха за Националния кръг на олимпиада

Трима ученици на Видинската математическа гимназия "Екзарх Антим I" са допуснати до Националния кръг на олимпиадата по английски език, съобщават от училището. В трета състезателна група (X клас) са класирани двама ученици на Ивета Ангелова - Денислав Йонов, който влиза във финалния кръг с четвърти резултат в страната (94 точки), и Йоанна Йончева с..

публикувано на 18.03.25 в 10:45