Държавите от ЕС работят по своите планове за възстановяване и устойчивост, за да получат достъп до средствата в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост. Това обясни Цветелина Пенкова, евродепутат от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, член на Комисиите по бюджетен контрол и регионално развитие:
"Основните акценти, върху които ние трябва да се фокусираме, аз бих ги определила като три. Проекти и инвестиции в областта на развитието на зелена икономика, проекти за развитието на иновации и технологии, и проекти, които биха подпомогнали прехода, който предстои на пазара на труда.
В първата посока- на зелена икономика, това значи, че ние трябва да помислим за начини, по които да се развива водородната икономика, защото този преход започва и вече предстои. Ние трябва да помислим за всякакви източници на алтернативна енергетика и какви проекти биха могли да се финансират в тази сфера. Има страшно много малки и средни предприятия в България, които работят именно в тази посока. Секторът е наличен и го има в България и той се ръководи предимно от млади предприемачи."
Това е един от начините, чрез този план, да бъдат подпомогнати младите хора, за да намерят възможности и желание за реализация в България, смята Пенкова:
"На второ място- иновации и технологии. Нашата държава може да се възползва от една уникална възможност, защото кадровият потенциал в развитието на информационните технологии определено е наличен в страната. Това е една възможност на държавата и Европа като цяло да подпомогне развитието в тази посока и да даде причина на тези хора да разработват своите проекти в страната ни, защото до този момент, когато има някаква разработка на ниво нови технологии в каквато и да е сфера, обикновено за жалост финансирането на тези проекти идва от чужбина."
И третата задача- държавата да преструктурира пазара на труда:
"Предстоят много промени в тази област, включително и последните 18 месеца ни показаха, че вероятно начинът на работа и обучение ще претърпят много промени с навлизането и на цифровите технологии, и с навлизането на по-гъвкавите форми както на работно време, така и на месторабота. Но ключова, която според мен трябва да започне още сега, освен промените в законодателството, които ще настанат следствие на тези промени, е по какъв начин ние да заложим на обучение и преквалификация на работещите в момента... Тук трябва да се говори за доста мащабни конкретни проекти- как, къде и какво трябва да се случи в тази посока.
Според мен, ако ние на тези три направления заложим, то бихме могли да се възползваме до един сериозен етап и тези средства ще имат отражение върху българската икономика и общество."
Планът е възможност за подобряване на живота и в Северозапада, смята Сабрина Калъчова, от Информационен център "Европа Директно - Видин“:
"Засега няма кой знае какъв регионален и местен фокус. Ние очакваме в него да има възможности за развитие на региона и възможности от тази ситуация, в която се намираме на безработица и на икономическа криза, да бъде преодоляна и се поемат достатъчно мерки в регионален мащаб."
Фондът за възстановяване или т.нар. Следващо поколение ЕС е с бюджет от 750 милиарда евро за заеми и безвъзмездни средства в подкрепа на реформите и инвестициите на държавите от ЕС. Помощта ще дойде на база на националните планове за възстановяване и устойчивост. България може да получи до 12 милиарда евро.
Актьорът Владимир Зомбори като Зоро в едноименния мюзикъл е един от акцентите в музикалната програма това лято сред Белоградчишките скали . Спектакълът е на Държавна опера Русе , която ще продължи традицията на оперния фестивал , създаден преди 10 години от Софийската опера и балет. Директорът на Русенската опера Пламен Бейков определи това като..
Една от най-известитнте и обичани творби в света на операта - "Прилепът", ще бъде представена на сцената във Видин. Спектакълът е част от програмата на фестивала "Летни музикални празници" , които ще се проведат от 8-и до 12 юли. "Магията на операта" и "Звездите на оперетата" са другите две заглавия в афиша на събитието, обясни оперната прима,..
Националният фолклорен събор "Леденика" отново ще изпълни три дни - 20, 21 и 22 юни, с настроение, много песни и танци. За пореден път ще бъде пресъздадена автентична северняшка сватба, както и още редица други събития, каза Радосвета Крумова от отдел "Култура" на Община Враца. "Тази година нашият празник, защото ние наричаме този Национален..
Видинската математическа гимназия е сред десетте учебни заведения в страната с най-висок резултат на Държавния зрелостен изпит (ДЗИ) по математика тази година. Деветима са математиците, които имат отлични оценки на ДЗИ по математика. Това са Слав Славов със 100 точки, Николай Евгениев с 99 точки, Теодор Витанов с 94 точки, Иван Владимиров..
Съвсем наскоро попаднах на една публикация в социалните мрежи, която наистина грабна вниманието ми и си казах: "Това просто трябва да бъде разказано!". Става дума за едно изключително романтично и оригинално предложение за брак, направено от видинчанина Георги Стоянов към неговата любима Катрин Челиева . Историята им е като взета от филм -..
Дарин Ганчев е творец от Мездра, който се включва със своя проект "Дефиле" в Деветия симпозиум по скулптура „Мездра 2025“. Темата на форума тази година е „Искърски пространства“. Дарин Ганчев е завършил Професионалната гимназия по каменообработване в село Кунино и Националната художествена академия. Днес е преподавател в училището, на което е..
Магдалена Младенова, зрелостничка на ППМГ "Екзарх Антим Първи" във Видин, учила специалност "Софтуерни и хардуерни науки", получи оценка 6.00 на държавния зрелостен изпит по български език и литература. За нея познаването на българския език и литература е важно, защото е средство за духовно израстване и представя и днес актуални теми и проблеми...