Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои трябва да са основните акценти в националния ни План за възстановяване и устойчивост

Доклад ЕК о состоянии данного государства
Снимка: Архив

Бюджетът на ЕС за периода 2021-2027, съчетан със Следващо поколение ЕС / NextGenerationEU/ - временния инструмент за стимулиране на възстановяването, ще бъде най-големият пакет от стимули, финансиран някога от бюджета на ЕС. Как България ще се включи в усвояването на средствата и в какви области трябва да работи, за да получи средствата чрез Планът за възстановяване и устойчивост?

Възстановяването на Европа след COVID-19 ще бъде подпомогнато с общо 1,8 трилиона евро. Това ще бъде една по-екологична, по-цифрова и по-устойчива Европа. В новия дългосрочен бюджет ще бъдат подсилени механизмите за гъвкавост, за да се гарантира, че той разполага с капацитет за посрещане на непредвидени нужди. Този бюджет е подходящ не само за настоящето, но и за неизвестностите, които крие бъдещето.

Целта е да се смекчат икономическите и социалните последици от пандемията от коронавирус и да се повишат устойчивостта, издръжливостта и подготвеността на европейските икономики и общества за предизвикателствата и възможностите на екологичния и цифровия преход.

Държавите от ЕС работят по своите планове за възстановяване и устойчивост, за да получат достъп до средствата в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост. Това обясни Цветелина Пенкова, евродепутат от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, член на Комисиите по бюджетен контрол и регионално развитие:

"Основните акценти, върху които ние трябва да се фокусираме, аз бих ги определила като три. Проекти и инвестиции в областта на развитието на зелена икономика, проекти за развитието на иновации и технологии, и проекти, които биха подпомогнали прехода, който предстои на пазара на труда.

В първата посока- на зелена икономика, това значи, че ние трябва да помислим за начини, по които да се развива водородната икономика, защото този преход започва и вече предстои. Ние трябва да помислим за всякакви източници на алтернативна енергетика и какви проекти биха могли да се финансират в тази сфера. Има страшно много малки и средни предприятия в България, които работят именно в тази посока. Секторът е наличен и го има в България и той се ръководи предимно от млади предприемачи."

Това е един от начините, чрез този план, да бъдат подпомогнати младите хора, за да намерят възможности и желание за реализация в България, смята Пенкова:

"На второ място- иновации и технологии. Нашата държава може да се възползва от една уникална възможност, защото кадровият потенциал в развитието на информационните технологии определено е наличен в страната. Това е една възможност на държавата и Европа като цяло да подпомогне развитието в тази посока и да даде причина на тези хора да разработват своите проекти в страната ни, защото до този момент, когато има някаква разработка на ниво нови технологии в каквато и да е сфера, обикновено за жалост финансирането на тези проекти идва от чужбина."

И третата задача- държавата да преструктурира пазара на труда:

"Предстоят много промени в тази област, включително и последните 18 месеца ни показаха, че вероятно начинът на работа и обучение ще претърпят много промени с навлизането и на цифровите технологии, и с навлизането на по-гъвкавите форми както на работно време, така и на месторабота. Но ключова, която според мен трябва да започне още сега, освен промените в законодателството, които ще настанат следствие на тези промени, е по какъв начин ние да заложим на обучение и преквалификация на работещите в момента... Тук трябва да се говори за доста мащабни конкретни проекти- как, къде и какво трябва да се случи в тази посока.
Според мен, ако ние на тези три направления заложим, то бихме могли да се възползваме до един сериозен етап и тези средства ще имат отражение върху българската икономика и общество."
 
Планът е възможност за подобряване на живота и в Северозапада, смята Сабрина Калъчова, от Информационен център "Европа Директно - Видин“:

"Засега няма кой знае какъв регионален и местен фокус. Ние очакваме в него да има възможности за развитие на региона и възможности от тази ситуация, в която се намираме на безработица и на икономическа криза, да бъде преодоляна и се поемат достатъчно мерки в регионален мащаб."
Фондът за възстановяване или т.нар. Следващо поколение ЕС е с бюджет от 750 милиарда евро за заеми и безвъзмездни средства в подкрепа на реформите и инвестициите на държавите от ЕС. Помощта ще дойде на база на националните планове за възстановяване и устойчивост. България може да получи до 12 милиарда евро.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 25 април 2024 слушаме сръбската блус китаристка и певица Ана Попович

Родена в семейството на блус китарист, на петнайсет взима китарата на баща си. Много скоро той осъзнава, че дъщеря му го превъзхожда многократно с таланта си. Ана завършва реномирани учебни заведения в западната ни съседка и в Холандия. Способностите и се изявяват на сцени по цял свят. Работи с големи имена сред музикантите и сред..

публикувано на 25.04.24 в 09:00

Дора и нейният сладък свят

Днес ще ви срещнем с една дама, с която отдавна искаме да ви запознаем. Тя е затвърдена като професионалист в нашия град, и не само, защото нейното име е познато в цялата страна. Става популярна с бисквитите, които рисува и декорира. Но преди да ви разкажем историята за професионалния път на Дора Любенова , ще ви запознаем с нейното минало...

публикувано на 24.04.24 в 17:00

Стартира онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца"

Онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца" организира Мариана Асенова, журналист, експерт в сферата на образованието, културата и природата. Тя е и създател на Горското школо "Великото навън".  За Мариана Асенова промяната в поведението и мисленето на родители и деца е мисия: "Всички деца се раждат будни, абсолютно съм уверена..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

Рахманинов в програмата на видинската Симфониета

Като екстремно изживяване диригентът Петър Димитров определи концерта на Симфониета Видин, който ще дирижира тази вечер. В програмата са включени произведения на Рахманинов, Пучини, Верди и Маскани. Солисти са тенорът Бойко Цветанов, сопраното Евгения Ралчева и пианистката Анелия Господинова. Концертът е предизвикателство за нас, каза..

публикувано на 24.04.24 в 14:00

По-малко ще са гласуващите в община Кула на 9 юни

Дванадесет са секционните избирателни комисии в община Кула за изборите на 9 юни, с една по-малко в град Кула заради намаляване на населението. Закрива се секционно избирателната комисия в бившата детска градина. Жителите на града ще могат да гласуват машинно и с хартиена бюлетина.  Четири са избирателните секции в Кула. Хората в селата ще..

публикувано на 24.04.24 в 09:00

Жителите в село Динково живеят в постоянен страх

В постоянен страх и стрес живеят хората в село Динково, община Ружинци. Пред екип на радио Видин х ората се оплакват от постоянните и неспиращи набези и кражби на техни съселяни.  Хората  не могат сами да се справят, страхуват се, тъй като повечето от тях живеят сами. Казват, че се обаждат в полицията, но полицаите идват,..

публикувано на 23.04.24 в 16:00

В жилищен блок "Янтра" 2 във Видин искат асфалт пред входа си

Хората от жилищен блок "Янтра" 2 във Видин очакват местната общинска управа да се справи с проблем, който от години няма решение. Искат да бъде асфалтирана улицата пред входа им. Казват, че в дъждовно време там се събира вода и всяко излизане от дома им се превръща в изпитание. Налага се с тухли и камъни да правят пътека, за да могат да..

публикувано на 23.04.24 в 14:13