Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Европейско пространство за образование- вариант за изграждането на зелена и цифрова Европа

Снимка: БГНЕС


Европейската комисия разработва редица инициативи, които ще увеличат приноса на образованието и обучението към възстановяването на ЕС от коронавирусната криза и ще спомогнат за изграждането на зелена и цифрова Европа. Инициативите са насочени към изграждането на Европейско пространство за образование, в което всички млади хора да могат да се възползват от най-доброто образование и обучение и да намират работа в цяла Европа. 

Европейското пространство за образование трябва да бъде постигнато до 2025 г., затова и Комисията предлага нови инициативи, повече инвестиции и по-силно сътрудничество на държавите членки, за да се помогне на всички европейци, независимо от възрастта им, да се възползват от богатите възможности за образование и обучение, предлагани от ЕС. Комисията прие и нов План за действие в областта на цифровото образование, който отразява поуките, извлечени от коронавирусната криза, и полага основите на високоефективна екосистема за цифрово образование, която позволява да се придобият по-добри цифрови умения, необходими за цифровата трансформация.

Евродепутатите отчитат, че темата за образованието и европейските възможности заслужават особено внимание, защото добрата база за образование и качеството на образованието са основа не само на икономическия, но и на обществения напредък в Европа, а образованието е само едно от средствата за повече шансове и по-голямо равенство в обществото. Възможностите за постигане на европейско пространство на образование бяха обсъдени на заседание на Комисията по култура и образование през март. Всички  държави членки трябва да участват активно, и заедно да определим обхвата на европейското пространство на образованието, посочи  докладчикът Михаела Шойдрова- Чехия, Група на Европейската народна партия (Християндемократи):

"Качественото образование е от ключово значение за успешното съществуване на справедливия и цифровия преход. Качественото обучение винаги носи плодове и печалба, не може да фалира. Да си спомним колко е добро сътрудничеството между европейските университети, което на практика съществува почти от средните векове.... Въпросът е какво образование и какво пространство искаме да имаме ние като парламент. Европейското пространство за образование има нужда от една рамка за осъществяване и набор от препоръки, които трябва да бъдат изпълнени... Срокът 2025 година е прекалено амбициозен за постигане на всички тези цели. Необходимо е държавите членки да участват активно, трябва заедно да определим обхвата на европейското пространство на образованието. Трябва да се отчетат резултатите от мобилността, оттеглянето на Обединеното кралство и резултатите на програмите за образование, с които разполагаме- като Еразъм и други. Искаме да постигнем едни общи цели, но същевременно да отчитаме спецификите и историята на всяка държава членка. Цифровото образование и международното му измерение трябва да бъдат част от цялостното образование, трябва да се наблегне и на професионалното образование, на обучението по време на целия живот..."

Една от най-успешните инициативи на Европейския съюз в областта на образованието е програма "Еразъм +", която обхваща всички сектори на образованието и обучението - от образованието в ранна детска възраст и училищното образование, до професионалното обучение, висшето образование, ученето за възрастни през целия живот. 26 милиарда евро е бюджетът на новата програма "Еразъм+" за периода 2021-2027 г. Особено по време на пандемия, образованието се нуждае от стратегически инвестиции, коментира българският еврокомисар Мария Габриел:

"Учителите показаха невероятна мобилизация, творчество и иновации за това- да помогнат на децата ни да останат в образователния процес. Междувременно стана ясно, че има нужда да намерим правилния баланс между това- да използваме доброто от технологиите, но и да не позволяваме те да заместят ролята, която само учителят трябва  да има. Затова и силен бюджет за програма "Еразъм +"  за първи път 26 милиарда евро означава почти двойно увеличение на програмата, което за мен автоматично означава повече възможности с виртуална мобилност, повече обучения за учителите, за да могат те с новите технологии да продължат да правят чудеса и да стимулират децата ни да показват своите таланти, означават и много повече възможности за европейските университетски алианси, които да ни позволят да изградим едно висше образование, адаптирано към своето време и с поглед към бъдещето, така че да подготвя млади хора, които да разполагат с достатъчно знания, умения и гъвкавост, за да намират своята перспектива и реализация на пазара на труда."

В съобщение на Европейската комисия се посочва, че всички държави от ЕС имат интерес да се използва изцяло потенциалът на образованието и културата като движещи сили за създаването на работни места, постигането на икономически растеж и подобряването на социалното сближаване, както и като средство за досег до европейската идентичност в цялото ѝ многообразие. 

Посочват се средствата и етапите за изграждане на европейско пространство за образование, валидно за  целия ЕС. Идеята е престоите в чужбина с учебна цел да се превърнат в норма; квалификациите за средно и висше образование да се признават навсякъде в ЕС; владеенето на два езика в допълнение към майчиния език да се превърне в стандарт. Всеки трябва да има достъп до висококачествено образование, независимо от социално-икономическия си произход, а хората да имат силно чувство за европейска идентичност, както и за културното наследство на Европа и нейното многообразие.

За изграждане на европейско пространство за образование Комисията представи първи пакет от мерки, насочени към: ключовите компетентности за учене през целия живот; цифровите умения; общите ценности и приобщаващото образование. Комисията отчита, че за изграждане на по-силна Европа трябва да се заложи на инициативи, с които подчертава ключовата роля на образованието, младежта и културата в изграждането на бъдещето на Европа.

Визията на Комисията за изграждане на европейско пространство за образование обхваща разширена програма "Еразъм+“; амбициозна рамка за европейско политическо сътрудничество в областта на образованието и обучението; подкрепа на реформите в държавите членки чрез по-целенасочено използване на европейските фондове. Описани са и текущите инициативи за учредяване на европейски университети и създаване на европейска студентска карта. Този пакет от инициативи включва предложения за препоръки на Съвета за образование и грижи в ранна детска възраст; автоматично взаимно признаване на дипломи и периоди на обучение в чужбина; подобряване на преподаването и изучаването на езици. 

Европейското пространство за образование е свързано и с Плана за възстановяване и дългосрочния бюджет на Европейския съюз за 2021-2027 г. В този контекст предлаганият План за действие в областта на цифровото образование заема централно място в усилията на Комисията да подкрепи цифровия преход в Европа. 

Планът за действие в областта на цифровото образование очертава визията на Европейската комисия за висококачествено, приобщаващо и достъпно цифрово образование в Европа. В него се призовава за действия за по-тясно сътрудничество на европейско равнище за извличане на поуки от кризата с COVID-19, по време на която технологиите се използват в широк мащаб, както и приспособяване на системите за образование и обучение към цифровата ера. Новият план за действие има два стратегически приоритета- да се насърчи развитието на високоефективна екосистема за цифрово образование, както и да се подобрят цифровите умения и компетентности, необходими за цифровата трансформация. Срокът на действие на новия план е до 2027 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00