Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колоездене за здрав дух в здраво тяло

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН




В Световния ден на велосипеда обръщаме внимание на ползата от едно от най-евтините транспортни средства. Денят се отбелязва от 2018 г. с резолюция на Общото събрание на ООН от 12 април 2018 г. Целта е да се подчертае и увеличи използването на велосипеда като средство за насърчаване на устойчивото развитие, физическото възпитание на децата и младите хора, насърчаване на здравето, толерантността, взаимното разбирателство, социалното включване и културата на мира. 
Велосипедът е едно от най-евтините, здравословни и екологични средства за транспорт, като използването му опазва околната среда и поддържа колоездачите в отлична форма. 

Валери Никофоров е художник от Видин и е от хората, които почти не се разделят с колелото си. :

"Така се стекоха обстоятелствата, че от малък, от дете съм започнал да карам колело. Това е било много, много отдавна, това е било преди повече от 60 години. След това, като завърших Академията, се прибрах по разпределение във Видин и най ми беше удобно и приятно да се движа с колело. Тъй се случи, че майка и татко бяха в Сърбия, и ми купиха едно колело, и така започнах да се придвижвам в нашия прекрасен град - равнинен - това не е Търново или Белоградчик, където не можеш да караш колело. Вече по-късно, по препоръка на проф. Шейтанов, в София бях при него на преглед, и той ми каза така: младеж, на теб са ти износени ставите и ти трябва да караш колело, за да не натоварваш ставите с тежестта на тялото, хем да има движение на двете коленни стави, хем да не ги натоварваш с тежестта си, хем ще спортуваш."


Какви са ползите за нашето здраве и организъм от честото каране на колело и може ли прекомерното каране да ни навреди, попитахме Петър Петров - кинезитерапевт с дългогодишна практика. 

"Ползите са много - като се започне от най-желаното от много хора - да отслабнем, което води към себе си и много други ползи. Подобрява се сърдечно съдовата система, намалява се риска от диабет, подобрява се движението на ставите, защото когато се движим, се отделя повече ставна течност, съответно намаляват болките в коленете, в глезените. Тук можем да добавим и социалния фактор - повишава се психоемоционалното състояние на хората, защото когато караш колело - от една страна - много хора го приемат като релаксиране, като бягство от натовареното ежедневие. В същото време се запознаваш с много нови хора, приятно ти е."


Макар да е спорно и мнозина да смятат, че това са фалшификации - чертеж с две колела, педали и верига, сътворен още през 1493 година от Леонардо да Винчи се счита за първият чертеж на велосипед. За възникването на велосипеда съществуват много и различни версии. Някои сведения сочат за изобретател на велосипеда немския майстор на карети Микаел Каслер, но първият патентован модел е дело на германеца Карл фон Драйе през 1818 година. Съвременния си вид колелото придобива в края на 20-ти век, когато са добавени пневматични гуми и скорости. Първообразът не е имал педали и колоездачът е трябвало да се придвижва с тласъци. Педалите са добавени към предното колело на велосипеда през 1861 година, а веригата- десет години по-късно. Първият български велосипед, наречен "паяк", е конструиран през 1880 г. от Гено Стоянов – Арабаджията, майстор-каруцар от Нова Загора.


Чуйте повече в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00

Започна лятното училище по народно пеене

За 15-а поредна година се организира лятно училище по народно пеене , майсторски клас, с преподавател проф. Светла Станилова.  Инициативата започна на 14 юли и ще продължи до 27 юли, като тази година вместо в Монтана ще бъде в град Априлци. Децата са 30 от цяла България, има и от чужбина, а двете седмици са изпълнени с много работа и..

публикувано на 16.07.24 в 13:00

ПАГ "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина е с обновена сграда

Професионална агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина приключи важен ремонт на първия и втория етаж на училището, който придава на сградата съвременна визия. С официално откриване завърши първият етап от ремонтните дейности.  Ремонтът се осъществява по проект "Обичам моето училище". Крайният етап на обновяването е..

публикувано на 16.07.24 в 12:00
Д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина

Кога скърцането със зъби е проблем

Скърцането със зъби се получава във всички възрастови групи, но ако при децата е нещо нормално, то при възрастните може да е проблем. Това каза лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни с какво е свързано то в различните възрастови групи.  "При децата от 1 до 2,5-3 години скърцането със зъби е нещо нормално, ако родителите го..

публикувано на 16.07.24 в 09:50

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

обновено на 16.07.24 в 09:47