Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Потенциалът на STEM образованието дискутират физици във Видин


От днес Видин е домакин на 49-тата Национална конференция по въпросите на обучението по физика, която е на тема "Физиката в STEM образованието в средните и във висшите училища". 

Физиците са гръбнакът на STEM образованието, отбеляза проф. Александър Драйшу, председател на Съюза на физиците, при откриването на научното събитие.

"Част от мотивацията тази конференция да бъде посветена на STEM обучението е, че все повече във физиката се задълбочава специализацията в конкретни направления, което значи, че специалистите навлизат все по-надълбоко, все повече в детайлите. Съвременните проблеми изискват сътрудничество на специалисти от различни области".

От утре започва деловата работа на конференцията, включваща различни доклади и сесии.

Програмата представи проф. Евгения Вълчева, зам. председател на Организационния комитет.

"Имаме две секции. В едната са доклади, посветени на STEM в средното образование. Концепцията, която отскоро се разработва у нас, тръгва именно от него. Имаме и секция висше образование, където колеги ще представят доклади. За последния ден е предвидена дискусия, темата е за модели за интегриране в STEM".

На STEM образованието се възлагат нови надежди да отвори вратите на училището към XXI век, защото съчетава в себе си науката, технологиите и математиката, посочи проф. Иван Лалов, който участва за 46-ти път на Националната конференция.

"Нещата са пряко свързани с интересите, с работните места на бъдещите граждани, които сега се учат и са ученици или студенти. Тази тематика трябва да се свърже с обучението по тези науки, което хем е традиционно, хем трябва да търси връзки като новости".

Идеята за STEM образование е продиктувано от изискванията и потребностите на пазара на труда в световен мащаб, обясни доцент Мая Гайдарова, преподавател във Физическия факултет.

"Това е пазар, променящ се бързо, имащ нужда от хора с нови компетентности, които се изграждат в нова образователна среда. Ние не сме в края на пътя, за да отчитаме резултати какво сме постигнали, ние сега започваме, в началото сме, маркираме пътя, по който може да се стигне до обединяваме на различни науки с цел учениците да придобият такива компетентности, които ще им позволят да бъдат конкурентни".

Най-важното в образованието са хората, разясни проф. Георги Райновски, декан на Физическия факултет на Софийския университет.

"Заниманията с природни науки нито са трудни, нито нямат перспектива. Физическият факултет, малко е известно, по всички класации е класиран като най-престижното учебно заведение в България".

В ролята на експериментатор в Конференцията участва учителят Наско Стаменов, преподавател по химия.

"Модерните проблеми на науката не са единично научни проблеми".

В Работилницата за деца и ученици, която ще се проведе утре в училище "Цар Симеон Велики" се включва и Никола Каравасилев, учител по физика в София.

"Малките деца имат две торби - едната е пълна с ентусиазъм и любопитство, а другатата е с бъдещите им знания. Децата са привлечени най-много от експеримента в науката. Това ще е нашата роля с г-н Стаменов утре. Ще покажем забавни неща: как можем да си направим светеща вода, как можем да видим с очите си магнитното поле на някое магнитче".

Не само ученици от Видин ще участват в Младежката сесия на конференцията, каза Пенка Лазарова.

"Тя включва три компонента: конкурс за есе "Великите открития във физиката през ХХ век". Ще дойдат две деца от София и едно от Свищов, другите са от Видин. Такива са обстоятелствата".

Младежката сесия започва от 8,30 часа утре, като за любителите на физиката, които желаят да проследят представянето на младите учени, ще бъде публикуван линк на сайта на Съюза на физиците в България. 

Над 70 физици от страната пристигнаха за участие в конференцията. 

Председател на Националния организационен комитет е проф. Вили Лилков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13

Логопеди с кампания за безплатни консултации

Кампания за безплатни консултации с водещи специалисти логопеди ще се проведе през март в цялата страна. Инициативата "Логопед с добро сърце" е организирана от платформата Логопедия.БГ по повод Европейския ден на логопедичната терапия - 6 март, който българските специалисти по речево развитие разпознават и като свой професионален празник. Кампанията..

публикувано на 12.02.25 в 15:34

Враца почита Мистер Сенко и магията, която завладя света

Да разнасяш главата си по целия свят, но не на раменете си, а под мишница, с виртуозност, с която в детските си години на сиротство и мизерия, за да оцелееш, като "гаврош" си продавал "лимонада и пасти" - това е история, в която си струва да се вгледаме. Зад илюзията на славата на почетния гражданин на Париж, София и родната Враца , признат по цял..

публикувано на 12.02.25 в 13:00

Климатичните промени и грижата за лозята

Промените на климата са все по-осезаеми през последните години. Свидетели сме на все по-големи горещини, все по-чести са и екстремни климатични явления- наводнения, бури, суши, градушки, екстремно високи температури. Всичко това изправя земеделците пред сериозни предизвикателства, най-вероятно ще  има и  негативно въздействие върху земеделието и..

публикувано на 11.02.25 в 17:30

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00