Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кулинарна дегустация на събора в Слана бара

Автор:
Снимка: Радио Видин

Традиционният ежегоден събор на видинското село Слана бара ще се проведе на 10-ти юни - Спасовден. Тази година с организацията са се заели кметският наместник Толя Йорданова и председателят на Читалище  "Съгласие -1936" с. Слана бара Емилия Върбанова. Празничната програма предвижда кулинарна изложба с дегустация, участие на Ансамбъла за народни песни и танци "Дунав" и Градският духов оркестър, разказа за Радио ВИДИН Емилия Върбанова:

"Съборът се провежда на Спасовден - такава е традицията, откъм 1900 година е започнало провеждането на събора на тази дата. Предполага се, че е имало жител на селото, който се е казвал Спас, направил си е курбан на тази дата и затова тази дата се отбелязва по този начин. В организацията сме се наели взаимно читалището с кметството - ще участват Ансамбъл за народни песни и танци "Дунав" и градски духов оркестър към Общински културен институт Видин. Програмата ще започне в 17 часа и след тях за настроение на жителите и гостите на селото ще вземе участие Антимовската духова музика".

Програмата включва и кулинарна изложба с дегустация, поясни още Емилия Върбанова:

"Не са местни храни - по желание е, волна програма сме оставили на всички участници. Предимно участие взимат танцьорките от танцов състав "Весели ритми" към читалището и от селото, от читалищното настоятелство. Разлепили сме плакати, гласност сме дали на събитието и който има желание - всеки може да участва. Това нещо ще бъде изложено на площада на селото и всеки ще има възможност да го види и да го опита... Няма предварително записване. В деня на събора ще бъдат подредени маси и всеки ще може да си донесе и да си представи своето кулинарно изкуство". 

Традиционния събор безспорно е празник за село Слана бара, това е и семеен празник казва 84 годишната баба Таска, която от дете, покрай баба си и майка си, участва в подготовката за събора. След това тя сама със съпруга си дядо Митко е подготвяла и посрещала гости, а сега ѝ помагат нейната дъщеря и внуци:


"Ние сме се събирали много през онова време, през дедо Тошовото време, тогава много хора ни гостуваха, ама сега няма така. От Дунавци мой пръв братовчед е идвал с каруцата всяка година... Манджи обезателно - ние сме си имали животни - овци, кози и сме си клали агне, обезателно за събора сме имали печено агне. И сърми сме правили с лозова шума - много хубави. Навремето, когато Митко работеше в Млекоцентрала, тогава много гости имахме, така ни гостуваха по много хора, ама после се намали така... Миналата година се отложи заради тази пандемия и нямаше събор... Сега сме купили агне, на доста добра цена, има си коляч тук, специалист - да го заколи, да го приготвим, да го печем. Ние сме си пекли - тук сме си имали фурна и моя баща тук от махалата е събирал и е пекъл на хората... Обезателно духова музика е имало тук и е имало хоро". 


Празничната програма започва на 10 юни точно в 17 часа на площада пред Читалище  "Съгласие -1936" - Слана бара. 

Повече чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

И през юли продължават преходите във "Врачански Балкан"

Два прехода организира през юли Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан". Единият е еднодневен и ще бъде на 7 юли, неделя, а другият е двудневен, на 20 и 21 юли.  "На 7 юли, неделя, преходът ще бъде от квартал "Бистрец" на град Враца до пещера Леденика и след това слизането през местността Тезеро до прохода Вратцата. Самият..

публикувано на 04.07.24 в 16:41
Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк

Търсят доброволци за наблюдения на лешояди

Фондация "Екообщност" е участник в международния проект "Живот за брадатия лешояд" от миналата година. Осем партниращи си организации от България, Румъния и Испания работят за възстановяване на лешоядите като вид. Фондация от Испания осигурява птиците, които ще бъдат реинтродуцирани в българската природа. Самият проект цели връщането в природата на..

публикувано на 04.07.24 в 16:27
Патриарх Даниил, тогава все още видински митрополит, по време на изкачването на връх Миджур.

Туристически водач за срещата си с бъдещия патриарх: Впечатли ме с държанието и словото си

При организираното традиционно масово изкачване на връх Миджур преди една година се включва Видинският митрополит Даниил тогава, сега български патриарх. На върха е и Красимир Танков от Монтана- водач на туристическа група . След избирането на митрополит Даниил за български патриарх споделя във Фейсбук снимки на негово светейшество от връх Миджур и..

публикувано на 04.07.24 в 16:23
Награди и кутия за дарения от Благотворителен футболен турнир

Благотворителен турнир за семействата на загинали служители на МВР организират във Видин

Турнир по футбол на малки врати с кауза ще се проведе на 6-и и 7 юли в град Видин. Организатор на турнира е Благомир Кънчев, председател на Спортен клуб "Видапол" при Областната дирекция на МВР, в който към момента членуват над 150 служители. Преди 4 години решихме да направим една благотворителна кауза, във връзка с колегата Пламен Вълков,..

публикувано на 04.07.24 в 15:05

Кога ще възстановят двупосочното движение по булеварда около Здравната каса във Видин

Затвореното пътно платно на видинския булевард "Панония" до Районната здравноосигурителна каса продължава да затруднява придвижването във Видин. Строителните дейности в района, свързани с реконструкцията на канализационния колектор на града, започнаха още миналата година . Заради тях движението в този участък, който се явява основен вход и..

публикувано на 04.07.24 в 15:00

Белоградчик иска песента "Нашият град" за свой химн

Легендарната група "Тангра" ще изнесе самостоятелен концерт в Белоградчик на 5 юли, на централния площад. Още през далечната 1981 година музикантите пристигат в града на скалите, за да запишат видеоклип към песента си "Нашият град ". Парчето се превръща в абсолютен хит за всички времена и своеобразна емблема на Белоградчик. 43 години по-късно тази..

публикувано на 04.07.24 в 15:00
Исторически музей - Белоградчик

Конкурс за въстанието в Северозапада предизвика сериозен интерес

Първият Национален конкурс "Храбростта на героите от лето 1850 в Северозападните български земи", организиран от Исторически музей - Белоградчик, привлече участници от цялата страна. Близо 30 творби са разгледани и оценени от журито общо за всичките категории и възрастови групи. Интересът към конкурса е важен за популяризиране на..

публикувано на 04.07.24 в 14:00