Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Тъпан бие, хоро се вие" за 12-и път във Флорентин

Тридневни празненства, изпълнени с музика, хора, кулинарни изненади и дегустации на вина очакват жителите на село Флорентин, община Ново село. Днес е традиционния събор на селото, който е свързан с християнския празник Спасовден. Храмов празник отбелязва и местната църква "Възнесение Господне". Тази година за първи път ще бъдат съчетани два празника. Заедно със събора на селото в петък и събота ще се проведе и 12-тото издание на фолклорния фестивал "Тъпан бие, хоро се вие". Обикновено той се провежда през месец август, но предвид това, че тогава е отпускарски сезон, от читалището във Флорентин са решили да го съчетаят със събора на селото, обясни Борислав Митрашков, председател на НЧ "Пробуда-1925".

"Тази година за първи път ще проведем фолклорния събор съвместно със събора на селото. Ще вземат участие групи от видинска област предимно. Това ще бъдат от село Капитановци, Косово, Ново село, Винарово, Ясен и град Видин. Танцов състав "Веселие" ще ни покаже своето творчество. Има лека промяна програмата, която сме обявили във фейсбук. Програмата, която ще се провежда в петък вечер е преместена за събота вечер, т.е. дегустациите и кулинарията ще бъдат в събота, където ще бъде кулминацията на нашето събитие. В петък ще има надиграване на хорото Шира, което е типично за нашия регион, а пък в събота ще направим надиграване на едно интересно влашко хорце, което се казва Алунелу. Понеже доста групи започнаха вече да играят това хоро и решихме, че ще направим едно такова надиграване, за да видим, коя група най-добре го е научила."

Самодейният състав към читалището във Флорентин ще представи автентични влашки хора, каза секретарят на читалището Симона Пенева, която води и репетициите на състава.

"От които ще бъде Кукуница, Алунелу, Шира. Хората са в петък, а за събота тракийски танц, пирински танц и шопско хоро. Носиите са типично автентично влашки. В единия ден ще бъдем с черни кадифени престилки отпред и отзад пак с кадифе, а втория ден ще бъдат с червени престилки отзад и отпред."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10