Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Планът за възстановяване - шанс за по-силна Европа след пандемията

Снимка: Радио Видин

Планът за възстановяване и устойчивост трябва да помогне на държавите членки на Европейския съюз да се справят с икономическите и социалните последици от пандемията от COVID-19. По него ще бъдат осигурени безвъзмездни средства и заеми в размер на 672,5 млрд. евро за финансиране на национални мерки. За да бъдат допустими за финансиране, националните планове за възстановяване и устойчивост трябва да се съсредоточат върху ключови области на политиката на ЕС. Приоритетите в Механизма за възстановяване, които трябва да направят Европа по-силна, посочи ръководителят на Бюрото на Европейския парламент в България Теодор Стойчев:

"Планът за възстановяване на Европа е един средносрочен проект на Европейската комисия, на Европейския парламент и на останалите институции, който до към 2026 година трябва да помогне на държавите членки, включително и на България, разбира се, да изградят една по-зелена, по-цифровизирана икономика, която да  може по-лесно да се справя с бъдещи предизвикателства  от типа на кризата с коронавируса, която преживяваме и в момента, като основната му цел при създаването беше да се преодолеят последствията от настоящата криза. Тези средства, които са 672 милиарда евро за този период, би трябвало не просто да се използват за обикновени бюджетни разходи,  а за инвестиции, съответно за провеждането на реформи в държавите. Основните приоритети са една по-зелена икономика,  дигитализация, така наречената цифрова трансформация, готовността за действия при криза и естествено политики, които са насочени към младите хора - към децата и към младежите, към намаляване на безработицата,  преодоляване на вътрешнорегионалните различия между държавите, така че Европейският съюз след пет години да бъде по-добре подготвен към бъдещи предизвикателства от типа на настоящата криза. "

Какви са възможностите, които България може да получи: 

"Очакваме и нашето правителство да подаде такъв план за оценка към Европейската комисия. Този процес на оценка ще бъде наблюдаван от Европейския парламент. България би могла да използва финансов ресурс в размер на над 6 милиарда евро безвъзмездно, т.е. грантове и  над 4,5 милиарда заеми, ако страната реши да премине към такива заеми с ниски лихви, които могат да се вземат чрез Европейската комисия."

Средствата ще бъдат на разположение за период от три години, като правителствата на държавите членки могат да искат до 13% предварително финансиране за своите планове за възстановяване. Държавите ще ги получат, ако спазват сроковете и изпълняват целите, заяви зам.-председателят на ЕНП Зигфрид Мурешан, член на работна група към Европейския парламент, която ще оценява националните планове за възстановяване и устойчивост.

Според представители на малкия бизнес във Видин, парите трябва да са насочени повече към хората. 

 Държавите от ЕС трябва да представят своите национални планове за възстановяване и устойчивост, в които да изложат своите програми за реформи.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33

Обучение в Равна помага за здравословен начин на живот

Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..

публикувано на 20.01.25 в 15:30

Младежки клуб в село Котеновци: Мечта, сбъдната с общи усилия

В монтанското село Котеновци вече има  младежки клуб – място, където младите хора могат да прекарват времето си, играейки на билярд, джаги, тенис на маса и дартс . Но това не е просто клуб, а истински пример за това как местната общност може да сбъдне мечта с общи усилия и ентусиазъм. Идеята за създаването на организацията идва от жители,..

публикувано на 20.01.25 в 15:20

Ученици от Раковица гостуваха за ромската Нова година в посолството на Австрия

Деца от Основно училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица поздравиха за ромската Нова година служителите в посолството на Австрия. Училището беше сред участниците в кампанията на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" "Василица: да възстановим мостовете по между ни", чиято цел е да покаже, че културата и традициите на..

публикувано на 20.01.25 в 09:50