Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Минков: Македонизмът е синоним на антибългаризъм

Снимка: Радио ВИДИН

Днес ще заседава Съветът на ЕС по общи въпроси. На него се очакваше да бъде одобрена преговорната рамка за членството на Република Северна Македония. Миналата седмица премиерът на западната ни съседка Зоран Заев бе на официално посещение у нас в опит да убеди държавното ни ръководство да направи компромис и да даде зелена светлина по пътя на Македония към ЕС. Българските власти обаче категорично обявиха, че това няма как да се случи, докато Република Северна Македония не промени антибългарската си политика. Въпреки международния натиск, българската позиция остава непроменена. Правителството реши, че позицията на България на заседанието, което ще се проведе в Люксембург, е придържане към "Декларацията на Народното събрание от 10 октомври 2019 г. и Рамковата позиция относно европейската перспектива на Република Северна Македония, приета от Министерския съвет на 9 октомври 2019 г.", а именно: "преговорната рамка за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС следва да съдържа необходимите гаранции по отношение на изпълнението на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г., каквито към момента не са налице."


"Има смекчаване на тона между двете страни. Изявленията, които направиха премиерите Янев и Заев след срещата в София, говорят за едно- стремеж към прагматизъм, към прагматизиране на диалога с цел да се постигне преодоляване на тази най-ниска възможна точка, в която в момента се намират нашите отношения. Разговорите в София са едно сериозно усилие за пробив в отровната атмосфера в двустранните ни отношения, не толкова като отношение между държавниците, колкото по отношение на обществените настроения, както в Северна Македония срещу България, така и сред голяма част от нашето общество по отношение на позициите, които зае Република Северна Македония и в крайна сметка си самозатвори пътя към тази правителствена конференция, която трябва да даде сигнал за начало на преговорите за присъединяване. Трябва да се знае, че ние не слагаме вето на приемането на Република Северна Македония в ЕС. Нейният прием в ЕС се подкрепя категорично, защото това е и стратегически интерес от страна на Република България. Ние обаче имаме основателни претенции към това доколко са изпълнени условията от страна на Република Северна Македония за начало на такъв преговорен процес. Важно е сега, на базата на прагматизма, а не на емоциите, да се види възможно ли е да се направи своеобразна "пътна карта", която да напълни със съдържание за съжаление останалия като лист хартия договор за добросъседство и приятелство, защото тук е един от ключовите проблеми- недействието на договора и, разбира се, очакваме корекция в публичното поведение на Република Северна Македония по отношение на България: на държавно ниво- злепоставянето на нашата страна с цел лобиране в полза на Северна Македония и друго, което е още по-важно, промяна в езика на омразата, който оформя тази отровна атмосфера по отношение на самото македонско общество. Българският премиер Янев каза нещо, което допълва заявеното от Заев, че не историците, а политиците трябва да решат спора между София и Скопие", коментира журналистът Мартин Минков, дългогодишен кореспондент на БНР в Скопие.

За да изясни спорните исторически въпроси, в договора за добросъседство, подписан през 2017 година, се предвиди създаването на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователните въпроси. Тази комисия до момента проведе 14 заседания, но резулатите са минимални. Последното заседание на българските и македонските експерти беше преди 10 дни. "Последните разговори показаха, че трудно можем да постигнем разбирателство. Искрено се надявам, че ако комисията работи като историческа и образователна, трябва да започне да се занимава с конкретните исторически анализи и събития, а не с политика." Toва заяви проф. Ангел Димитров, съпредседател на комисията.

"Комисията несъмнено е необходима, но тя беше абсолютно неправомерно натоварена и от двете страни с политически очаквания. Не бива да се подценява ролята на комисията. Тя трябва да бъде оставена да работи на спокойствие на база на научните факти. Друг е въпросът, че за българската страна фактите са свещени, а коментарите- свободни, македонската страна се придържа към обратния принцип- коментарите са свещени, а фактите имаме правото да интерпретираме както искаме. Докато не се успоредят подходите на двете страни на комисията, тя трудно ще осъществи напредък. Но ще има възможност да изчисти полека-лека тези исторически спорни въпроси, свързани с несъмнено общата история, която имаме с хората в Северна Македония. България не поставя под съмнение идентичността на хората в съвременна Северна Македония- те са такива, каквито се чувстват. Ние не им казваме какви са. С това много се спекулира. Много остро самото идване на Заев и неговата делегация в София се посреща от опозиционната и крайно националистическа от гледна точка на македонизма партия ВМРО-ДПМНЕ. Тя е флагманът и изразителят на македонизма. Македонизмът, като идеология, върху която е изградена, построена, възпитана съвременната национална идентичност от другата страна на границата, е синоним на антибългаризъм. Това е добре да се знае. Добре е да се направи сериозна корекция в политиката на македонската държава и нейния политически елит по отношение на това, че с "анти" идеология, с идеология, насочена срещу друг народ, място в съвременния Европейски съюз трудно може да се постигне", обясни още Мартин Минков.


Какво обаче е отношението на обикновените хора в Македония към българите? Наско Цанов е от Кула, Видинско, но от 6 години е женен за македонка и в момента живее в Струмица:

"Още преди шест години, когато се запознах със съпругата ми и се наложи да се запозная и с нейните близки, познати, роднини и т.н., отношението беше много хубаво и близко- сякаш сме се познавали от 100 години с тези хора. Регионът на Струмица обаче е по-близко географски до България. Струмица е на 47 километра от Петрич. До ден днешен отношението към мен е прекрасно. Като кажеш, че си от България, хората те приемат много топло, отварят домовете си, сядаш на масата, прегръщат те... В по-централната част на Македония, Скопие, нагоре към Тетово, хората не са толкова близки до нас. Ние, България, винаги сме оказвали подкрепа на Македония. Има една изкуствено създадена негативна нагласа на политическа основа, но хората са изключително положително настроени. Македонците чакат с нетърпение преговорите с ЕС, защото искат свободно да пътуват, свободно да търгуват и работят. Коментира се тук договорът за добросъседство- защо не се придвижват нещата, защо не се опростяват, защо не се дискутират..."

Наско Цанов смята, че икономическите взаимовръзки трябва да се облекчат, това би повлияло позитивно на добросъседските ни отношения.

"В България съществува емоционален консенсус по отношение на това: "Писна ни от този антибългаризъм в Република Северна Македония. Писна ни от това да бъдем "бугарите фашисти", да бъдем виновни за всичко и в същото време, когато е необходимо, да се очаква помощ от нас. В резултат от тази помощ, на тази подкрепа, дайте някакъв знак, уважаеми братя от другата страна на Вардара, направете промяна във вашия подход..." Мисля, че те започват да го разбират, поне управляващата коалиция там. Смятам, че ясното становище на ЕС: "Оправете помежду си отношенията" в крайна сметка доведе Заев тук. Вероятно ще дойде пак, вероятно ще има срещи и в Скопие. Смятам, че до края на годината, в рамките на Словенското председателство, е твърде възможно да бъде осъществен пробив. Пак казвам, ние не даваме съгласие за прием на Република Северна Македония в ЕС, а за начало на преговорен процес, в който процес ще имаме възможност да контролираме доколко Република Северна Македония изпълнява критериите, включително за добросъседство, на ЕС за прием", каза още Мартин Минков, кореспондент на БНР в Скопие от 2002 до 2012 година.

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00