Какво обаче е отношението на обикновените хора в Македония към българите? Наско Цанов е от Кула, Видинско, но от 6 години е женен за македонка и в момента живее в Струмица:
"Още преди шест години, когато се запознах със съпругата ми и се наложи да се запозная и с нейните близки, познати, роднини и т.н., отношението беше много хубаво и близко- сякаш сме се познавали от 100 години с тези хора. Регионът на Струмица обаче е по-близко географски до България. Струмица е на 47 километра от Петрич. До ден днешен отношението към мен е прекрасно. Като кажеш, че си от България, хората те приемат много топло, отварят домовете си, сядаш на масата, прегръщат те... В по-централната част на Македония, Скопие, нагоре към Тетово, хората не са толкова близки до нас. Ние, България, винаги сме оказвали подкрепа на Македония. Има една изкуствено създадена негативна нагласа на политическа основа, но хората са изключително положително настроени. Македонците чакат с нетърпение преговорите с ЕС, защото искат свободно да пътуват, свободно да търгуват и работят. Коментира се тук договорът за добросъседство- защо не се придвижват нещата, защо не се опростяват, защо не се дискутират..."
Наско Цанов смята, че икономическите взаимовръзки трябва да се облекчат, това би повлияло позитивно на добросъседските ни отношения.
"В България съществува емоционален консенсус по отношение на това: "Писна ни от този антибългаризъм в Република Северна Македония. Писна ни от това да бъдем "бугарите фашисти", да бъдем виновни за всичко и в същото време, когато е необходимо, да се очаква помощ от нас. В резултат от тази помощ, на тази подкрепа, дайте някакъв знак, уважаеми братя от другата страна на Вардара, направете промяна във вашия подход..." Мисля, че те започват да го разбират, поне управляващата коалиция там. Смятам, че ясното становище на ЕС: "Оправете помежду си отношенията" в крайна сметка доведе Заев тук. Вероятно ще дойде пак, вероятно ще има срещи и в Скопие. Смятам, че до края на годината, в рамките на Словенското председателство, е твърде възможно да бъде осъществен пробив. Пак казвам, ние не даваме съгласие за прием на Република Северна Македония в ЕС, а за начало на преговорен процес, в който процес ще имаме възможност да контролираме доколко Република Северна Македония изпълнява критериите, включително за добросъседство, на ЕС за прием", каза още Мартин Минков, кореспондент на БНР в Скопие от 2002 до 2012 година.
Повече- в прикачения звуков файл.
Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. Ще намерят ли партиите формула за управлението? Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..
От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..
Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..
Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч., учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..
Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте. Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет. Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Компромис или избори през пролетта?..
Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..
За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..